Hıdrellez'de Dilekler Nasıl Dilenmeli?

Konu, 'Kadınlar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye

hıdırellezde nasıl dilek dilenir hıdrellezde nasıl dilek dilenir hıdırellezde hıdırellez hıdrellez dilekleri bütün hayallerinizi 1 kağıda sığdırın bu gece
    hızır baba dolaşmadık ev bırakmayacak
    noel baba da kimmiş koskoca hızırın yanında:D
    baharla birlikte filiz verecek bütün dilekleriniz
    :ehi:

5 Mayıs günü akşamı, gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır.
    Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.
    5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır'ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer.
    Hızır uğrasın! dileği bolluk gelmesi anlamında kullanılır

KISMET İÇİN: Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin koca adayı olduğuna inanılır. Evlenmekte gecikmiş olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar.

ŞANS İÇİN: O yıl şansının açık olup olmadığını denemek için başvurulan uygulamar da vardır:
    Anadolu'nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir. Aynı amaçla, boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.

2. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye

Ben gül dalına ,kırmızı kese içinde para bağladım bu para benim uğur param oluyor...
    Cüzdanımda taşıyorum
    sabah erkenden kalkıp gül dalından paramı alacağım
    denenmiştir kızlar
    param çok bereketleniyor
    harca harca bitmez cinsinden
    inanç meselesi bir de

3. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye

Sabah erkenden aldım keseyi

4. Vijdan

Vijdan Yeni Üye

Para işini bende yaparım her sene..Bereketlidir o para hiç eksilmez ,cüzdan boşalmaz..

5. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye

aynen vijdancım
    bereketli oluyor...

Hıdrellez'de Dilekler Nasıl Dilenmeli? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. aids nasıl bulaşır nasıl bulaşmaz

Türkçesi "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak ifade edilen AIDS i, çağımızın en korkunç hastalıklarından biri olarak nitelendirebiliriz. hastalığının etkeni bir virüs olup kısaca HIV olarak adlandırılmaktadır. Bu virüsün 2 tipi vardır; HIV - 1 dünyada en yaygın görülen AIDS etkeni virüsüdür. HIV - 2 ise daha nadir olarak görülür, ancak batı Afrika da sık rastlandığı...
  2. Sezen Aksu - Hıdrellez

Bahar oldu aman Al kese astım gül dalına Adadım yarin adına İki göz oda.. Dağ yeşil, dallar yeşil Uyandılar bayrama Her gönül şen Bir benim bahtım kara.. Kokuyor buram buram Fulyalar vakit tamam Bir bana uğramadı Bu bahar bayram.. Ağlama hıdrellez Ağlama be bana Acı ektim yerine Aşk yeşerecek,yeşerecek Başka bahara.. Ne yolu var ne izi Tanıdık değil yüzü Dilerim Allah'tan Aşk sözün özü.....
  3. Lara - Dilekler Tuttum

Dilekler tuttum adaklar adadım Yaz tanrım yaz onu bana yaz Kaderime yaz O benim büyük aşkım Alnıma yaz ömrüme yaz Duâlar ettim emekler verdim Yaz tanrım yaz onu bana yaz Kaderime yaz O benim onurlu aşkım Alnıma yaz ömrüme yaz Yanık geceler olur ya Yakar ya derinden Aşkın ateşi kül olmadan Tanrım onu bana yaz Hasretlik çektim eridim bittim Yaz tanrım yaz onu bana yaz Kaderime yaz O benim...
  4. Hıdrellez nedir?

hıdırellez nedir hıdrellez nedir hidirellez hidrellez hıdırellez kısaca Hıdrellez, yazın başlangıcı sayılan 6 Mayıs günü, Türk İslam geleneğine göre mesire yerlerine gidilerek kutlanılan bayramın adıdır. Bu kelime Hızır ile İlyas isimlerinin halk arasında şekil değiştirmesinden meydana gelmiştir. Hızı ile İlyas ölmsüzlüğe ermiş olduklarına inanılan iki peygambderdir. Bunlardan Hızı...
  5. Tuğba Özay'dan iyi dilekler

kendiside bi dönem uyuştucu ve yeraltı dünyasına adı karıştığı için hapis yatan Özay'dan aynı kaderi yaşayan sanatçı Deniz Seki'ye moral verdi DENİZ SEKİ'YE SABIR DİLİYORUM TUĞBA ÖZAY, DENİZ SEKİ'NİN DURUMUNUN HİÇ KOLAY OLMADIĞINI SÖYLEDİ.. 'Saddam'ın Askerleri adlı filmde rol aldın. Filmin galası yapıldı ama vizyona giremedi. Neden?' sorusuna Medyatik programında ünlü manken Tuğba...
  6. Bütün dilekler için.. Allahın izni ile olacaktır..

tesbih dileği evlenmek için hangi dualar okunur cuma dilekleri mahkeme duası mahkemede okunacak dua Perşembe gecesi gusül abdesti alındır iki rekat Allah rızası için namaz kılınacak sonra tevbe istiğfar yapılacak Peygamberimiz için Selavat getirilecek daha sonra "Allahım dileklerim var mahkeme Kübrana dilekçem var" denilir ve niyet yapılır... 100'lük tesbih alınır ve ilk üç...
  7. Hıdrellez Nedir? Neler Yapılır ?

Hıdrellez, nedir, neler yapılır, nasıl yararlanılır, ne zaman yapılır, hakkında bilgiler. Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini...
  8. Kereviz Nasıl Temizlenir Nasıl Pişirilir ?

kereviz nasıl temizlenir kereviz nasıl pişirilir kereviz yemekleri Kereviz sebzeler içinde en faydalıların başında gelir melekler :) Bir kış sebzesi olan kerevizin zeytinyağlısı, etlisi, salatası yapılır. Çoğu kişinin kokusundan ve tadından rahatsız olduğu kereviz tam bir şifa kaynağıdır aslında. Kerevizin temizlenmesi de özen ister, doğru temizlenmezse hemen kararır, tadı acılaşır. Kerevizi...
  9. Gül Nasıl Dikilir ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

gül bakımı gül dikimi nasıl yapılır Sevgili melekler, özellikle kadınların en çok sevdiği çiçek olma özelliği taşıyan gül bakımı bu yazımızın konusu. Adına pek çok şarkılar ve şiirler yazılan, atasözlerinde sıkça kullanılan gül dikimi nasıl yapılır, bakımında nelere dikkat edilmedilir, tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz... Gül bitkisi dikilmeden önce gerekli hazırlığın dikkatle...
  10. yeni yıl yeni dilekler yeni umutlar meleklerrr

bakalım dileklerimiz neler melekler... benimki sağlık huzur ve bebişşşşş :D

Sayfayı Paylaş