gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Estağfurullah kelimesi

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

estağfurullah nasıl yazılır Estağfurullah Arapça bir ünlem. Sözlük anlamıyla "Tanrı'dan mağfiret, bağışlama dilerim" demek. Başlıca dört sözlükten alıntılar yapacağım. Bu kelimenin anlamından ziyade günlük dilde ne amaçla söylendiği, nerelerde kullanıldığı daha önemli; doğrusu biraz da çeşitli.

* Osmanlıca-Türkçe sözlük yazarı Ferit Devellioğlu'ndan başlayalım. Ona göre estağfurullah kelimesi şu anlamlarda söylenir: rica ederim/hiçbir zaman/mahcup ediyorsunuz/hâşâ ("kesinlikle kabul etmem")/bir şey değil.

* Türkçe Sözlük (TDK) kısaca: Teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin söylediği bir incelik ve alçakgönüllülük sözü, diyor.

* Meydan Larousse "değişik kullanımları olan söz" diyor: "teşekkür" karşılığı rica ederim, bir şey değil anlamında/"değil, hayır" anlamında reddetme sözü olarak/alçakgönüllülük ifadesi olarak.

* Büyük Larousse estağfurullah kelimesi üç durumda kullanılır, diyor: 1. Övülen veya teşekkür edilen bir kimsenin söylediği incelik ve alçakgönüllülük sözü. 2. Kendine olumsuz bir nitelik yakıştıran bir kimseye "Hiç de değil!" anlamında söylenen nezaket veya alay sözü. 3. Karşısındakinin, kendisinden beklediği işi, kendisi için yük saymayan kimsece söylenen nezaket sözü.

Estağfurullah kelimesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. insanın ilk kelimesi ne

insanın ilk kelimesi ne

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Kültür Kelimesi

Kültür Kelimesi

kültür kelimesi kültür kelimeleri Yazan Yazan:Aykut İşcanoğlu……………………………………Kültür kelimesi acaba batı dillerindeki“culture”(ing), ya da “kultur” (alm) gibi kelimelerindilimize uyarlanmış şekli midir? Ben bu şekildedüşünüyordum ve bu kelimeyi kullanmam icap ettiğindeen azından bizim kültürümüze daha yakın diye arapça“hars” kelimesini kullanıyordum. Ama bu kelimeninkökeninin Türkçe olduğunu...
  3. Dünyanın En Romantik Kelimesi

Dünyanın En Romantik Kelimesi

romantik kelimeler fransızca güzel kelimeler dünyanın en güzel kelimeleri dünyanın en kelimesi Seni Seviyorum sözcüğü bana göre her dilde romantik ama yapılan araştırmaya göre Fransızca söylenişi en romantik kelime seçilmiş :tik: Merkezi Londra'da bulunan ''.............'' şirketi tarafından yapılan ve 320 dil uzmanının görüş bildirdiği ankette, Fransızca ''amour'' kelimesi küçük bir farkla...
  4. kadınların meşhur 10 kelimesi :)

kadınların meşhur 10 kelimesi :)

erkeklerin meşhur 10 kelimesi Kadınların meşhur 10 kelimesii :) 1. Peki İşte en tehlikeli kelime: Peki… Öyle bi......r söyleriz ki kavgada o küçücük kelimeyi, öyle anlamlar yükleriz ki üzerine, o an her şeyi bırakıp gitmek isteriz. Avına saldıran bir kaplan kadar hırçın ama bir o kadar da sessiz oluruz. “Peki” dedik, kavga bitti sandın di mi?? Yok öyle bir şey. “Peki” demiş kadın matador...
  5. ingilizce bir şiirin kelimesi

ingilizce bir şiirin kelimesi

everyboody likes cash ne demek

Sayfayı Paylaş