gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Güney Doğu gezimden kareler

Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Güney doğuyu hep görmek, gezmek istemiştim. Çok şükür ki Rab nasip etti ve ana - kız güney doğunun altını üstüne getirdik :) Mükemmel bir geziydi, dondurucu soğukları saymasak tabi :D:D Adıyaman - Maraş ve Urfa her yeri buram buram tarih kokuyor, İnsanları örf ve adetlerine oldukça bağlı yaşıyor. Misafirperverlik hat safhada, esnafından tutunda, tüm insanlarına o kadar içten ve candanlardı ki...

Maraş'ta pek resim çekme imkanım olmadı ama Adıyaman ve Urfa'da ilgimi çeken herşeyin resmini çektim. Denklanşöre her defasında hayranlıkla ve şaşkınlıkla basıyordum diyebilirim :) Özellikle Urfa'ya aşık oldum. :)

İşte benim çektiklerim:)

İlk başta Adıyaman sokaklarından başlıyalım :)

Evlerin kapıları genelde sac ve küçücük, o küçük kapılardan neredeyse başınızı eğerek giriyorsunuz. Kapıdan içeri girdiğinizde kocaman avlular :) Ben özellikle kenar mahalleleri gezmek istedim. Eski yapıları ve toprak evleri görmek istedim :) Tüm Adıyaman böyle eski evlerden oluşmuyor yani :) Çok şık yeni binalardan oluşan yapılarıda var:)

Hava o kadar soğuktu ki, yinede çocuklar, soğuktan morarmış elleri ve kıpkırmızı olmuş burunlarına aldırmadan sokaklarda keyifle oyun oynuyorlardı :)

Bu kareyi daha yakından çekmek istemiştim ama "resmimizi neden çekiyorsun" diye tepki almamak için çaktırmadan anca böyle çekebildim :D:D Bu resmi çekmemin nedeni haremlik selamlık olayıdır :) Koca önde, elleri arkasına bağlı yürüyor, arkasından yüzü yere bakan çarşaflı eşi:) Bir ara bana poz vermelerini rica edecektim ama işte cesaret edemedim :D:D

"Abla bizi de çekseneeee" diyen ve resimlerini çektikten sonrada bir kaç sokak peşime takılıpta "abla hangi kanalda çıkacaz" diyen zıpır veletler hahaha

Bu semt pazarına sırf bu çarşaflı kadının yakından bir kaç kare resmini çekmek için takip ederek gittim :D:D Ama malesef, teyzem o kadar sert bakıp hızlı yürüyordu ki, önden resim çekemedim tırstımm hahaha

Tarih kokan bir yapı işte. Bakımsızdı ama bence oldukça değerli. Bu ev benim olsun isterdim doğrusu :)

Burda gördüğünüz Atatürk heykeli, Adıyaman'ın en merkezi yeri, çarşının göbeği. Adres tarif ederken "heykelin ordan gidorsun" yada "heykelin orda beklorsun" diye tarif ediyorlar. O denli merkezi yani :D Adıyaman'ın en kıymetli mekanı:)

Adıyaman'dan Urfa'ya giderken arabadan anca bu kadar çekebildim :) Hoş bir manzara :)

Şimdi ise Peygamberler şehri Urfa'da... Her köşesi buram buram tarih kokuyordu. Urfa'ya aşık oldum diyebilirim. Mükemmel ötesi bir şehirdi. Soğuk havasını saymasak tabi :)

Hava o kadar soğuktu ki, parmaklarım donmuştu, denklanşöre basarken zorlanıyordum diyebilirim :D:D

Urfa Kalesi nin aşağıdan olan resmi :) Yukarıya, kaleye çıkamadım. Çünkü annem "dur ya kaybolursak" diye söyleniyordu :D:D Birde alışveriş torbalarından ve kalabalıktan çıkacak gücümde yoktu doğrusu :D:D

Balıklı göle giden yol:)

Şu güzelliğe bakar mısınız:)

İşte Balıklı Göl...

Közden oluştukları için, balıkların hepsi simsiyah ve belkide milyonlarca balık var. Aklınız mantığınız almıyor. Benim beynim durdu diyebilirim. 3 tarafı yapıyla kapalı bir tarafı insanlara açık olan bu göle su nerden geliyor, bu balıklar nasıl ürüyor, nesilleri nasıl tükenmiyor diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Hayranlık ve şaşkınlık hat safhada...

Yem atarken çektirdim anneme:) Bakar mısınız hepsi üst üste neredeyse yem atarken üzerime zıplayacaklardı :)

Bu Hayal'in niyetine yem atarken çektiğim kare :)

Balıklı Göl'ün 3 bir yanı böyle kapalı :) Şu manzaraya gelde aşık olma :)

Buda ikinci balıklı göl. Burda da balıklar var ve nedense buraya pek yem atılmıyordu, ben burayı sonradan gördüm ve buraya da yem attım :D Aç kalmasın bu balıklar da diye :)

Buda dergah çarşının başlangıcı :)

Sizlerle paylaşacağım resimler şimdilik bu kadar Melek'lerim. Kesinlikle bir daha gitmek istiyorum ve bu sefer yaz mevsiminde gitmek istiyorum ki, doya doya gezeyim :D:D Gitmeyenlerede kesinlikle, gitmelerini tavsiye ediyorum :)

GREY, Ariza, MaWiM ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. KeLeBeK's

KeLeBeK's Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    Çok güzel kareler ***** sayende gitmiş kadar olduk:)Tarih kokuyor dediğin gibi :) Teşekkürler canım

arzu_8686 bunu beğendi.
  3. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    ***** harika yerler gezmişsin harika fotoğraflar çekmişsin... çok keyifle okudum yazını... Ama adıyamana gidipte nemrut dağına gitmemene üzüldüm... Orasının da büyüleyici bir güzelliği vardır :)

4. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    ay anam anamm memleketime prenses gelmiş ama ben göremedim :(
    herşey kader ksımet gerçi ulaşamadık bir birimize :) yaza gelirsin inş tekrar ozaman görüşür bol bol gezeriz senle :D
    yazın buralar daha da güzel oluyo
    resimlerde memeleketlerde süper canım sefan olsunn :D:D

5. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    İşte ya böyle yazılar istiyorum resmen o resimleri ben çekmişim gibi , resmen o resimlerin görünmeyen kısımlarında ne oldugunu biliyorum gibi... çok teşekkür ederim Adminim..
    bu arada bunuda söylemeden edemicem :D
    Abla bizi de çekseneeee" diyen ve resimlerini çektikten sonrada bir kaç sokak peşime takılıpta "abla hangi kanalda çıkacaz" diyen zıpır veletler hahaha

hahaha hahaha çok güldüm ya uşacıklara hayat tv de çıkıcaksın, Melekler Mekanında yazılacaksın kuzularım deseydıin keşke:)

6. Misafir

Misafir Forum Okuru

Aslında gezeceğimiz yerler arasında Nemrut Dağı'da vardı ama dediğim gibi o kadar soğuktu ki totiş buz kesti :D Nemrut Dağı'ndan güneşin doğuşunu görmek için gece 2 de yola çıkmak lazımmış ve battaniyelerle gitmek lazımmış. Kısmet olmadı ama yaza inş :)

7. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    İnş *****... =) bende Malatyaya gidersem mutlaka oraya da gitmeyi istiyorum :D:D

8. Misafir

Misafir Forum Okuru

Valla Cemoş, senin memlekete aşık oldum resmen :) Harika bir memleketin var şanslısın bence :) Evet bende seni görmeyi çok istedim, hatta Balıklı Göl'ün yanında annemle mola verdiğimizde, anneme de "benim burda arkadaşım var keşke görseydim" dedim, oda ara dedi ama telefon numaran yoktu. Kısmet değilmiş demek ki :) Ama bir dahakine, Urfa'yı senin klavuzluğunla sallayacam :D:D Bana bir çiğköfte borcun olsun :D:D

9. Misafir

Misafir Forum Okuru

Aslında resimlerini yayınlarken, onlarda keşke görselerdi, bilselerdi dedim :D Neyse, onlar da meçhul ünlülerden olsun :D :D

ßeLeN bunu beğendi.
  10. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113

aynı pozlardan bendede var çok güzel yerler yaa urfa ve mardine ilk defa geçtiğimiz yaz gittim süper yerler.***** balıklara yemde attınmı gıızz hemen orda balık yemi satan adam vardı hahaha dua etseydin bolca bide:)

11. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113
    bende senin konuna benim çektiklerimden yükleyim bari :D aynı urfa balıklı göl

12. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113
  13. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113
  14. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113
    burada mardin deyrul zafaran manastırı

15. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    697
    Ödül Puanları:
    113
    burasıda Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Güney Doğu gezimden kareler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk'ün Doğu ve Güney Doğu Politikası

Atatürk'ün Doğu ve Güney Doğu Politikası

ATATÜRK'ÜN DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU POLİTİKASI VE BUNUN ORTAASYA VE ORTADOĞU POLİTİKASINDAKİ YERİ Yrd.Doç.Dr. Kenan Ziya TAŞ* Türk milletinin binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi ve bu tarihle mütenasip iyi işlenmiş bir dili ve köklü bir kültürü vardır. Bu vasfıyla milletimiz yeryüzünde varlığı çok eski tarihlere giden nadir bir kaç milletten biridir. Atatürk ise tarih boyunca Türk...
  2. Güney Kore | Seoul | Gezi Rehberi

Güney Kore | Seoul | Gezi Rehberi

korece nickler güney kore turları kore turları koreye turlar güney 3 bakış açısından kore; -------------------------------------------------------------------------------------- Nereye giderseniz gidin sizi ilk karsilayan sey guler bir yuz bu ulkede. yardimci olmak ve saygi duymak eylemlerinin ne anlama geldigini burada daha iyi anliyorsunuz. ingilizce bilenlerin sayisi oldukca fazla. ama...
  3. Doğu Anadolu Bölgesi Kültürel Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi Kültürel Gezi Rehberi

doğu anadolu bölgesinin kültürel özellikleri doğu anadolu bölgesinin nesi meşhur anadolunun kültürel özellikleri neyi meşhur van edremit Doğu Anadolu Bölgesinin illerini tek tek tanımıştık sevgili melişlerim şimdide Doğu Anadolu Bölgesi"nin kültürel zenginliklerini tanıyalım ve tanıtalım :tik: Doğu Anadolu Bölgesi,batıdan doğuya doğru gittikçe genişleyen Türkiye'nin doğusunda ve ülke...
  4. Tokat Gezimden Kareler :)

Tokat Gezimden Kareler :)

niksar resimleri tokat kalesi resimleri niksar kalesi türbeler tarihi niksar leylekli köprü resimleri taş han ulu camii resimleri hakkında bilgi için melekler mekanına buyrun arkadaşlar Merhaba melekler mekanının en tatlı melekleri :D:D şimdi sizleri çoookkk uzaklara buram buram tarih kokan canımmm memleketim Tokat'a götüreceğim :D:D her yanı her yöresi tarih memleketimin. Bayram için gittik...
  5. Tokat Gezimden Kareler 2

Tokat Gezimden Kareler 2

tokat resimleri niksar kalesi resimleri tarihi niksar danişmendliler tokat yaprağı resimleri hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar Tokat gezimden karelerle yine karşınızdayım arkadaşlar çok fazla resim var ve ben hepsini sizlerle paylaşmak istiyorum :D:D tokat Gezimden kareler konumu az önce açmıştım şimdi ikincisini açıyorum melekler :D:D Ayrıca Örf ve adetlerimizden daha önceki...

Sayfayı Paylaş