gebe
  1. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0

Estagfirullah ne demek

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

estağfirullahın gerçek anlamı estağfirullah ve estağfurullah arasındaki fark bilinmeyenler bilgiler hepsi burada melekler Günlük hayatımızda çok kullandığımız bir kelimedir "estağfurullah".Yalnız "estağfirullah" olarak da telaffuz edenlerimiz vardır aramızda.Ha bu yanlış bir kullanım değil aslında ama birçoğumuz gerçek anlamının farkında olmadan kullanıyor olabiliriz.Aradaki farkı aşağıdaki yazıyı okuyunca anlarsınız meleklerim.

"Estagfirullah" ne demek?
    "Estagfirullah" ifadesi günlük hayatta anlamının tam aksi yönde kullanılmaktadır.
    Bu ifade birisi kendisi hakkında olumsuz bir beyanat ifade ettiğinde onun öyle olmadığını ifade etmek için kullanılmaktadır.
    Mesela; birisi "Başınızı ağrıttık" veya "rahatsız ettik" dediğinde verilen cevap hazırıdr: "Estagfirullah"...
    Bunun ile ifade edilmek isetenen esasında "hayır başımızı ağrıtmadınız" veya "hayır rahatsız etmediniz" manalarıdır. Fakat bu kelime bu manaların tam aksini ifade etmektedir.
    Yani birisi "rahatsız ettik" dediğinde "estağfirullah" demek;
    "Evet rahatsız ettin, Allah seni bu fiilin nedeni ile affetsin" manasındadır.
    Aslında bu ifadenin yanlış kullanılması; doğru kullanılan yerlerin yanlış anlaşılmasından ortaya çıkmıştır.
    Mesela birisi "ben mücrim,fasık birisiyim" ve bunun gibi ifadelerde bulunduğunda eskiden "estagfirullah" denilirdi. Bu bir dua mahiyetindedir.Yani "gerçekten öyle isen Allah seni affetsin" anlamında bu ifade kullanılmaktaydı. Sonraları bu kullanım "ifade edilenin ifade edilen gibi olmadığı" şeklinde anlaşılmış ve bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır.
    Yani bugün birisi "ben mücrim,fasık birisiyim" dediğinde kullanılan "estagfirullah" ifadesi "hayır sen öyle değilsin" anlamında kullanılmaktadır.
    Oysaki ağızdan çıkan kelimeler düşündüğünde bu fark da anlaşılacaktır. "Estagfirullah" ifadesi yerine anlamını kullanalım.
    -Ben mücrim fasık biriyim
    -Allah affetsin(Estagfirullah)
    Burada da görüldüğü gibi "Allah affetsin" demek "hayır sen öyle değilsin" anlamına gelmemektedir.

Dil devrimi ile hayatımıza tamamen girmiş Türkçe'mizin kompleks yapısına inkar mümkün değil.Dolayısı ile böyle karışıklıklar olabiliyor.Bize düşen dilimizde olanı doğru öğrenip doğru kullanmak..

Estagfirullah ne demek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ne demek???

ne demek???

about ne demek about ne demektir has a spectacular aura about..........ne demek????benim ingilizcem yokki.....kalplerimin yaninda var da.....merak ettim.....ingilizce yazilar kaldirilsa ne iyi olur........hem bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip...dime....)))
  2. Referans Nedir Ne demektir

Referans Nedir Ne demektir

referans tam olarak nedir ve ne demektir meleklerim bana bu konuda bilgi verin lütfen. Teşekkürler iyi ramazanlar olsun.
  3. Dejavu Nedir? Ne Demektir?

Dejavu Nedir? Ne Demektir?

Bu sayfa; Dejavu Nedir? Ne Demektir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, televizyonda duymuş, sosyal medyada rastlamış, gazetede okumuş ve hala ne demek olduğunu bilmiyorsanız, buyrun makalemize, bakalım dejavu ne demekmiş?... Dejavu Türkçe anlamı “daha önceden görmek” olan Fransızca bir kelimedir. Neden dejavu gördüğümüze dair çok çeşitli görüşler olsa da bilimsel...
  4. Fezleke Nedir Ne demektir?

Fezleke Nedir Ne demektir?

fezleke nedir, fezleke ne demektir, fezleke ne anlama geliyor Son günler de fezleke kelimesini oldukça sık duyar olduk...Özellikle sosyal paylaşım ağlarında espirili bir şekil de dolaşan fezleke kelimesinin ne olduğunu ne anlama geldiğini merak edenler için gereken bilgileri paylaşıyoruz. Fezleke, her hangi bir kararın ya da sorunun kısa yazımı ya da anlatımına denirfezleke Fezleke hukukta...
  5. Bonzai Nedir, Ne Demektir?

Bonzai Nedir, Ne Demektir?

bonzai nedir, bonzai ne demektir, bonzai hakkında Sevgili melekler, son günlerde ne yazıkki pek çok gencin ölümüne sebep olan ve ismini yeni yeni duyduğumuz bonzai nedir, insan sağlığını nasıl etkiler sizlere bilgi veriyoruz... Uyuşturucu madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan Bonzai tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin...

Sayfayı Paylaş