gebe
  1. hatiss

hatiss Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    87
    Ödül Puanları:
    0

Hamile miyim İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur Diyenler Buraya

Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

idrarda gebelik testi ne zaman yapılmalı, idrarda gebelik testi ne zaman belli olur,
    Şuan bir takım belirtiler yaşadınız ve merak ediyorsunuz acaba hamile miyim diye.Ve idrardan gebelik testi yapsam belli olurmu diye düşünüyorsanız bu konu tam size göre buyrun bir göz atalım bakalım bu ay kimler gebe kalabilecek..

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; çünki BHCG hormonu çoktur. Ancak yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra yapılması gerekir.

Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği gibi durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan çok güvenilir bir testtir.

İdrarla Ypılan Hamilelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?
    İdrarla Yapılan Hamilelik Testi ilişkiden hemen sonraki bir kaç günlerde sonuç veremez. İdrarla Yapılan Hamilelik Testi doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar beklemek vedaha sonra test yapmak gerekir.
    Bunun nedeni, İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde veya yumurtlama günlerinde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için ve yapılan idrar testinde pozitif çıkması için, neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir, yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir. O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır.

Ultrason İle Gebelik Tanısı
    Adet bir hafta geciktiğinde vaginal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir; karın bölgesinden bakılan ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir.Gebelik testinin pozitif çıkması vücutta gebelik varlığının kesin kanıtıdır ancak bu gebelik normal bir gebelik olmayabilir, rahim içinde yada dışındaolabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ultrasonla saptanabilir, bunu idrar yada kandaki gebelik testleri belirleyemez.

2. melekinci

melekinci Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    benim daha adetime 3 gün kala idrarda çıkmıştı

3. hatice arslan

hatice arslan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    iyi aksamlar en son 17 mart 2014 de adet gördüm bugün ayın 25 ama hala adet görmedim idrar teti yaptım negatif cıktı kan testi yaptırdım hcg 0.6 cıktı adetim 10 gun gecikti sorun nedir acaba ? simdiden teekurler

4. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba her adet gecikmesi gebelik lehine değildir.(rahim kaynaklı bir sorun,stres,mevsim geçişleri vs..) Mutlaka jinekoloğa görünüp muayene olun..

5. et.se.oz

et.se.oz Forum Okuru

Merhaba bi sorum olacaktı. Yeni evliyim ve cocuk sahibi olmak istiyorum. Adet tarihim ayin 10u yumurtlama donemine denk getirmeye calistm ama emin degilim simdi test yaptirsam cikar mi kanda gebelik ?

6. ayse duru

ayse duru Forum Okuru

merabalar bn tam 1 ay 1günlük evliyim. Evlendigimizden 11 gün sonra cok agrılı bir sekilde adetim geldi az ve kısa sürdü. Şuan adetime 10 gün var ama benim üc dört gündür kasıklarımda adet agrısı gibi bir agrı var cok yemek yiyorum ve aşırı tatlı vs. ihtiyacı duyuyorum acaba hamile olabilir miyim? İdrar testi yaptırsam bebegim görünür mü?

7. nebile karakoc

nebile karakoc Forum Okuru

Merhaba Daha once iliski sirasindaki zevk suyundan hamile kalip bebegi aldirmistim yasim kucuk oldugu icin. Simdi 25 yasindayim 6 yildir ilk kez korunmadan iliskiye girdim. Fakat zamanlamam yanlismis sanirim adetimin baslangicina 8 gun vardi (03.09.2014). Bugun ise kasiklarimda bi hareketlenme akinti vs. var. Umarim hamileyimdir ama hemen ertesi gun boyle belirti olur mu? Ayrica okudugum forumlarda adetten bir hafta once hamile kalmanin pek mumkun olmadigi yaziyordu. Yardimci olursaniz sevinirim.

8. seren arıcan

seren arıcan Forum Okuru

Merhaba arkadaşlar bir hafta önce test yaptım negatif çıktı ama dun kan tahlili yaptım 5 haftalık hamileyim sakın testlere aldanmayın bu mutluluğu sizle paylaşmak istedim ayrıca da adet sancısı bel ağrısı göğüs ağrısı çekiyorum doktorum olması normal dedi. internette araştırıp cevap alamadığım soruları cevaplamak istiyorum size.kızlar beliniz bıçak gibi batıyor mideniz yanıyor göğüsleriniz çok ağrıyor tüm karnınızda çok fazla sancı oluyor özel bölgenizde adet olmaya hazırmış gibi sızı ve sanki her an kanama olacakmış gibi içi dolu hissi oluyor. eğer bunlar için korkunuz varsa sakın ola ümit kaybetmeyin idrar testi değil kan tahlili yapın.

prenses 1989 ve mavi06 bunu beğendi.
  9. dogan8838

dogan8838 Forum Okuru

merhaba arkadaşlar 17 haftalık hamileyim. demir ve vitamin hapı kullandıktan son ra siyah akıntı geldi normale döndü daha sonra. doktoruma basvurdum sıkıntı yok normal dedi. bugün tekrarladı korkuyorum kızlar benim gb bi durum yasayan var mı aranızda acaba...

10. Englishteacher

Englishteacher Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1

11. Englishteacher

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1

12. Englishteacher

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Benim de 3günlük gecikme var silik bir şekilde belli belirsiz ikinci çizgi sizce hamilemiyim tester in fotografını yükledim emin olamıyorum çok heyecanlıyım

Ekli Dosyalar:

13. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    :) Kaç dakikadan sonra bu sonucu aldınız ? 5 dakika ise hamilelik var gibi görünüyor

14. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    :) Kaç dakikadan sonra bu sonucu aldınız ? 5 dakika ise hamilelik var gibi görünüyor. Eğer tam emin olayım dersenizde kan testi ile kesin olarak sonuç alabilirsiniz.

Umarım güzel haberlerinizi alırız. Bu arada aramıza hoş geldiniz.

15. banu kol

banu kol Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar bayanlar haziranij 3unde nisanlimla surtunme yoluyla iliskiye girdim ve bosalma olmadi korkum zevk suyuydu ve iliskiden 14 saat sonra ella ertsi gun hapini kullandim ve haziran ayinin 9unda adet oldum temmuz ayinin adetime 4 gum varken kan testi.yatim 2in altinda negatif cikti adetim iki gun gecikince idrar testi yaptim oda negatif ve o gecesi adet oldum ve hafif sancili e ilk gun yogundu 3.cu gun az gelmeye basladi ve adetimin 3. Gunu ultrasona girdim doktor bisey yok dedi sizce hamile olabilirmiyim yani okadar testler yanilabilirmi lutfenn cevap wverin dugunume daha var nolur cevap verin

Hamile miyim İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur Diyenler Buraya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Idrar testinde gebelik ne zaman belli olur??

Idrar testinde gebelik ne zaman belli olur??

idrar testinde hamilelik ne zaman belli olur gebelik ne zaman belli olur hamilelik idrar testinde gebelik İdrarla Ypılan Hamilelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir? Gebe kalmak isteyen her hanımın merak konusudur.Gebeliğim ne zaman belli olur??Aslında en sağlıklısı,en doğrusu adet gününü geçmesini beklemek ama,kendi adıma konuşmak gerekirse o günü bekleyene kadar zaten 9 doğururum...
  2. Gebelik Testim Negatif Çıktı Ama Ben Yinede Hamile Olabilir miyim Diyenler BURAYA

Gebelik Testim Negatif Çıktı Ama Ben Yinede Hamile Olabilir miyim Diyenler BURAYA

gebelik testi negatif ne demek,gebelik testi negatif çıkarsa, Gebelik testi idrar testleri yani eczaneden aldığımız testler negatif çıkmasına rağmen hamile olunabilir mi sorusunun cevabı tabiki de olunabilir. Birinci ve en sık görülen şey testin yanlış yapılması ve yanlış yorumlanmasıdır.Şimdi mesala testi aldınız diyelim o testi eğer yanlış uyguladıysanız içindeki yönergelere uygun...
  3. Gebelik Testleri ve Gebelik Ne Zaman Belli Olur Merak Eden Melekler BURAYA..

Gebelik Testleri ve Gebelik Ne Zaman Belli Olur Merak Eden Melekler BURAYA..

gebelik testi ne zaman yapılmalı,gebelik ne zaman belli olur,gebelik ne zaman olur, Gebelik testleri ve gebelik ne zaman belli olur hakkında sizlerle açıklayıcı bir konu paylaşmak istiyorum umarım sizlere bir faydası olur.Şimdi konumuza bir göz atalım; Gebelik, erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği andan itibaren başlar. Bebek, bu andan 8....
  4. Kanda gebelik  testi ne zaman belli olur Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testi ne zaman belli olur Ne zaman yapılmalı?

kanda gebelik testi nedir,kanda gebelik testi ne zaman yapılmalı,hcg testi nedir,hcg testi ne zaman yapılmalı,hcg testi hakkında bilgiler Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra...
  5. İdrar  testi negatif  çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

Anne olmak bir çok bayanın hayali olduğu gibi,çocuk istemeyen çiftler içinde kabus olabiliyor.Evde test yaptım negatif hamile değilmiyim diye bize sık yöneltilen bu soruya açıklık getirelim.Gebelik belirtilerini yaşıyorsnuz, test yaptınız ve testiniz negatif.Testi erken yapmanız sonucu etkiler.Bu yüzden yukarda belirttiğimiz gibi testi mutlaka mens gecikmesi olduğunda yapılmalısınız.Testi...

Sayfayı Paylaş