gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Birsen Kaplangı kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

birsen kaplangı kimdir, hayatı, biyografi, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, filmleri
    Ödüllü oyuncu Birsen Kaplangı hakkında merak ettiğiniz, bildiğiniz ve bilmediğiniz tüm bilgiler burada Melek'ler!

Birsen Kaplangı (d. 15 Eylül 1938 - İstanbul, ö. 30 Eylül 2002 - Bodrum) Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Atatürk Kız Lisesi'nin ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı Bale Bölümü'nden mezun olan sanatçı, 1950 yılında Şehir Tiyatroları'nda sanat hayatına başladı. Kurumun “Sanatçı Yetiştirme Birimi”nde eğitmen olarak da görev yapan sanatçı, yine Şehir Tiyatroları'nda çalışan Saltuk Kaplangı ile evlenerek iki çocuk sahibi oldu. 100 kadar oyunda yer aldı. Sinema ve dizi filmlerde rol oynadı. TRT "Radyo Tiyatrosu"'nda çalıştı, seslendirme görevleri üstlendi. "Ayşecik", ÖmercikFerih Egemen, Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zobu, Max Meinecke ve Haldun Dormen gibi tiyatronun önemli isimleriyle çalışarak Şehir Tiyatroları'ndan emekli oldu. 17 yıl boyunca aralıksız sahnelenen Lüküs Hayat operetinin sevimli hizmetçisi olarak ünlenen Kaplangı, beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ödülleri

Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülü, 'Kibarlık Budalası'
    Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülü, 'Sersem Kocanın Kurnaz Karısı'

Rol aldığı bazı oyunlar

Sen Sen Misin
    Lüküs Hayat
    Kuşlar
    Sersem Kocanın Kurnaz Karısı
    Bir Yaz Gecesi Rüyası
    Sezuan'ın İyi İnsanı
    Hamlet
    Kireçli Bahçe
    Bu Ne Tesadüf
    Tehlikeli Güvercin,
    Bernarda Alba'nın Evi
    Kibarlık Budalası
    Göç
    Aynaroz Kadısı
    Oskar
    Kanlı Düğün

Birsen Kaplangı kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ünlü bir kımse

ünlü bir kımse

Rüyanizda çok ünlü bir kimse ile karsilasip onunla konustugunuzu görmek, aile hayatinizda daima söz sahibi olacaginiza, esinizle aranizda hiç bir geçimsizlik ve anlasmazlik bulunmadigina. eger bekar iseniz, bulundugunuz isinizde çok sevildiginize ve hayatta daima basarili olacaginiza delalet eder.
  2. Faruk K. _ Bir Bir

Faruk K. _ Bir Bir

Boşverdim ben aşka Sende bana boşver gitsin Ne açan olsun kapılarımı Ne de çalan olsun Son verdim ben aşka Sende bana son ver bitsin Ne soran olsun acılarımı Ne de saran olsun Hayat sana yüzlerce mum yaksam Nur saçsam karanlıksın Bir bir çizdim dünya şansıma lanet olsun Bana da gül yalan dünya Biri gelip gönlümü bulsun Geçemedim bir güzelden Öpemedim gül yerinden Şu kalbimin bir dili olsa...
  3. Kimse bir daha Acıtmicak içimi

Kimse bir daha Acıtmicak içimi

Alışsaydım farklı olurdum inan !!! Alışsaydım sensizliğe,daha mutlu olurdum.Ama değilim,yanıyor içim.Ve hiçbir yağmur söndüremiyor bu yangını. Bir umut, bekliyorum,kendi kendine sönsün diye.Ah anlayabilseydin beni..Ah anlayabilseydim seni ne kadar çok sevdiğimi.Şimdi yanan,yüreğim değil,aşk ateşi olurdu.. Vazgeçtim beklemekten,gelmeyeceksin.Ne acı bir gerçek... Kimi koyayım yerine,kiminle...
  4. Birce Akalay kimdir

Birce Akalay kimdir

birce akalay birce akalay biyografi resimleri kimdir güzellik yarışmasında kaçıncı oldu birce akalay kimdir, hakkında bilgiler, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, biyografisi, filmleri, dizileri, resimleri, haberleri, güzellik kraliçesi, güzellik yarışması, yaşı, kaç yaşında Eski Türkiye güzellerinden olan Birce Akalay hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızda yer almaktadır...
  5. Bir erkek kime "Kadınım" der  Bir erkek kime "Kadınım" der

Bir erkek kime "Kadınım" der Bir erkek kime "Kadınım" der

Bir erkeğin hayatına kim bilir kaç kadın girer ve çıkar? Hangisine sevgilim hangisine kadınım diye hitap eder acaba? İkisinin arasında ne fark var diyeceksiniz. Çok fark var. Bir erkeğin hayatına giren kadınların hepsi sevgilidir. Ama bir tanesi vardır ki ona sadece “KADINIM” diye hitap eder. Sevgilim dediği günlerini gün ettiği hoş vakit geçirdiği bazen boşluğunu dolduran bazen hüzününü...

Sayfayı Paylaş