gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Atamızın cenaze namazı

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Son vazifeler yerine getirilirken, dini şart ve örfler itina ve hassasiyetle yerine getirilmiştir. Cenaze namazının bir camide kılınıp kılınmama yolunda dinen ne gerektiği konusunda, Makbule Atadan Hanımefendi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak'a danıştı, İlahiyat Fakültesi kelam ilmi ve İslam Felsefesi ordinaryüs Profesörlerinden Mehmed Şerafettin Yaltkaya'nın fikri alındı. Din alimi, cenaze namazlarının muhakkak camilerde kılınması yolunda kesin bir kayıt olmadığını bildirmiş ve daha çok makam, kıdem ve selahiyeti olarak, bir de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşlerinin alınmasını tavsiye etmiştir. Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanı Mehmed Rıfat Börekçi'nin fikri sorulmuştur. Milli Mücadelenin meşruiyetine dair Anadolu Uleması fetvasına, ilk imza koyan din adamı, "O'nun cenaze namazı, tertemiz hale getirdiği bütün vatanda, bu farizanın yerine getirilebildiği her yerde kılınabilir" fetvasını vermiştir. Atatürk'ün cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanlığı yapan, Ord. Prof. Mehmet Şerafettin Yaltkaya kıldırmıştır.

Atamızın cenaze namazı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kendi cenaze namazını kılan şehitler

kendi cenaze namazını kılan şehitler

KENDİ CENAZE NAMAZINI KILAN ŞEHİTLER OLUR MU OLMAZ MI ? Demeyin....... Babamım dostlarındandı. Dimdik yürüdü. Hani Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmemiş tipler vardır ya öyle biriydi. Ben çok küçüktüm evimize misafir gelirdi. "Oğul" diye seslenirdi hep. Bağdaş kurmaz diz çöker öyle otururdu. Gaz lambası ışığında daha bir heybetli görünürdü gözüme. Hep bitip tükenmek bilmeyen...
  2. Atatürk Cenaze Namazı

Atatürk Cenaze Namazı

Arkadaşlar Atatürk Cenaze Namazı kılındı mı kılındıysa bilginiz var mı
  3. Cenaze namazı nasıl kılınır ?

Cenaze namazı nasıl kılınır ?

Bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum cenaze namazı nasıl kılınır ?
  4. intihar eden insanın cenaze namazı

intihar eden insanın cenaze namazı

Çok merak ediyorum , intihar eden kişinin cenaze namazı kılınır mı acaba ? Teşekkürler şimdiden...
  5. İnitihar edenin cenaze namazı kılınırmı?

İnitihar edenin cenaze namazı kılınırmı?

İnsan, felaketlere sıkıntılara karşı koyma gücünü yitirdi. İnancı zayıf tehlikeyi, sıkıntıyı savamıyor. Öfkeyi yenemiyor, hep içine atıyor. Neticede intihar ederek kurtulacağını zannediyor. Bir kısım insan da var ki, şov yapıyor meşhur olmak dikkat çekmek istiyor. Bazıları da sıkıntıya girince başı sıkışınca, borcu, derdi artınca dama çıkıyor, ağaca çıkıyor. Pazarlık etmeye başlıyor,...

Sayfayı Paylaş