gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Dik Oturmak Tehlikeli

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

gebelikte oturma şekli hamilelikte oturma şekilleri dik oturmanın faydaları doğru oturmanın faydaları dik yararları ve zararları İskoçya’da yapılan bir araştırmada, dimdik oturmanın kronik sırt ağrısına neden olduğu belirlenirken, doktorlar, omurgaya daha az baskı yapan geriye kaykılarak oturma pozisyonunu önerdiler.

Sırt ya da boyun ağrısı çekmemek için dik oturmak gerekir düşüncesi artık geçerliliğini yitiriyor. İskoçyalı ve Kanadalı bilimadamlarının yaptığı araştırmada 90 derecelik bir açıyla dimdik oturmanın omurgaya fazlasıyla baskı yaptığı belirlendi. Bilimadamlarına göre masabaşında ya da bilgisayar karşısında en doğru oturma şekli hafif geriye yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak...

İşyerinde ya da evde zamanının büyük bölümünü oturarak geçirenlere bugüne kadar uzmanlar sırt ağrısı çekmemeleri için hep dik oturmalarını önerdi.

Ancak İskoçyalı ve Kanadalı bilimadamları farklı oturma şekillerinin omurgayı ne kadar zorladığına dair bir araştırma yaptı ve bilgisayar karşısında ve masabaşında en doğru oturma şeklinin 125 derece ve üzeri bir açıyla oturmak olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında üç farklı oturma şeklinin sırt kaslarına, omurgaya ve omurgadaki disklere ne kadar baskı yaptığı belirlendi.

İncelenen ilk oturma şekli 70 dereceden az bir açıyla yani öne doğru eğilerek oturmanın omurgayı nasıl etkilediği oldu. Bu şekilde oturanların sırtın en alt bölümündeki kasları ve tendonları fazlasıyla zorladığı belirlendi.

Omurgaya en fazla baskı yapan oturma şeklinin 90 derecelik açıyla yani dik oturmak olduğu belirlendi. Bu şekilde oturulduğunda omurgadaki diskler üzerinde büyük bir baskı oluştuğu görüldü.

Ancak ayaklar yere basarken geriye doğru yaslanarak yani 125 derece ve üzeri bir açıyla oturulduğunda omurganın, disklerin, kas ve tendonların çok daha rahat olduğu belirlendi. Bu şekilde oturulduğunda omurganın doğal yapısı olan “S” şekline en yakın halinde olduğu görüldü.

Chicago’da yapılan Kuzey Amerika Radyoloji Vakfı yıllık toplantılarında sunulan araştırma, İskoçya’nın Aberdeen kentindeki Woodend hastanesinde sırt ağrısı olmayan 22 gönüllü üzerinde yapıldı.

2. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Dik Oturmak Tehlikeli
    teşekkürler güzel bilgiler için:)

3. ayseler

ayseler Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilginç bir yazı dik durmak gerektiğini biliyordum

4. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Bende dik oturmak iyi diye biliyordum teşekkürler

5. aYYa-MoDa

aYYa-MoDa Forum Okuru

Bende dik oturmak iyi diye biliyordum teşekkürler katılıyorum...

6. cadi_91

cadi_91 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bildiklerimi çürüttün ya emeğine sağlık

Dik Oturmak Tehlikeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dikiz Aynaları

Dikiz Aynaları

Dikiz Aynaları Önce dikiz aynası ile başlayalım. Dikiz aynasını gece konumuna getirince, arkadaki arabaların farlarının ışıklarının sizi rahatsız etmeden nasıl arkayı görebildiğinizi hiç merak ettiniz mi? Eğer evinizde gece ışıklar açık ve dışarısı karanlık iken pencerenin önünde durursanız, camdan aksinizi bir aynaya yakın netlikte görebilirsiniz. Dikiz aynalarında da bu özellik kullanılır....
  2. Oturmak

Oturmak

Bir yere yaslanarak oturmak rahat ve huzura, iyi geçime ve sözünü dinletmeye, Tek başına ve miskince oturmak acziyete, korkaklık ve güçsüzlüğe, Bir grup insanla halka biçiminde oturmak zikrullaha, işleri istişare ile danışarak yapmaya, Dizlerini dikerek oturmak yorgunluğu gidermeye, yeniden eski gücüne kavuşmaya, Kocası olmayan kadının oturduğunu görmesi genç bir kocaya varmasına delalet...
  3. Lahana Koltuklarda oturmak istermisiniz

Lahana Koltuklarda oturmak istermisiniz

Bu koltuğa oturmak biraz zahmetli. Resimde de görüldüğü gibi koltuğa oturmak için katlarını tek tek açıyorsunuz...
  4. Rüyada Divanda Oturmak

Rüyada Divanda Oturmak

Rüyada Divanda Oturmak ne demek tabiri nedir yazar mısınız merak ettim.

Sayfayı Paylaş