gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Boşanma davası hangi gerekçelerle açılabilir?

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

boşanmak istiyorum,boşanmak istiyorum ne yapabilirim,boşanma davası neden açılır,boşanma davası hangi sebeplerle açılır,boşanma davası açmam için ne gerekçelerim olmalı,boşanmam için elimde neler olmalı bosanma_ayrilik_nafaka.jpg

1. Anlaşmalı Boşanma
    :
    Yani taraflar çocuğun kimde kalacağından mali konulara kadar protokolleri belirleyerek mahkemeye başvurduklarında hakimin onayıyla boşanabilirler.

2. Genel Boşanma (Şiddetli Geçimsizlik): İkincisi, genel boşanma sebebi dediğimiz şiddetli geçimsizlik vardır. Burada davayı kim açmışsa kendi kusuru olmadığını ve aralarında şiddetli geçimsizlik olduğunu tanıklar vasıtasıyla ispat etmek durumundadır.

3. Özel Boşanma Sebepleri: Üçüncü boşanma gerekçesi olarak, özel boşanma sebepleri vardır. Bunlar da altı aydan fazla sürmüş terk, akıl hastalığı, cana kast ve fena muamele, onur kırıcı davranış, zina, suç işlemek ve haysiyetsiz yaşamdır.

Hayatın her durumu kanuna yazılamayacağı için, kanunda yazmayan durumlar için Yargıtay karar vermek durumunda kalır. Boşanma gerekip gerekmeyeceği konusunda, tarafların ve şahitlerin beyanlarına dayanarak karar verir. Mahkemelerin bu karara uyma zorunluluğu yoktur, direnme kararı verebilir. Bunun üzerine de Yargıtay Genel Kurulu iştihatı birleştirme kararı denilen, bir kanun metni gibi geçerli olan bir karar verir. Kanunumuza bu şekilde, özellikle kadınların lehine birçok ekleme yapılmıştır.

Boşanma davası hangi durumlarda reddedilir?
    Hakim deliller oluştuktan sonra boşanma davasını kabul veya reddeder. Kanun, kusurlu tarafın boşanma davası açmaya hakkı yoktur, diyor. Hakim kusurlu tarafı tespit etmek için, o çift arasında geçenleri bilen insanları, yani tanıkları dinler, davayı açanın kusurlu olduğunu görürse davayı reddeder.

Son düzenleme: 15 Ağustos 2014
Boşanma davası hangi gerekçelerle açılabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yine Boşanma Davası

Yine Boşanma Davası

DÜN MAHKEMEYE VERDİM SÜREYYA YALÇIN'LA BOŞANMA DAVASI AÇTIKLARINI SÖYLEYEN BEKENSİR 'KARŞILIKLI HİÇBİR TALEBİMİZ OLMAYACAK' DEDİ.. Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan NATO müteahhidi Faruk Yalçın'ın kızı Süreyya Yalçın, eşi Önder Bekensir'den boşanıyor. 7 Ağustos'ta evlenen çiftin ilişkisinde son dönemde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Yalçın, eşi Bekensir'in cep telefonunda...
  2. Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi

anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer dilekçe örneği ve bu davanın nasıl açıldığı ile ilgili genel bilgiler içeren bir konunuz var mı teşekkür ediyorum ?
  3. Terke dayalı boşanma davası

Terke dayalı boşanma davası

TMK md. 164 “Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye...
  4. Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

boşanma davası nasıl açılır,boşanmak istiyorum neler yapmalıyım,boşanmak için ne yapmalıyım,boşanmak istiyorum yapmam gerekenler 1. En Önemli ve Öncelikli Adım Karar Vermektir : Boşanma Davasınınen olmazsa olmaz şartı gerçekten boşanmayı istemenizdir. Unutmayın ki bu yolda karşınıza çıkabilecek engelleri aşma azminiz sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Mutlaka hatırlanmalıdır ki ,...
  5. Çekişmeli boşanma davası nedir?

Çekişmeli boşanma davası nedir?

çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler, Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın...

Sayfayı Paylaş