gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Yazar Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe 12.Haz.2006 Hz. Peygamber sabah namazından önceki iki rekat sünnete verdiği önemi hiçbir nafileye vermezdi (1).

Hz. Peygamber'in sabah namazından önceki iki rekat sünnete koştuğu gibi, hiç bir hayır işe koştuğunu görmedim(2).

Hz. Peygamber öğleden önceki dört rekâtla sabahtan önceki iki rekâtı terketmezdi (3).

Bilâl şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber'e geldim. Ona sabah namazını haber vermek istiyordum. Hz. Âişe benden sormuş olduğu bir şeyden ötürü beni engelledi, ortalık aydınlandı. Gidip ezan okudum. Fakat Hz. Peygamber namaza gelmedi. Bir daha ezan okudum. Bu sefer Hz. Peygamber geldi ve sabah namazını kıldırdı. Ona "Ey Allah'ın Rasûlü! Âişe beni meşgul ettiği için ezan okumakta geciktim. Ayrıca siz de geç geldiniz" dedim. Hz. Peygamber "Sabah namazının iki rekat sünnetini kılıyordum" dedi. "Ey Allah'ın Rasûlü! Çok geç kaldın" dedim. Hz. Peygamber "Daha geç olsaydı bile, sünneti güzelce kılmadan çıkmazdım" dedi (4).

[1] Buharî, Müslim ve arkadaşları (Hz. Aişe'den).
    [2] Terğib, O/361 (İbn Hüzeyme, Hz. Aişe'den).
    [3] Buharî, (Hz. Aişe'den).
    [4] Ebu Dâvud, II/259.

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi
    cok guzel inan
    paylasim icin cok sagol

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi

emeğine sağlık

Hz. Peygamber'in, Sabah Namazından Önceki iki Rekata Önem Vermesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sabah namazının önemi!

sabah namazının önemi!

sabah namazının önemi Sabah namazı çok önemlidir. Efendimiz şafak vaktinde kılınan namaza şöyle dikkat çekmiştir: - Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz, dünyadan da, dünyanın içindekinden de hayırlıdır! - Neden böyledir? Çünkü dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak, kılınan iki rekât namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, sahibini...
  2. Hz. Fatıma ve sabah namazı

Hz. Fatıma ve sabah namazı

sabah namazı ile ilgili hikaye Hz. Fatıma Validemiz (r.a.), henüz süt emmekte olan Hazret-i Hüseyin hastalandığı için sabaha kadar uyuya­ma­mıştı. Evlâdının inleyişi karşısında gözlerine sabaha kadar uyku girmedi. Hz. Hüseyin sabaha doğru bir ara uyur gibi olduğunda, Hz. Fatıma bulduğu ilk fırsatta kâinatın sahibine yönelerek sabah namazını eda etmişti. Kendisini çaresiz bırakan uykuya...
  3. Sabah Namazının Önemi Nedir

Sabah Namazının Önemi Nedir

Sabah Namazının Önemi Nedir lütfen bu konuda da bilgi verin bize kızlar.
  4. Sabah namazı önemi hakkında bilgiler

Sabah namazı önemi hakkında bilgiler

Sabah Namazının Önemi Nedir Sabah Namazının Önemi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sizlere sabah namazının önemi hakkında bilinmesi gereken bilgileri tüm detaylarıyla aktarıyor ve bu konuyla ilgili olan tüm misafirlerimizi de bu sayfamıza davet ediyoruz. Sabah namazı, günün ilk imtihanı, ilk ibadetidir. Dolayısıyla güne iyi başlayıp ilk imtihanı başarmalısınız ki, diğer imtihan...
  5. Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

sabah namazı sabah namazının önemi sabah namazının fazileti Sabah namazının fazileti ve önemi büyüktür. Sabah namazını kılamayan kişi diğer namazları kıldığın da kendin de eksiklik hisseder. Sabah namazının faziletleri hakkında sizlere dini bilgileri paylaşıyoruz. Sabah namazını kılarak, güne Yüce Allah'ın garantisi altında başlayan bir mü'min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı...

Sayfayı Paylaş