gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Atatürk İstiklal Marşı ile ilgili hangi görüşleri bildirmiş

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba.Bir ödevimin konusu olarak, Atatürkün İstiklal Marşı ile ilgili görüşlerini araştırıyorum,lütfen yardımcı olurmusunuz?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Tarihteki en tartışmalı konulardan biri de Atatürk'ün istiklal marşı hakkında bir görüş b ildirip bildirmediğidir. Her ne kadar Mustafa Kemal hakkında aksi söylense de kendisi istiklal marşı hakkında pek çok yerde görüş bildirmiştir. İşte Atatürk'ün istiklal marşı hakkında görüşleri:
    "Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal!"

"Türk budur. İstiklal Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türkün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla... Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lazımdır. Bu demektir ki, efendiler, Türk’ün hürriyetine dokunulamaz.”

“Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manalar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır."

"Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir.Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."

Atatürk İstiklal Marşı ile ilgili hangi görüşleri bildirmiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İstiklal Marşı

İstiklal Marşı

İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki ÜNGÖR yapmıştır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için...
  2. Hayatin BaŞlangici İle İlgİlİ GÖrÜŞler

Hayatin BaŞlangici İle İlgİlİ GÖrÜŞler

HAYATIN BAŞLANGICI İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER 1. Abiyogenez (Kendiliğinden Oluşum) : Canlı cansız maddelerden kendiliğinden oluşmuştur fikrini savunur.Bu görüşü Aristo ileri sürmüştür. * Canlı , cansızdan birden bire oluşur. * Oluşan canlı , basit veya evrimleşmiş olabilir. * Canlının , cansızdan oluşması süreklidir. 2. Biyogenez (Moleküler Yaradılış) : Bir canlının yalnız kendine benzer başka bir...
  3. İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

Merhaba.İstiklal Marşı hakkında araştırma yapıyorum da lütfen bu sayfaya marşımızın kabulüyle ilgili bilgiler yazabilirmisiniz..
  4. TRT İstiklal Marşı İle Açılış ve Kapanış 1982

TRT İstiklal Marşı İle Açılış ve Kapanış 1982

trtr açılış anonsu, trt açılış istiklal marşı, trt istiklal marşı ve açılış Yıllar önce daha okula bile gitmiyorken, TRT tek kanalla yayın yapar, belli bir saatte açılır, belli bir saatte kapanırdı. Bu açılış ve kapanışlarda mutlaka Anıtkabir'den bir bayrak töreni görüntüleri eşliğinde İstiklal Marşı çalardı. Sonrasında çıkan kapanışsa "Televizyonunuzu Kapatmayı Unutmayınız"...

Sayfayı Paylaş