gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Denizin Dibinde Hatçam

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

baba ocağı hatcem türküsü baba ocağı hatcam türküsü denizin dibinde hatçam ocagı hatcam
    Burdur’dan Antalya’ya doğru giderken yaklaşık 38 km. Uzaklıkta bulunan Arvallı, yeni adı ile Bağsaray köyünde geçer hikaye.

Hikayeye göre Hatçe isminde bir güzel kadın köyün meydanındaki duvarında çift oluklu pınar bulunan bir evde oturur. Türküde sözü geçen pınar bu pınardır.

Hatçe güzel ve alımlı bir köy güzelidir. Köyün çobanı Hatça’ya gönlünü kaptırır. O da çobanı sever. Ne var ki Hatçe evlidir. . Kader onları bir türlü bir araya getirmemiştir. Her ne kadar olumsuzluklar çok olsa da aşklarına engel olamazlar ve bir zaman sonra birlikte kaçmaya karar verirler. Çobanla birlikte kaçarak Antalya’ya yerleşirler. Yaklaşık 5 ay sonra yakın bir köyde (Kayış) de buna benzer bir olay gerçekleşir ve İbrahim CAN isimli mahalli sanatçı bu türküyü yakar.
    Türkü’nün Orjinal Sözleri :

Evlerinin önünde pınarlar harlar

Hatçam çıkmış pencereye ay gibi parlar

Ben Hatça’yı yitirdim de dumanalı dağlar

Gözlerimin pınarları durmadan çağlar

Ovalara duman çökmüş göremedin mi

A kız kendi saçını öremedin mi

Alçaklara karlar yağmış yükseklere buz

Gel sarılalım gaçalım ince belli kız

Denizin dibinde Hatçam demirden evler

Ak gerdanın altında da çiftedir benler

O kınalı parmaklar da o beyaz eller

Yolcuyu yolundan eyleyen dilber

Dalga dalga dalga dalga dalgalanıyor

Hatçayı görenler sevdalanıyor

Üçünü de beşini de Hatçam onuna

Ben de yandım Hatça’mın basma donuna

Yüce dağ başına Hatçam ekin ekilmez

Yağmur yağmayınca Hatçam kökü sökülmez

Ellerin köyünde Hatçam kahır çekilmez

Doldur ağıları içelim Hatçam

Varman kızlar varman kirli çobana

Çoban evde durmaz gider yabana

Ovalara duman çökmüş göremedin mi

Akız kendi saçını öremedin mi

Arvallı dedikleri bir büyük şehir

Şehir oldu bana her zaman zehir

Çok dediler arkadaşlar yar senin değil

Yüce dağ başında Hatçam harmanın mı var

Harmanı kaldırmaya dermanın mı var

Hatçam beni öldürmeye fermanın mı var

Denizin Dibinde Hatçam konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dipteyim ben

dipteyim ben

En kederli yıldız kayarken Dilek tutmuşum Bir keder seansında cesedimi bulmuşum İlacım olabilirmişsin Adını bilmediğim Bekledim gelmemişsin yorgunmuşsun En kederli yıldız kayarken Dilek tutmuşum Bir güz yağmurunda gözlerimi unutmuşum Zaman geçmiş geç kalmışız birbirimize Aşk neymiş Sevmek yok Bu yüzden buğuludur Kıyısından yaşamayı seyrettiğim pencerem Bu yüzden buğuludur Ama hep buğuludur...
  2. Orhan Hakalmaz - Denizin Dibinde Hatçam

Orhan Hakalmaz - Denizin Dibinde Hatçam

denizin dibinde hatcam indir orhan hakalmaz dalga dalga denizin dibinde hatcam mp3 indir nota notaları evlerinin önünde pınarlar harlar hatçam çıkmış pencereye ay gibi parlar ben hatça'yı yitirdim de dumanalı dağlar gözlerimin pınarları durmadan çağlar ovalara duman çökmüş göremedin mi a kız kendi saçını öremedin mi alçaklara karlar yağmış yükseklere buz gel sarılalım gaçalım ince...
  3. Deniz Diplerindeki Heykeller

Deniz Diplerindeki Heykeller

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. denizin dibinden görsel şölen

denizin dibinden görsel şölen

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş