gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Aşık Kerem

Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Çiçekler İçinde Menevşe Baştır Güzeli Gösteren Göz İle Kaştır
    Gurbete Gidiyom Mektup Ulaştır
    Mektup İle Konuşalım Bir Zeman

Meşhur "Kerem ile Aslı" hikayesinin kahramanı olarak tanınan Kerem'in 16. yüzyıl aşıklarından olduğu bilinmektedir. Hikayeye göre, Kerem İsfahan şahının oğludur. Şahın hazinedarı Ermeni keşişin kızı Aslı'ya aşık olur. Bir müslümana kızını vermek istemeyen keşiş kızını alır, kaçar. Kerem peşlerine düşer, şehir şehir, köy köy onları takip eder. Nihayet bütün engeller ortadan kalkar. Evlendikleri gece, keşişin yaptığı sihirle Aslı'nın gerdek gömleği bir türlü açılmaz. Kerem sabaha kadar gömleği çıkarmaya çalışır, başaramaz. Sonunda içinden gelen bir ateşle tutuşup yanar, kül olur. Külleri süpürmeye uğraşan Aslı da tutuşarak yanar.

Ala gözlerine kurban olduğum
    Hep senin derdinden yanar ağlarım
    Kime arzedeyim garip halimi
    Ellerin yanında görür ağlarım

Benden kaçar sevdiğim, gayrden kaçmaz
    Dahi pek küçüktür, aşıkın bilmez
    Yalvarsam Mevla'ya dileğim geçmez
    Yüzümü yerlere sürer ağlarım

Yine düşt'ayrılık vücut şehrine
    Yürek mi dayanır dilber cevrine
    Sürülünce insan mahşer yerine
    Hak'kın divanına durur ağlarım

Kerem der bu firkatla yanarsam
    Tükenir ömrümüz bir gün ölürsem
    Bu hasretle kıyamete kalırsam
    Kefenim boynuma sarar ağlarım

Çiçekler İçinde

Çiçekler İçinde Menevşe Baştır
    Güzeli Gösteren Göz İle Kaştır
    Gurbete Gidiyom Mektup Ulaştır
    Mektup İle Konuşalım Bir Zeman

Şu Dünyada Üç Nesneden Korkarım
    Biri Gurbet Bir Ayrılık Bir Ölüm
    Hiç Birinden Hasta Gönül Şen Değil
    Biri Gurbet Bir Ayrılık Bir Ölüm

Kerem Derki Dağ Üstüne Dağ Olmaz
    Ah Çekenin Yüreğinde Yağ Olmaz
    Elin Kızı Gelip Sana Yar Olamaz
    Varıp Kapısına Kul Olmayınca

Aşık Kerem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşık

Aşık

Bu kemiği görmek kadına, Bu kemikle oynamak batıl söz söylemeye, bu oyunda birini yenmek o kimseye galip gelmeye, Birtakım aşıkların yanında olduğunu görmek bakire kızlarla evlenmeye delalet eder.Rüyasında aşık olduğunu gören bir kimse bekar ise bir süre sonra gerçekten aşık olacak demektir. Evliyse, kişiyi hayata bağlayacak önemli bir neden ortaya çıkacak demektir.Asik görmek, bir is...
  2. Fikret kızılok - kerem gibi

Fikret kızılok - kerem gibi

Hava kurşun gibi ağır, Bağır bağır bağırıyorum. Koşun kurşun erit- meye çağırıyorum... O, diyor ki bana: -Sen kendi sesinle kül olursun hey! Kerem gibi yana yana... "Deeeert çok, hem dert yok". Yürek- -lerin kulak- -ları sağır... Hava kurşun gibi ağır Ben diyorum ki ona: -Kül olayım Kerem gibi yana yana... Ben yanmasam sen yanmasan biz yanmasak Nasıl çıkar karan- -lıklar...
  3. Ferudun Düzağaç _ emekli kerem

Ferudun Düzağaç _ emekli kerem

Ne karşıdan gelen var Ne de beni geçip giden Kayboldum korkuyorum Aslında bildiğim yerler Hep tanıdık virajlar Savrulup duruyorum Bu yollar onu gidilmez yapanlar Çukurlar uçurumlar Ne kadar gitsem bitmez içimden geçer yollar Ben emekli kerem'im Aslım dijital olmuş Gizlice buluştuğumuz yer katlı otopark olmuş Yaralar ince ince yaralar Zamana bırakırım Zaman onu allar pullar Kapanmıyor yaralar...
  4. Edip Akbayram - Aman Kerem

Edip Akbayram - Aman Kerem

Ne gezersin melul melul bu yerde Aman kerem beni rüsva eyleme Kısmet etmiş beni sana yaradan Aman kerem beni rüsva eyleme Ağa kerem paşa kerem han kerem Ateş kerem tutuş kerem yan kerem Aslı sana kurban olsun can kerem Aman kerem beni rüsva eyleme Doyamadım tatlı tatlı dilinden Gözüm kan bürüdü korkmam ölümden Hiç sarılma ince meyan belinden Aman kerem beni rüsva eyleme
  5. Kerem Atabeyoğlu kimdir

Kerem Atabeyoğlu kimdir

kerem atabeyoğlu ve eşi kerem atabeyoğlu kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler, kısaca hayatı, dizileri, filmleri Şimdiler de "Aşk ve Ceza" adlı dizide rol alan Kerem Atabeyoğlu ve hayatı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler burada Melek'ler! Kerem Atabeyoğlu (d. 1968) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve...

Sayfayı Paylaş