gebe
  1. Mira

Mira Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    8

Hamileyken Oruç tutulurmu?

Konu, 'Gebelik' kısmında Mira tarafından paylaşıldı.

hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin özellikle ilk 3 ayında beslenmenin önemini okudum ve ben oruç tutmama kararı aldım.bebeğime zarar vermektense ölürüm daha iyi.sonraki yıllarda kazasını yaparım üstelik mide bulantıları ve yemek yiyememe sorunlarım çok fazla.kayınvalidem tutmamı emir buyuruyo ama kusura bakmasın artık konu bebeğim olunca kimseyi dinleyemem.siz ne önerirsiniz bu konuda arkadaşlar.birde çok önemli bişey sormak istiyorum bilgisi olan varmı PC hamile bayanlar için sakıncalımıdır..belki fazla vesveseli görünüyorum ama elimde değil melekler ilk tecrübem benim ve bebeğimi şimdiden herşeyden çok seviyorum:)

2. sevil-78

sevil-78 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dinimiz kendine ve bebeğe zarar verecek hiçbirşeyi emretmez... hem mazeretin var dünyaya güzel bir varlık getireceksin... çok güzel düşünmüşsün..kendine ve bebeğine ii bak yeter tutamdığın oruçları daha sonra da tuatbilirsin... umarım hamilelik döneminde geçirdiğin sorunlarda düzelir... bebeğinle sana mutluluklar....

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
  4. Mira

Mira Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    evet okudum teşekkür ederim.benim gibi hamileleği zor geçirenler için sakıncalı oruç tutmak.doktorumada danıştım kesinlikle kabul etmiyor.zaten yemekle aram yok sırf bebek için ona faydalı besinleri zorla yemeye çalışıyorum.sonuçta ilerde borçlarımı öderim.benim gibi hamile arkadaşlarada tavsiyem oruç tutmasınlar.

5. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

aysem
    slm bn 1 aylik hamileyim oruc tutmamda bir sakinca war midir bebege zarari olur mu cewap zazarsaniiz swinirm

6. orkide

orkide Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    slm arkadaşlar :D hamişken ben oruçumu tutum fakat kışa denk gelmişti ikiside rahattım yani ama velakin dinimiz gereği eyer bebeyine bişi olacağından kormaktaysan tutmayacaksın fakat her güne fitreni vereceksin yani tutmadığın güne bir fitre parası bir ihtiyacı olana vereceksin fitre nekadarsa öğrenin bu sene 5 li,ra olması lazım ve 1 aylık parayı toplam verin bir ihtiyacı olana sonraki tıllar geçtikçede allah ömur verirse inş kaza edersiniz :D:D

7. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Yok bu sene 7 tl arkadaşlarım bilginiz olsun :)

8. Sammy_haa

Sammy_haa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yani tutmadığımız günleri kaza edebiliriz diye biliyorum ben illaki fitremi vermemiz lazım

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

sevgili arkadaşlar ben de bir ilahiyatçıyım ve 1 aylık hamileyim

bir kaç arkadaş hamilelikte orucu sormuş...İlk aylarında bulantısı olmayan rahatlıkla tutabilir...doktorum inançlı bir kişi ve bulantı ve yeme sorununuz yoksa hafif şeylerle ve dinlenmeyle tutulabileceğini söylüyor...Ayrıca hamileikten dolayı (fitre değil )fidye verilmez...çünkü geçici bir durumdur.Tutulamayan orucun fidyesi ancak sıhhi olarak hiç tutulmaması gereken sürekli hastalıklarda(Kanser tedavisi,şeker ,tansiyon,böbrek,yaşlılık....)verilir ...selamlar

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Slm arkadaslar Ben 1aylik hamileyim ve oruca da cok Az. Kaldi ne yapmaliyim beni bilgilendirebilirmisiniz simdiden tesekkurler

Hamileyken Oruç tutulurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

sahura kalkmadan oruç tutulurmu sahura kalkmadan oruç tutulur mu nafile tutulur mu niyetlenmeden tutulurmu kalkamadım Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]...
  2. Niyet etmeden oruç tutulurmu

Niyet etmeden oruç tutulurmu

niyetlenmeden oruç tutulur mu niyetlenmeden oruç tutulurmu niyet etmeden tutulurmu niyet etmeden tutulur mu oruç niyeti, niyetlenmeden oruc tutulurmu, niyet etmeyi unuttum ne yapmalıyım, niyet nedir, nasıl edilir hakkında bilgileri oruc niyet etmeden tutulmaz melekelrim mutlaka niyetinizi edip öyle yatın işte niyet hakkında bilgiler Niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu? Niyetsiz...
  3. Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu ? Arkadaşlar Mevlid Kandilinde Oruç Tutulurmu bu konuda dini bilgileri olan arkadaşlarımdan cevap bekliyorum
  4. Gebelikte oruç tutulurmu?

Gebelikte oruç tutulurmu?

ramazan ayı oruç tutmanın faydaları Selam kızlar malum ramazan ayı yaklaşıyor ve en önemlisi yaz aylarına denk geliyor normalde bile tutmak çok zorken gebelik döneminde daha bşr zor uzamanlar gebelerin tutmasını önermiyorlar çünkü gebenin gün içerisinde bol sıvı alması ve iyi beslenmesi gerekiyoru gebe kadınların kan sekerı normal ınsanlara gore daha fazla dusuyormus bu yuzden ac kalmayı...
  5. Uyuyarak oruç tutulurmu?

Uyuyarak oruç tutulurmu?

Bir hoca, (Uyuyarak oruç tutan sevab yerine hava alır ve sevabına ancak rüyada kavuşur, sevabını hayâl bile edemez) diyor. Ben, gece çalışıyorum, gündüz uyuyorum, sadece namaz vakitlerinde uyanıyor, namazımı kılıp yatıyorum. Benim oruçlarım boşa mı gidiyor? CEVAP Hayır, oruçlunun uyumasının mahzuru olmaz. Aksine uyuması bile sevab olur. Gece çalışmasanız bile, gündüz uyuyabilirsiniz. Bir...

Sayfayı Paylaş