gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Gelinlikler Neden Beyazdır?

Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

gelinlik neden beyazdır neden beyaz gelinlik giyilir Her genç kızın en büyük hayalidir beyaz gelinlik giymek peki neden beyaz gelinlik giyilir merak ediyorsanız... İşte cevabı :tik:

Çocuk annesine sormuş: ‘Anne gelinler niçin beyaz gelinlik giyerler?’
    Annesi cevaplamış: ‘Beyaz renk masumiyetin ve mutluluğun sembolüdür.’
    Çocuk tekrar sormuş: Peki o zaman damatlar niçin siyah giyiniyorlar?’

Önceki zamanda Eski Roma’da gelinlikler sarı renkteydi. Gelinler yine sarı renkte bir peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ederdi. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde fazla durulmadı. Önemli olan Kumaşın kaliteli ve gösterişli olmasıydı. Herkes en iyi kaliteli elbiselerini giyiyordu, renk de kendi tercihlerine göreydi.
    Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda başlamıştır. O yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya gri renkte olan gelinliği giymek istemedi ve beyaz bir gelinlik giymekte ısrar etti.
    Daha sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu yazdılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.

Toplumda gelinlikle ilgili bazı batıl inançlarda yerleşmiştir. Bu inançlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

2. SOLEDAT

SOLEDAT Forum Okuru

Herkes pasta yerken Ayvayı yiyen taraf damat oluyo

Gelinlikler Neden Beyazdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gelinlikler Neden Beyazdır

Gelinlikler Neden Beyazdır

Çocuk annesine sormuş: 'Anne gelinlerin giysisi niçin beyaz renkte?' Annesi cevaplamış: 'Beyaz renk masumiyetin ve mutluluğun sembolüdür.' Çocuk tekrar sormuş: Teki o zaman damatlar niçin siyah giyiyorlar?' Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek...
  2. beyaz rüya gelinlik modelleri

beyaz rüya gelinlik modelleri

gelinlik belcika gelinlikler belcika rüya gelinlik rüya modelleri rüyam modelleri
  3. Gelinlikler niçin beyazdır ?

Gelinlikler niçin beyazdır ?

Çocuk annesine sormuş: 'Anne gelinlerin giysisi niçin beyaz renkte?' Annesi cevaplamış: 'Beyaz renk masumiyetin ve mutluluğun sembolüdür.' Çocuk tekrar sormuş: Teki o zaman damatlar niçin siyah giyiyorlar?' Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek...
  4. beyaz gelinlik

beyaz gelinlik

Herşey bu kadar kolaymıydı küçüklükten beri hayalini kurduğum an gelmişti. ben ise çıkmaz bir yolda ne yapacağımı bilmeden dolaşıyordum annemin bağırışı kulağımda, hata mı yaptım ama ona Öleceğimi söyleyemezdim ya bırakırsa beni nefes alamıyordum ben düğünüme iki gün var ben ise bir kararın eşiğindeyim uzun zamandır beyaz bir gelinliğin içinda kendimi hayal ediyordum herkes bana bakıyordu son...
  5. Beyaz çayın faydaları nelerdir?

Beyaz çayın faydaları nelerdir?

beyaz çay nedir,beyaz çay ne için tüketilir,beyaz çayın yararları,beyaz çay hakkında bilgiler Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla aynı bitkinin (Camellia Sinensis) yapraklarından üretilmektedir. Siyah çayla yeşil çay, toplanan çay yapraklarının işlenme tekniği, beyaz çay ise hem seçilen yapraklar hem de bu yaprakların işlenme şekli bakımından bibirlerinden ayrılır. Beyaz çay için çay bitkisinin...

Sayfayı Paylaş