gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    965
    Ödül Puanları:
    113

benlerinizi kontrol ettirin

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

Şekilleri düzensiz olan, renk değiştiren, sınırları düzenli olmayan benleriniz varsa ihmal etmeyin, bir dermatoloji uzmanına görünün. Özellikle yaz aylarına gelince aklımıza bir soru takılıyor. "Acaba vücudumdaki benler tehlikeli mi?" Benlerin bazıları doğuştan olabildiği gibi bazıları da sonradan oluşabilir. Kahverengi, siyah ya da deri renginde olabilen benler genellikle bir tehlike oluşturmazken; bazıları kanser riski taşıyabiliyor. Acıbadem Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş; Her ben tehlikeli değildir. Ancak şekil ve yapı itibariyle simetrik ve yuvarlak bir görünüm yerine düzensiz, asimetrik görünüm taşıyan, sınırları düzenli olmayan, farklı renkler içeren benler risk oluşturuyor’’ diyor. Bunun dışında kişinin diğer benlerinden daha farklı olduğunu düşündüğü, ani değişim gösteren, hızla büyüyen ya da yukarıda sayılanlara uysun ya da uymasın görünüşünden endişe duyduğu benleri mutlaka bir dermatoloji uzmanına baş vurması gerekiyor.

Benler nasıl incelenir?
    Benlerin incelenmesinde muayenenin yanı sıra benin 10 kat büyütülerek içindeki yapıların görünmesini sağlayan ’dermatoskop’ adı verilen bir el aletinden de yararlanılıyor. Benlerdeki bazı anormallikler çıplak gözle saptanabilecek duruma gelmeden önce de dermatoskop ile daha erken dönemde saptanabiliyor. Dr. Kuş, "Çıplak göz ve dermatoskopla yapılan muayenede melanom (kanser) şüphesi uyandıran bir ben varsa bunun kesin tanısı benin çıkartılıp patolojik incelemeye gönderilmesiyle sağlanmaktadır. Ancak her benin cerrahi olarak çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmemektedir. Dermatoloji uzmanı tarafından çıkarılmayı gerektirecek kriterlere sahip olmayıp ancak yine de izlenmesine karar verilen benler için hasta periyodik kontrollere çağrılır." diyor.

alıntıdır

benlerinizi kontrol ettirin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kontrollar

Kontrollar

Klinik denemeler (bkz.) yeni bir tedavinin terapötik değeri olduğunu gösterdiği zaman, bunu kabul edilmiş bir tedaviyle yahut hiç tedavi görmeme durumuyla karşılaştırarak dikkatle değerlendirmek önemlidir. İlaç denemelerinde, «hiç tedavi görmeyenler» grubuna genellikle sahte tabletler (bkz. Plasebo) verilir. Karşılaştırılan aktif yahut inaktif terapi için «kontrol» terimi kullanılmaktadır....
  2. Adli Kontrol

Adli Kontrol

cmk 109 3 b Adlî kontrol Madde 109 - (1) 100 üncü maddede belirtilen tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, üst sınırı üç yıl veya daha az hapis cezasını gerektiren bir suç sebebiyle yürütülen soruşturmada, şüphelinin tutuklanması yerine adlî kontrol altına alınmasına karar verilebilir. (2) Kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde de, adlî kontrole ilişkin hükümler uygulanabilir. (3) Adlî...
  3. Manukyan’ın gelini haberleri naz elmas’a isyan ettirdi!..

Manukyan’ın gelini haberleri naz elmas’a isyan ettirdi!..

P { margin: 0px; } Oyuncu Naz Elmas, genelev patroniçesi Manukyan’ın torunu Mark Çilingir ile birlikte olduğu yolunda çıkan haberlere ateş püskürdü. Elmas, sevgilisinin adının Ali Topçuoğlu olduğunu ve iletişim sektöründe çalıştığını belirterek ciddi bir ilişki yaşadığını vurguladı.
  4. Borç bunalımı intihar ettirdi

Borç bunalımı intihar ettirdi

Kredi kartı borçlarına dayanamayan fırıncı Mustafa Balkaya, Adapazarı treninin önüne atlayıp intihar etti. Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ekmek fırını sahibi olan Mustafa Balkaya demiryolu kenarında alkol aldıktan sonra Adapazarı treninin önüne atlayarak intihar etti. 44 yaşındaki Balkaya'nın kamyonetinde, kredi kartı ekstresi ve ödeme kağıtları ortaya çıktı. Olay, bu akşam saat 18.00...
  5. Doğum kontrol hapı kullanıp hamile kalanlar yardım edebilir mi hamilemiyim ben şimdi ?

Doğum kontrol hapı kullanıp hamile kalanlar yardım edebilir mi hamilemiyim ben şimdi ?

arkadaşlar yardımınıza çok ihtiyacım var. son 4 ay doğum kontrol hapı ile korunduk. ağustosun 13 unde hastalandım ondan sonra ağustosta korunmadık çünkü bebek istiyorduk. adetlerim her zaman düzenliydi. 29 günde bir hastalanırdım. eylülün 11 inde hasta olmam gerekiyordu. ayıın 9 unda kan testi yaptırdım heyecandan. kan testim 1 çıktı. eve geldikten sonra lekelenme oldu ben adet oldum zannettim...

Sayfayı Paylaş