gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Hamilelikte Nefes darlığı

Konu, 'Hamilemiyim Sorular Cevaplar' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Kızlar hamileliğimin 7. ayına girdik acayip şekilde nefes darlığı sorunu yaşıyorum. Bunu atlatmam lazım ama nasıl Bu durumda sizler neler yaptınız bu durumu nasıl atlattınız. Allahım sabır ver bana yaaa. Böyle nefes bile alamıyorum daralıyorum. Acaba hamilelikten mi gerçekten nefesim mi daralıyor lütfen bana bir akıl verin kızla :S

2. Editör

Editör Administrator

Beğenilen Mesajlar:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Gebelik sırasında nefes darlığı en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Gebelik ilerledikçe rahmin büyümesine bağlı olarak karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası yukarıya doğru itilir ve güğüs boşluğu sıkışmış olur. İkiz gebeliklerde nefes darlığına daha sık rastlanır. Gebeliğe bağlı nefes darlığı geçici ve hafif bir durumdur, bebeğe oksijen gitmesini engellemez ve bir zarar vermez. Gebelikte oksijen ihtiyacı arttığı için hızlı ve sık nefes almak fizyolojik bir durumdur.

Eğer gebelikten önce astım veya kalp hastalıkları gibi nefes darlığına sebep olan bir hastalığınız varsa gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız ve gebelik konusunda öneriler almalısınız. Gebe kaldığınız için normalde kullandığınız ilaçları doktorunuza danışmadan bırakmamalısınız, doktorunuz gerekirse gebelik sırasında kullanabileceğiniz ilaçlar önerecektir. Gebelik sırasında da doktor kontrollerinize devam etmelisiniz. Altta yatan bu tür hastalıklar gebelikte takip edilmezse daha da kötüleşebilir ve ciddi rahatsızlıklar verebilir.

Nefes darlığına astım atakları, göğüs ağrısı, öksürük, ateş, çarpıntı, ellerde morarma gibi şikayetler eşlik ederse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin son aylarında bebeğin doğum kanalına inmesinden dolayı göğüsteki sıkışma azalır ve nefes darlığı şikayetleri hafifler. Gebelikte sırasında egzersiz yapan anne adaylarında nefes darlığı şikayetine daha az rastlanır.

Hamilelikte Nefes darlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nefes darlığı

Nefes darlığı

Yeni bir yere tasinacaginiza, bir rivayete göre sikintili günlerin atlatilacagina isarettir. Bazilarina göre, rüyada nefes darligi çektiginizi görmek, sermayenizin azligi yüzünden bazi ticari islerinizi geregi gibi çeviremediginize ve bu yüzden baskalarindan yardim isteyerek, onlari da ticaretinize ortak etmek durumunda ve zorunda kaldiginiza, bu da kazancinizin bölündügüne isarettir. Bir...
  2. Nefes / nefes darlığı

Nefes / nefes darlığı

Düzenli olarak nefes aldığını görmek işini zevkle yapmaya, küçük ve meşru olan çeşnilerle hayatını renklendirmeye; Nefes darlığı çektiğini görmek bir şeyden usanç getirmeye, monoton hayata ve can sıkıntısına, Nefesinin tutulduğunu görmek vefat etmeye dellalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Solumak.)
  3. Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

Nefes darlığı nedir ? nefes darlığı hakkında

Nefes darlığı Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer...
  4. sabahları nefes darlığı çekiyorum

sabahları nefes darlığı çekiyorum

kızlar sabahları nefesim çıkmıyor ve darlık çekiyorum acaba size göre bu neden olur ve doktora gitmem gerekiyor mu bana bitkisel birşeyler söylemeniz mümkün mü rahatlatacak bişeyler yani.
  5. Hamilelik ve Nefes Darlığı

Hamilelik ve Nefes Darlığı

hamilelikte nefes darlığı nedenleri,hamilelikte nefes darlığı neden olur,hamilelikte nefes darlığı sebepleri,hamilelikte nefes darlığı tedavisi hakkında bilgiler Hamile kadınların yaklaşık dörtte üçünde nefes darlığı ortaya çıkar. Nefes darlığı nefes nefese kalma veya nefes almakta zorlanma durumlarıdır. Evinizin bahçesinde attığınız birkaç adım bazen sizi 100 metre koşmuş bir...

Sayfayı Paylaş