gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bayram günü oruç tutulabilir mi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

a,rkadaşlarım bayramda yada bayramlarda oruç tutulur mu özellikle ramazan bayramında oruç olayı var mıdır.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Bayram günü oruç tutulabilir mi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bayram günü!

bayram günü!

Ne zor idi bendeki bu intizâr, Bayrama dek ettim hep âh ile zâr. Sabırsızca buluşmayı beklerken, Gece gündüz uyku gitti gözümden. Uyumayıp hep günleri sayardım, Ayrılık derdine derman arardım. Gündüzleri hep çarşıya çıkarım, Belki o geldi mi diye bakarım. Gözlerim yaş, zihnim ise karışık, Hiç durmadan feryat eder bu âşık. Üstâdım bayramlık neler verecek? Belki ayağına yüz sürdürecek....
  2. Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

bayram günü oruç tutulur mu bayramda oruç tutulur mu Sevgili melekler, oruç ibadetine ramazan ayından sonra da devam etmek isteyenlerin akıllarına takılan sorulardan birisi bayram günü oruç tutulup tutulamayacağıdır. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için işte bu sorunun cevabı... Ramazan bayramının 1.günü Kurban bayramının 1.2.3.4.günleri oruç tutmak haramdır.Zira bu gün Cenab-ı...
  3. Oruç Kazaları Üç Aylarda Tutulabilir mi?

Oruç Kazaları Üç Aylarda Tutulabilir mi?

oruç kazaları, üç aylarda oruç tutmak, kaza orucu ne zaman tutulur Sual: Kaza borçları üç aylarda tutulabilir mi? CEVAP Kaza ve nafile oruçları Receb, Şaban ve diğer aylarda tutmakta mahzur yoktur, fakat kaza oruçlarını, mazeretsiz geciktirmemek iyi olur! Bu aylarda kaza orucu tutan, bu aylarda nafileye verilecek sevablara da kavuşur. (Nevadir-i fıkhiyye) Receb ve Şaban aylarında kaza...
  4. Sadece Cuma Günü Oruç Tutmak Caiz midir?

Sadece Cuma Günü Oruç Tutmak Caiz midir?

cuma günü oruç, sadece cuma günü oruç tutmak, nafile oruç Sual: Sadece Cuma günü oruç tutmakta mahzur var mıdır? CEVAP İmam-ı Ebu Yusuf’a göre mekruhtur. İmam-ı a'zama göre mekruh değildir. Bir ibadet için mekruh ve sünnet diyen olunca, bütün müctehid âlimlere uyabilmek için, o işi yapmamak gerekir. Yani Cuma günü bir ihtiyaç olmadan oruç tutmamalı. Perşembe-Cuma veya Cuma-Cumartesi...
  5. Kaza borçları üç aylarda tutulabilir mi?

Kaza borçları üç aylarda tutulabilir mi?

CEVAP Kaza ve nafile oruçları Receb, Şaban ve diğer aylarda tutmakta mahzur yoktur, fakat kaza oruçlarını, mazeretsiz geciktirmemek iyi olur! Bu aylarda kaza orucu tutan, bu aylarda nafileye verilecek sevablara da kavuşur. (Nevadir-i fıkhiyye) Receb ve Şaban aylarında kaza orucu veya nafile oruç, her gün veya aralıklı olarak da tutulur. Tek başına Cuma veya Cumartesi günü oruç tutmamalıdır!...

Sayfayı Paylaş