gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

AŞik Erbabİ

Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Zibadır sevdiğim kadd-ü kametin Nice vasfedeyin civanım seni
    Beni Mecnun etti çeşm-i afetin
    Leyla'ya benzettim a canım seni

Asıl adı Hüseyin Farki olan bu saz şairimiz Erzurum'un Karaz köyünden olup 1220-1300 (1805-1884) yılları arasında yaşamıştır. Konyalı Veli Efendi'nin oğlu olan Hüseyin Farki kendisine şeyhi tarafından Erbab denildiği için Erbabi takma adını kullanmıştır, Abdülmecit zamanında bir ara İstanbul'da bulunan, hatta Huzur'a da kabul edilen Erbabi, askerlik hizmetini bitirince memleketi Erzurum'a dönerek, çardaklı kahvehanelerde curasıyla şiirler terennüm etmiştir.

Çağdaşlarından Erzurumlu Emrah, Tokatlı Nuri, Aşık Dertli gibi Erbabi'nin de şiirlerinden, yaşadığı devrin temayüllerine uygun olarak Divan edebiyatına yabancı olmadığı yabancı kelimeye terkipler, Divan teşbihleri, kullanarak hem aruz hem hece vezniyle yazdığı anlaşılmaktadır:

Şiirlerinden örnekler

Zibadır sevdiğim kadd-ü kametin
    Nice vasfedeyin civanım seni
    Beni Mecnun etti çeşm-i afetin
    Leyla'ya benzettim a canım seni

Kaşların kemandır, müjganın oktur
    Arz-ı halin çeker müşterin çoktur
    Dünyayı verseler gönlümde yoktur
    Vermezen ey hüsn-i fettanım seni

Erbabı aşıkım ey dil güvendim
    Hasretinle yandım canım efendim
    Hakikat eyle gel sen de levendim
    Gönlümün tahtında sultatım seni

Hatadan saklasın İslam'ı Allah
    Münacat'ım budur Ulu Subhan'a
    Gelip geçer ömrümüzün kervanı
    Bir gün de Azrail sunar bu cana

Dinleyin kelamı ahbab-ü yaran
    Bakındi kalmadı Mühr-i Süleyman
    Azrail bu canı aldığı zaman
    Götürürler anı mezaristana

Ne ettiyse bulur anın içinde
    Fayda yoktur asla anın içinde
    İmam talkın verir başı ucunda
    Ol vakitte mevta kalkıp uyana

AŞik Erbabİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. AŞik Dursun Cevlanİ

AŞik Dursun Cevlanİ

Dursun Cevlan aşktan ağlar, Al üstünde kara bağlar, Melhemsiz de yara bağlar, Derman vardır bezmimizde. 1900 yılında Kars'ın Oluklu köyünde doğdu. Bir süre Ankara Radyosu'nun (Yurttan Sesler) programında çalıştı. Ankara...
  2. AŞik Ferrahİ

AŞik Ferrahİ

Ferrahi bir uğrak verdik dünyaya Bazı atlı gezdik bazı da yaya Elveda etmeye helallaşmaya Sabah sabah hoşgeldiniz haneme Mızrabını sazının tellerine, hoyratça gezindiren adam her nağmede ömründen...
  3. AŞik Pervanİ

AŞik Pervanİ

Mehmet Gökalp Karadeniz yöresinde çok sayıda halk şairi yetişmiştir. Sahil kesiminde mani, türkü ve destan söyleyen, kemençe ve tulum-zurna çalan şairler iç kesimlerde ise saz eşliğinde koşma, destan ve güzelleme söyleyen şairler çoğunluktadır. Sadece Artvin ve ilçelerinde...
  4. Aşkin Işe Aşiklar İlahisi

Aşkin Işe Aşiklar İlahisi

aşık ile aşıklar ilahisi seni sevmeyen nare seni sevmeyen nare yansın ya resulullah aşıklar ilahisi yansın ya resulallah Aşkın ile aşıklar Yansın ya Rasûlallah İçip aşkın şerabın Kansın ya Rasûlallah Şol seni seven kişi Verir yoluna başı İki cihan güneşi Sensin ya Rasûlallah Şol seni sevenlere Kıl şefaat onlara Mümin olan tenlere Cansın Ya Resulallah Aşık oldum dildare Bülbül oldum...
  5. Aşiğim Evet!

Aşiğim Evet!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş