Eğer Çocuğunuz Bozuk Para Yutarsa Ne Yapacaksınız ?

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Çocuğun Bozuk Para Yutması


  Çocuk Bozuk Para Yutunca Ne Yapmalı
  Sevgili melekler, çocuklar ömür törpüsüdür derler ya büyükler, ne kadar da haklılar. Öyle zaman geliyor ki ömrümüzden yılları alıp götürüyorlar bize yaşattıkları korkularla.:hıms: En çok korkulan ve ne yazık ki her zaman hepimizin başına gelebilecek tehlikelerden biri de ev kazaları. Özellikle küçük çocuğunuz varsa bu kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Elbette ki gerekli önlemleri almak çok önemli ama çocuk işte, kaşla göz arası yapacağını yapıyor. :) Bu sayfamızda önemli bir konu Çocuğun Bozuk Para Yutması durumunda neler yapılabileceğini anlatmak istiyoruz sizlere...
  [​IMG]  - Çocuğunuzu yüzü yere dönük olarak kolunuzun üzerine yatırın ve elinizle çenesini sıkıca kavrayın.Kolunuzu bacağınızın üzerine iyice yerleştirin. Diğer elinizin tabanıyla kürek kemiklerinin arasına 5 sefer kuvvetli ve hızlı bir şekilde vurunuz.

  - Şayet boğazına kaçıp tıkanmaya sebep olan cisim çıkmazsa, aynı şekilde destekleyerek uyluklarınızın üzerinde sırtüstü yatırın. İşaret ve orta parmağınız çocuğunuzun göğüs kemiğinin (memelerin biraz üzeri) tam üzerindeyken 5 defa vurun. Çocuğunuz öksürünceye veya boğazına kaçan cisim çıkıp çocuk kendi kendine rahat nefes almaya başlayana kadar göğsünü bastırıp sırtına vurmaya devam edin.

  - Çocuğunuz bilinçsiz ve hâlâ nefes alamıyorsa öncelikle ambulans çağırın. Bu arada hemen çocuğun başını yumuşak bir şekilde arkaya yatırın ve çenesini aşağıya çekin. Dudaklarınızı burun ve ağzını kapatacak şekilde yerleştirip 1, 1,5 saniyede 2 nefes verin.

  - Eğer verdiğiniz nefes içeri girmiyorsa, kafasını daha fazla arkaya yatırarak yeniden deneyin. Hâlâ nefes borusu tıkalıysa birinci adıma geçip bütün yaptıklarınızı ambulans gelinceye kadar tekrar edin.

  Acil durumlarda;
  Eğer çocuğunuz boğuluyor; öksüremiyor, ağlayamıyor veya nefes alamıyorsa öncelikle bu cismi çıkarıp çıkaramayacağınızı görmek için parmaklarınızla ağzını yoklayın.Çocuğunuz tamamen iyi görünse bile her türlü boğulma olayında doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. çocuğun para yutması

  ,
 2. para yutan çocuğa ne yapılır

  ,
 3. çocuğun bozuk para yutması

  ,
 4. para yutan çocuğa ne yapmalı,
 5. bebek para yutarsa ne olur,
 6. para yutmak,
 7. para yutulursa ne olur,
 8. çoçukların para yutması,
 9. çocuğum para yuttu ne yapmalıyım,
 10. para yutunca ne olur,
 11. cocugum para yuttu,
 12. bozuk para yutan çocuğa ne yapılır,
 13. cocugum bozuk para yuttu,
 14. para yutan cocuk,
 15. bozuk para yutan çocuğa ne yapmalı