gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bambu Bakımı

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

bambu bakımı nasıl yapılır bambu nasıl yetiştirilir bakımı vazoda çiçeği yetiştirilir İsmi [SIZE=-1]lucky bamboo (şans bambusu) olarakta bilinir.[/SIZE]
    Fazla ışık almayan aydınlık biryer seçilmeli bambunun boyuna göre bir saksıya dikilmeli. Saksının su kabı genişçe yada çok derin olmalı. Toprağı taşsız toprak olmalı.

Bambu satın alınıp saksısına dikildikten sonra saksının pozisyonu değiştirilmeden bakım yapılmalı. Yaz ve Kış Saksının su kabında devamlı olarak su bulundurulmalı. (Japon şemsiyesi gibi). Ortamın sıcaklığına göre su verilmeli. Şebeke suyu kullanılacaksa 2 gün bekletilmeli (Klor kireç pas tortu vs.). Ortam sıcaklığı 18 derecenin altında bakılmamalı. Çok neşeli bir bambunuz olsun isterseniz: 20-30 dereceler arası bir eviniz varsa günde iki defa yapraklarına ve kamışına su püskürtebilirsiniz.

Üretimi filizler kesilip suyun içinde köksaldırarak yapılır.

Yapılan en büyük hata bu bitkiyi aldıktan sonra çiçekçilerin yönlendirdiği gibi bir vazoya koyup o şekilde büyütmemizdir. Her bitki toprakta yetişir toprakta yetişmeyen bitkiler bile (göl yada havuz bitkileri) alttaki kaliteli kum toprak karışımı maddelere ulaşmak için uzun kökler salarlar.

nese355 ve Young bride bunu beğendi.
  2. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Ben vazoda buyutuyordum,saksiya mi ekmeliyim.

3. nese355

nese355 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    183
    Ödül Puanları:
    43
    benim bambum aldığım dan beri vazodaaa 15 günde bir dinlenmiş su ilave ediyorum.vazom seramik eğer cam vazoda yetiştiriyorsanız dibine iri taşlar da konulabilio hem hoş bi görüntü oluo.
    .

4. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0
    Bende vazoda büyütüyorum :S

5. nese355

nese355 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    183
    Ödül Puanları:
    43
    benim bambunun boyu çok uzadıııı:( sadece ucunun biraz gerisinde filiz verdiii... acaba altdan kessem üretebilirmiyim ? korkuyorumda bide çürürseeee:(((

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim bambum vazoda ve içinde sadece su var çok güzel yapraklar açtı ve yapraklar oldukça büyüdü şimdi ben onu saksıya mı yoksa bahçeye mi ekmeliyim

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benın bambum vazoda suda ve hıc buyumuyor ne yapmalım tsk

8. ŞIPIDIK

ŞIPIDIK Ayın En Güzel Ojeli Üyesi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.073
    Ödül Puanları:
    113
    benimde bambum cam vazoda 15 te bir suyunu değiştiriyorum ama beklediğim gibi büyümüyor sanki.

9. sehrıban

sehrıban Forum Okuru

benım bambum cam vazoda ve suyun ıcınde aldıktan sonra 1 yıl hıc yaprak acmadı sımdı 4 senelık ve masallah buyuduler pencere onune koydum buyumedıler sonra ısıgı az goren odaya koyunca buyumeye basladılar

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ya benim bambum 2 yıldır duruyo ben bunu uzamıyo sanıyordum ki cok severim yapraklarından kendısı gozukmuyo artık pramıt seklınde lucky bambu uzamasını nasıl saglarım ?

Bambu Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bambu ve Kullanım Alanları

Bambu ve Kullanım Alanları

Bambu ve Kullanım Alanları Faydalı BilgilerBambular ikiyüzden fazla türe ayrılır; hattâ bazı bilginler tür sayısını beş yüze çıkarır. Çoğunluğu Asya´da, büyük bir kısmı Amerika´da, birkaç tanesi de Afrika´da yetişir. Deniz düzeyinden başlayarak 3 000 m´ye (Himalaya) ve 5 000 m´ye (And dağları) kadar rastlanır. Bambuların gövdesi kabarık düğümlüdür. Her düğümde düşücü veya kalıcı bir km vardır....
  2. bambu mobilyalarrr

bambu mobilyalarrr

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. Bambu kilimler

Bambu kilimler

Mutfak halımı dolaplarıma uysun diye açık renk aldım ama çok kirleniyor. Arada silmem gerekiyor ama silincede hemen kurumuyor ve çok silinmekten 7 ayda yıpranmaya başladı. Nette alternatif araştırırken bu bambu kilimleri görüm meleklerim. silmesi çok kolay hem yıpranmaz hemde kolay kurur. Leke de tutmaz. Mutfak halımı temzilemeye verip kaldırmayı misafirden misafire yaymayı diğer günlerde...
  4. Bambu mutfak

Bambu mutfak

Bambu mutfak dekorasyonu Bambu mutfak örneği bir zamanlar bambuda bambu diye herkesin kafasını şişirdim:) Sonundada mutfağımda bambu mutfak dekorasyonu uyguladım. Sonuçtan ben çok memnunum. Cimstone tezgah ile kombinledim bence harika oldu. İşte bu mutfak örneğide benim mutfağıma çok benziyor. Sizcede hoş durmuyor mu meleklerim?

Sayfayı Paylaş