gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Hsg (rahim Filmi) Sonrasi Hamile Kalan varmı?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

rahim filmi nedir,hsg nedir,rahim filmi çekip hamile kalanlar,rahim filmi sonrası hamile kalmak mümkünmü,rahim filmi çektikten sonra hamile kalma olasılığı nedir,rahim filmi hsg hakkında bilgiler ra.jpg

Histerosalpingografi (HSG, ilaçlı rahim ve tüp filmi veya röntgeni) kısırlık tedavisi gören hastalarda rahim içerisinin şeklen değerlendirilmesi ve tüplerin açıklığının araştırılması amacıyla yapılan bir işlemdir.
    HSG (rahim filmi) çekilmesi sonrasında hamile kalanlar:

Yapılan bir çok araştırma göstermiştir ki HSG yani ilaçlı rahim filmi çekilmesi sonrasında ilk 6 ayda gebelik oranı hiç HSG çekilmeyen hastalara göre fazladır. Burada bahsedilen oran artışı kısırlık ile ilgili bir ilaç tedavisi verilmemesine rağmen kendiliğinden oluşan gebeliklerle gözlenmiştir. Yani rahim filmi sadece tanısal amaçlı bir işlem değildir, bu şekilde infertil hastaların aynı zamanda tedavisine de yardım eden bir işlemdir. (tubal flushing) HSG sonrası gebelik oranında artış olmasının sebebi rahim ve tüplerin içerisine basınçla verilen sıvının tüplerdeki küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açması, tüplerde antibakteriyel etki oluştırması olabilir.

Rahim filmi çekilirken rahim içerisine ince bir kateter yardımıyla ilaç verilir. Bu ilaç sıvı bir kontrast maddedir, yani röntgen filminde görülebilecek bir sıvıdır. Bu sıvı yağ bazlı veya sıvı bazlı üretilebilmektedir. Yukarıda bahsedilen gebelik şansını arttırıcı etkinin yağ bazlı sıvılarla çekilen HSG sonrasında daha fazla arttığı gösterilmiştir bazı çalışmalarda.

2. gamzelii_1

gamzelii_1 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhaba rahim röntgeni çektireli 2 ay oldu röntgen çektirip hamile kalan var mı ??

3. yaren123

yaren123 Forum Okuru

MERHABA BEN ÇARŞAMBA GÜNÜ HSG ÇEKTİRECEM HSG ÇEKTİRİP O AY HAMİLE KALAN VARMI LÜTFEN CEVAP YAZIN 4 YILDIR EVLİYİM ARTIK BEBİŞ OLSUN İSTİYORUM

Hsg (rahim Filmi) Sonrasi Hamile Kalan varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. HSG (rahim filmi) çekilmesi sonrasında hamile kalanlar

HSG (rahim filmi) çekilmesi sonrasında hamile kalanlar

rahim filmi sonrası hamile kalınırmı,rahim filmi sonrası hamile kalmak mümkünmü,rahim filmi sonrası gebe kalanlar,hsg sonrası gebelik hakkında bilgiler Histerosalpingografi (HSG, ilaçlı rahim ve tüp filmi veya röntgeni) kısırlık tedavisi gören hastalarda rahim içerisinin şeklen değerlendirilmesi ve tüplerin açıklığının araştırılması amacıyla yapılan bir işlemdir. HSG (rahim filmi)...
  2. Rahim içi yapışıklığı olup hamile kalan varmı?

Rahim içi yapışıklığı olup hamile kalan varmı?

Rahim içi adezyonlar (yapışıklıklar) rahimin iç tabakaları arasında oluşabilmektedir. Rahim duvarındaki (endometriyum) travma veya enfeksiyonlar endometriyal tabakaya zarar verebilmektedir ve şiddetli durumlarda ise endometriyumun kısmen veya tamamen zarar görmesine neden olabilmektedirler. Rahim içi adezyonları tanımlamak için Asherman sendromu tabiri kullanılmaktadır. Nedenleri: Rahim içi...
  3. hsg rahim filmi cektirip hamile kalanlarr yardimmm !!!!

hsg rahim filmi cektirip hamile kalanlarr yardimmm !!!!

Merhaba hanimlarr. Araniza yeni katildim yorumlarinizi okudum.ve malesef bir cok kisiyle ayni sorunu yasiyorum. 5 yillik evliyim tam olarak 1.5 yildir korunmuyorum. Ara ara korunmadigimiz cok oldu ama hic hamile kalamadim. Gecen ay artik olmuyor dedik ve doktora gittik sonunda. Klomen ve catlatma ignesi oldum pko im. Normalde adetim hep gecikir ama bu sefer 28. Gunde yani bugun oldum... cok...
  4. Çift rahimle hamile kalan varmı?

Çift rahimle hamile kalan varmı?

Anne karnındayken dişi fetusta rahim, iki küçük tüpten oluşmaya başlar. Fetus büyüdükçe bu tüpler birleşerek büyük, içi boş bir organı yani rahmi meydana getirirler. Bazen bu tüpler tam olarak birleşmezler ve her biri ayrı bir boşluk oluştururlar. Bu durumda çift rahimden bahsedilir. Çift rahimde, genelde her birinin ayrı rahim ağzı olur. Bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olur...
  5. Hsg (rahim filmi ) sonrasi hamile kalan varmi?

Hsg (rahim filmi ) sonrasi hamile kalan varmi?

Arkadaslar polikistik over sendromu var bende. 2 yıllık evliyim. Evlendigimizden beri hic korunmadik. Düzenli kontrollerimi yaptirdim klomen tedavisi aldim ama bebegimiz olmadi. tuplerimde tikanma varmis. Hsg sonrasi acildi iki tupumde suan acik. Bnm durumumda olup hsg sonrasi hamile kalan varmi. Cok üzülüyorum artik bir bebegim olsun istiyorum ama henuz bir belirti yok. Doktor olmasi icin...

Sayfayı Paylaş