gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Bir Moda Terimi Haute Cauture Ne Anlama Geliyor ?

Konu, 'Moda Güncel' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

haute cauture ne demek haute cauture anlamı

Sevgili melekelr, ünlü moda markalarının haute cauture defilelerini bazen sizlerle paylaşıyoruz. Tıpkı az önce paylaştığımız Christian Dior 2012-2013 Raf Simons Haute Cauture koleksiyonunda olduğu gibi. Peki hiç düşündünüz mü haute cauture ne demek ? Bu yazımızda bu konuda bilgi sahibi olmayan meleklerimize ve sayın misafirlerimize bilgiler vermek istiyoruz...

Haute couture, modanın en üst düzeyi yerine kullanılan Fransızca bir terimden geliyor. Couture kelimesinin sözlük anlamı elbise dikmek, dikiş veya iğne ile işlemek anlamına gelmektedir. Haute ise yüce, muhteşem, şık ve zarif demektir. İki kelimenin kombinasyonu ise giysi modasında mükemmel bir sanatçılığı ifade eder.
    Haute Couture olarak hazırlanmış bir giysi aldığınızda bu giysinin en üst düzeyde moda dizaynı ile hazırlandığını ve bu giysinin couture tasarım yapan bir moda evinde dikildiğini bilirsiniz.

Ayrıca bir Haute Couture müşterisi, sadece aşırı özenli kesim metodları ile hazırlanan giysinin vücuduna tam olarak oturacağını bilir.

Bu metodlarla hazırlanan bir giysinin el işçiliği süreci bir takım elbisede 30 ile 50 saate kadar kadar çıkabilmektedir.Pahalı Haute Couture Kumaşları, Houte Couture çalışan moda evleri ipek, ince yünlü, kaşmir pamuklu, keten, deri, süet veya kürk gibi pahalı kumaş ve aksesuarları kullanır.,

Tarihsel Bir Gerçeklik Haute Couture mantığı ilk kez yaratıcılığa yönelik bir terim olarak 19. yüzyılda Fransa' da Charles Frederic Worth tarafından oluşturulmuştur. 1945 yılında ise Fransız Kanunları "Haute Couture" terimini koruma altına almıştır.

19 yüzyılda 3. Napolyon için çalışmak üzere Londra' dan Paris' e gelen Charles Frederic Worth, Haute Couture mantığını ilk oluşturan kişidir. Paris' e gelişinden 5 yıl sonra ise geleneksel giysi üretiminde bir çığır açarak modern Haute Couture' ı yarattı . Müşterilerini atölyesine davet ederek koleksiyonlarını canlı modeller üzerinde sergiledi. Bu sistemden önce müşteriler tasarımcıları evlerine çağırır ve ne istediklerini söylerlerdi. Worth' un bu mantıkla çalışan moda evi 1956 yılında kapandı.

Worth' den sonra gelen Jacques Doucet (1853-1929), Degas, Monet, Van Gogh gibi sanatçılardan etkilenerek Worth' un adımlarını takip etmiştir. Doucet 1898' de bu konuda yeni bir çığır açarak "kültürlü tasarımcılar" mantığını devreye sokmuştur.

Kolayca anlaşıldığı üzere Haute Couture' un prestiji tarihinden gelmektedir; marka ne kadar eski olursa o kadar başarılıdır.

Haute Couture giysiler benzersizdir ve modası kolay kolay geçmez. Onları yaratan markalar dünyaca ünlüdür. Bu elbiselerin imajları asla değişmez ve zaman onlara değer katar. Modellerde değişiklik yapmak gerekmez, kendilerine başarıyı getiren kişilikleri ile bu elbiseleri oluşturan tasarımcılarına duyulan güveni yansıtırlar. Bu markaların imajı ebedidir, marka sahipleri markalarını büyük harflerle giysilerin veya diğer ürünlerin üzerine yazarak bu markaların efsane olmasını sağlarlar.

Marka işaretleri müşteriye referans demektir, müşteri tanıdığı, bildiği, güvendiği markayı bu işaretlerle tanır. Bu markaların her biri benzersizdir, her biri moda yolunda kendi çizgisini izlemiştir ancak tümünün ortak bir tutkusu vardır :
    "Dünyaca bilinen bir başarı öyküsü".

Bir Moda Terimi Haute Cauture Ne Anlama Geliyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Addetmek Ne Anlama Geliyor ?

Addetmek Ne Anlama Geliyor ?

Addetmek Ne Demektir Addetmek Anlamı Nedir Sevgili melekler, genelde eskiler cümlelerinde eskiden daha çok kullanılan kelimeler kullanırlar ve bizler bu kelimelerden bazılarını anlamayabiliriz. :) Bu yazımzıda sizlere işte o kelimlerden Addetmek Ne Demektir açıklamaya çalışacağız.. Addetmek: Saymak ''Üftade artık meseleyi kapanmış addediyor.''
  2. Rüyada Ölmüş Birini Tekrar Öldürmek ne anlama geliyor buyrun öğrenelim

Rüyada Ölmüş Birini Tekrar Öldürmek ne anlama geliyor buyrun öğrenelim

Rüyada Ölmüş Birinin Tekrar Öldüğünü Görmek Rüyada Ölmüş Birinin Öldüğünü Görmek Daha önce rüyada ölmüş biri hapiste görmek ne anlama geliyor diye rüya tabiri sunmuştuk. Şimdi de rüyada ölmüş birinin öldüğünü görmek ne anlama geliyor diyen arkadaşlarımız için, rüyada ölmüş birinin tekrar öldüğünü görmek tabirini sunuyoruz Melek'ler. Rüyada ölüm olayının görülmesi; yolculukla veya...
  3. Cim Karnında Bir Nokta Deyimi  Ne Anlama Geliyor ?

Cim Karnında Bir Nokta Deyimi Ne Anlama Geliyor ?

Cim Karnında Bir Nokta Deyiminin Açıklaması Cim Karnında Bir Nokta Deyiminin Anlamı Nedir Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz, sizlerle en son paylaştığımız ciğerine işlemek deyimi anlamının ardından bu sayfamızda da Cim Karnında Bir Nokta Deyiminin Açıklaması ile sizlerleyiz.. Cim Karnında Bir Nokta Hiçbir şey bilmeyen anlamına gelir. cim karnında bir...
  4. Rüyamda kocaman bir yılan öldürdüm ne anlama geliyor

Rüyamda kocaman bir yılan öldürdüm ne anlama geliyor

Melekler, ne olur benim rüyamı da yorumların. Ben rüyamda kocaman bir yılanı öldürdüm. Nasıl cesaret ettim bilemiyorum rüya işte ama öldürdüm. Gerisini de hatırlamıyorum. Acaba ne demek bu rüya ? :S
  5. Ekmeleddin Ne Anlama Geliyor?

Ekmeleddin Ne Anlama Geliyor?

ekmeleddin ne demek, ekmeleddin anlamı, ekmeleddin manası Sevgili melekler, özellikle siyasetle ilgilenenlerin bildiği, Cumhurbaşkanlığı seçimi için adı CHP'nin adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adının anlamını merak edenler için bu konumuzu açıyoruz. Ekmeleddin günlük hayatta duyulan bir isim olmadığından belki de pek çoğunuz benim gibi bu ismi ilk kez duyuyorsunuz. Peki bu ismin anlamı...

Sayfayı Paylaş