gebe
  1. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28

Hz. Zekeriya'nın duaları

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında SoNGüL. tarafından paylaşıldı.

HZ. ZEKERİYA'NIN DUALARI Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi,

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir

Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMİUDDUA

Dünyada herşey duayla arkadaşlar,bizde birbirimize vesile olalım,Allahım evlat hasreti çeken herkesi o güzel duyguyu yaşatsın inşaallah..Rabbim herkese en kısa zamanda hayırlı evlat nasip etsin inşallah...

ÖzGüL, ASLIMOZUM ve smiley bunu beğendi.
  2. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113
    eline saglik canim cok güzel bir paylasim olmus :D rabbim tüm evlat hasreti cekenlere hayirli evlatlar nasip etssin :D
    Amin

SoNGüL. bunu beğendi.
  3. ASLIMOZUM

ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    43
    songül cok güzel bi paylaşım olmuş allah razı olsun dediğin gibi herşey dua ile rabbim hepimizin dularını kabul eder inşallah

ÖzGüL ve SoNGüL. bunu beğendi.
  4. ÖzGüL

ÖzGüL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    599
    Ödül Puanları:
    193
    eline emeğine sağlık songülcüm inşallah rabbim tez zamanda isteyen herkese sağlıklı sıhatlı hayırlı evlatlar nasıp eder hayırlısı ile hamişlerde kolay doğum sağlıkla bebeklerını kucaklarına almayı nasip etsin :)

SoNGüL. ve ASLIMOZUM bunu beğendi.
  5. ASLIMOZUM

ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    43
    artık nono buraya hamiş kalanların listesini yapar inşallah:)

SoNGüL. bunu beğendi.
  6. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    inşallahhh tek temennim o benim...

- - - Updated - - -

aminn özgülüm aminnn

ASLIMOZUM bunu beğendi.
  7. ASLIMOZUM

ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    43
    songüll canım demiştik bu duayı okuyupta hamile kalanların listesini yaparsın inşallah diye.cok şükür inanarak okudum hemde o kadar cok okudumki iş yerinde evde oturduğum yerde yürürken hep dilimdeydi rabbimde kabul etti şükürler olsun ve bir bebek nasip etti hamileyim senden de rabbim razı olsun songülcüm sağ salim bebeğine kavuşursun vesile oldun bana duayla..ilk beni yazabilirsin listeye:utan:

a.özlem ve SoNGüL. bunu beğendi.
  8. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    kuzum benimmm hayırlı uğurlu olsun rabbim sağlıkla kucağına almayıda nasip etsin inşallahh darısı da tüm isteyen arkadaşlara olsun. çok çok sevindim inan okudukça gözlerim doldu inşallahhh isteyen herkese nasippp etsin rabbimm

a.özlem ve ASLIMOZUM bunu beğendi.
  9. Ayse.Feyza

Ayse.Feyza Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    91
    Ödül Puanları:
    43
    iyide ne kadar okunuyo bu dua nın sayısı yok demi bende okuyayım bari
    inşallah bizlerde muxizemize kavuşuruz inşş

10. *LAVİNNYA*

*LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    557
    Ödül Puanları:
    93
    songülüm rabbim aslıma nasip etti sıra bizde tüm isteyenlerde inş.bende hemen bugün başlayıp hergün okuyacam..inş vesile olur rabbim dualrımızı kabul eder

a.özlem ve SoNGüL. bunu beğendi.
  11. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    ayşecimm aslı bu duayı sürekli okuduğunu söyledi işe giderken işteyken evdeyken yatmadan hep okumuş hatta hamiş kaldı hala okuyorum diyor :huhe: oku okuyabildiğin kadar imşallahhh mucizenize kavuşursunuzz rabbim nasip etsin size de

12. ASLIMOZUM

ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    43
    aynen ayşe sürekli okudum ama sürekli dilimden hiç düşürmedim ve songülün dediği gibi hamileyim ama hala okuyorum yer gök dua üzerine bunu bir daha anladım şükürler olsun

SoNGüL. bunu beğendi.
  13. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    Hamileler listesi yapıyorum :clapping::clapping:

listemizin açılışını aslımozum yaptı darısı tüm isteyenlere inşaallahh

HAMİLE KALANLARIN LİSTESİ

1-ASLIMOZUM

bakalım 2. sırada kim olacak :D:D

TİTAN ve ASLIMOZUM bunu beğendi.
  14. meleksin-

meleksin- Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende diğer arkadaşlara katılıyorum güzel paylaşım olmuş inşallah hamile kalırsınız :)

15. ASLIMOZUM

ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    43

bu liste en kısa zamanda dolar taşar inşallah kısslar cidden inanarak canı gönülden okuyun ben gördüm faydasını sizlerde görürsünüz inşallah

SoNGüL. bunu beğendi.
Hz. Zekeriya'nın duaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hz. Zekeriya'nın Duaları

Hz. Zekeriya'nın Duaları

hzzekeriyanın evlat duası hz zekeriyanın evlat duası hz zekeriyanın zekeriya zekeriya peygamberin Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemiş olan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi için de imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a...
  2. Hz. Muhammet'in torunlarına okuduğu dua

Hz. Muhammet'in torunlarına okuduğu dua

Nihat hatipoğlunun proğramında gördüm ama sonuna yetiştim bu duayı bizimle paylaşabilir misiniz meleklerim. Hazreti Muhammet S.A.V torunları için okurmuş
  3. peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

dualar peygamberimizin öğrettiği dualar hz aişenin duaları sevgili melekler size her gece uyumadan önce öğrenip okuduğum bi duayı paylaşıcam. bu dua okadar faziletli ve okadar güzelki sizde bu dünyadada diğer dünyadada çok faydasını göreceksiniz.. "bir gün hz. aişe yi du ederken gören peygamberimiz "ya aişe bir gecede kuranı kerimi hatmedip, bütün peygamberlerin ve benim...
  4. Hz. Zekeriya'nın duaları ile hamile kalanların listesi

Hz. Zekeriya'nın duaları ile hamile kalanların listesi

(Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMİUDDUA ) Listemizin açılışını aslımozum yaptı darısı tüm isteyenlere inşaallahh HAMİLE KALANLARIN LİSTESİ 1-ASLIMOZUM bakalım 2. sırada kim olacak
  5. HZ. Muhammed SAV Efendimizin Duaları

HZ. Muhammed SAV Efendimizin Duaları

peygamberimizin duaları,hz muhammed sav duaları,peygamberimizin faziletli duaları hangileridir Hazreti Muhammed (SAV) Efendimizin Duaları Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema saleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allah’ım, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, düşkünlük ve ihtiyarlıktan sana sığınırız. Allah’ım, ürpermeyen kalbden ve...

Sayfayı Paylaş