gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çocuklarınızı Kişilikli Yetiştirmenin İpuçları

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

kişilikli çocuk, nasıl yetiştirilir, ipuçları, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

Sevgili melekler,
    Çocuklarımızı iyi yetiştirmek gayesiyle uyguladığımız disiplinin dozunu yanlış ayarlamamız sonucunda, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimizi biliyor musunuz?

Uzmanlar anne-babaların çocukluklarında problem çözme yöntemi olarak ceza ve şiddet yöntemini kullanmalarının sakıncalı olduğunu bildirdi. Uzman Pedagog Adem Güneş’in ‘Kişilik ve Karakter Gelişiminde Çocukluk Sırrı’ adlı kitabında da belirttiği gibi insan ruhu hassas bir yapıya sahip ve bu ruha göre bir terbiye uygulanmadığı takdirde sorunlar yaşanabiliyor.

CEZA PROBLEMİ BÜYÜTÜYOR
    Pedagog Güneş “Çocuğa erken yatmazsa ceza, derslerini vaktinde yaparsa mükâfat veriliyor. Ellerini yıkamadığı için odaya kapatılan, ödevini yapmadığı için kapı arkasında tek ayak üstünde bekletilen çocuklarla sarılı etrafımız. Hiçbir çocuğa bu şekilde davranış kazandırılamaz. Ancak kazandırıldığı sanılır. Anne-baba çocuğun yanından ayrılınca, çocuk bu davranışları bırakır. Çocuk dünyasını hissedemeyen bir anne-baba, çocuğunu iyi bir şekilde yetiştirmek istediği halde, çoğu defa çocuğunun kişilik ve karakterini bozduğunun farkında bile değildir. Çocuk terbiyesi, çocuğu hissetmeden olmaz” diyor.

BASKILAR İKİ KİŞİLİKLİ BİREY YETİŞTİRİR
    “Anne-babaların çocukluk sırrını öğrenmeden ve problem çözme yöntemi olarak ceza ve şiddet yöntemini kullanmaktan arınmadan çocuk terbiyesi olmaz” diyen Güneş “Bu şekilde olsa olsa, içinde farklı, dışında farklı; iki kişilikli suni bir insan çıkar ortaya!” diyerek, insan yetiştirmenin ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor. •

Onunla çatışmayın
    • Bir kültürde ‘hoşgörü’ ile karşılanacak olan bir davranışın, başka bir kültürde ‘kâbus’ gibi algılanabileceğini vurgulayan uzman pedagog Adem Güneş “İnsan, duygu dünyasını kullanabildiği kadar insandır. Çocuğa da duygularını ifade edebilmeyi öğretmek ailelerin görevidir. Çocuk terbiyesinde birçok model var ki, çocuğu bir ‘şekle sokmak,’ ‘zoraki kişilik’ oluşturmak adına onunla çatışma ve bu çatışmadan kârlı çıkma üzerine inşa edildiği halde, Anadolu Pedagojisi, çocuğun bir fıtratı olduğunu söyler. Bu fıtratın ortaya çıkabilmesi için onun güven içinde ve benliğine saygı duyan yetişkinlerle varolması şartını getirir” demektedir” diye konuştu.CHA

Çocuklarınızı Kişilikli Yetiştirmenin İpuçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yardımsever çocuk yetiştirmenin yolları

Yardımsever çocuk yetiştirmenin yolları

yardımseverlik nedir çocuklukta yardım severlik çocuklukta yardımseverlik yardım severliğin önemi yardımseverliğin önemi Çok küçük yaştaki çocuklar, hatta iki yaşından küçükler özellikle annelerine ve diğerlerine de, yardımsever, cömert ve nazik bir tavır takınırlar. Bazı çocukların diğerlerine göre daha nazik ve şefkatli olduğu da doğrudur. Bir çoğumuz çocuklarımızın bu şekilde yardımsever...
  2. Çocuk Yetiştirme Kuralları

Çocuk Yetiştirme Kuralları

Bazen çocuğunuza aşırı sinirlenip onu bırakıp kaçmak isteyebilirsiniz ama sevginizde hiçbir zaman azalma olmaz. Çocuğunuz, onu her zaman aynı derecede sevdiğinizi bilmelidir. Ancak bu şekilde size güvenebilir ve kendini yanınızda güvende hisseder. Bu iki duygunun, çocuğunuzun gelişimi ve eğitimi için çok önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Sevgi, sıcaklık, güven de tıpkı yemek ve içmek...
  3. Sorumsuz Çocuk Yetiştirme

Sorumsuz Çocuk Yetiştirme

Bir zamanlar "çocukları kötü eğitmenin yolları" adlı bir kitap okumuştum. Ayrıca Tembellik anayasasını duyanlarınız vardır. Farklı yaklaşım teknikleri eğitimde çok etkili oluyor. Anne-babalar, çocukları için en çok "ben söylemezsem ödevlerini yapmıyor, ders çalışmıyor", "odanı topla, kitaplığını düzenli tut diyorum, kendim dinliyorum." şeklinde şikâyetlerde...
  4. çocuk yetiştirme sanatı

çocuk yetiştirme sanatı

çocuk yetiştirme ile ilgili sözler Bihter Mutlu Gencer Psikolog Özel Eğitim Uzmanı Çocuklarımızın birinci yaşından itibaren, çocuk yetiştirme işi çok daha zor ve komplike bir hale gelir. Çünkü artık, çocuğun bakımının yanısıra eğitimi, disiplini, kurallar ve sınırları oluşturma gibi çocuğun karakterinin şekillenmesinde önemli başka noktalar yerini alır. Psikoloji biliminin gelişimiyle...
  5. İyi çocuk yetiştirmenin yolları

İyi çocuk yetiştirmenin yolları

anne,annelik,annelik duygusu,anne ve bebeği,aile,aile terbiyesi,ailede saygı Bütün anne babaların isteği iyi ve başarılı çocuklar yetiştirmektir. Psikolog Alanur Özalp anne-babalara iyi çocuk yetiştirmenin yollarını anlattı… “Çocuğunuza söz hakkı tanıyın” “Aileler çocuklarıyla ilgili hoş sözler işittiklerinde, çevrelerinden, yakınlarından iltifatlar aldıklarında çok mutlu olurlar,...

Sayfayı Paylaş