gebe
  1. BöğüRTLen

BöğüRTLen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

kıpırdamadan 4 saatten fazla yolculuk tehlikeli

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BöğüRTLen tarafından paylaşıldı.

Kıpırdamadan 4 saatten fazla yolculuk tehlikeli Dünya Sağlık Örgütü'nce yapılan araştırmaya göre otobüs, tren, uçak, otomobil gibi araçlarla hareket etmeden yapılan 4 saat yolculuk, büyük tehlike oluşturuyor. Üstelik bu tehlike ölümle de sonuçlanabiliyor.Uzun yolculuklarda sık sık mola verilmeli ve hareket edilmeli Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), özellikle uçakta dört saatten fazla kıpırdamadan seyahatin sağlık açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. DSÖ tarafından yayınlanan araştırmaya göre, özellikle sık sık uçak yolculuğu yapan kimseler daha büyük tehlikeyle karşı karşıya bulunuyor ve dahası risk, seyahatin bitmesiyle sona ermeyip bir ay kadar sürüyor.
    Araştırma; otobüs, tren veya otomobilde dört saatten fazla hareket etmeden oturanların da aynı şekilde "emboli atma", yani pıhtının koparak damarı tıkaması riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Hareketsizlik yüzünden bacak damarlarında atan emboli, vücut içinde yolculuk yaparak akciğerlere geliyor ve kan dolaşımını engelleyebiliyor. Tıp dilinde "trombo-emboli" olarak adlandırılan bu olayın ilk belirtileri; ağrı, dokunma hassasiyeti ve rahatsız bölgede oluşan ödem olarak sayılıyor.
    DSÖ uzmanları, pıhtının (embolinin) ciğerlere ulaşması halinde soluma güçlüğü ve göğüste ağrı ortaya çıktığını belirterek, tedaviye başlanmazsa ölüm tehlikesi belirdiğine dikkati çekiyor. Araştırmaya göre, "emboli atması" riski altı binde bir gibi düşük bir ihtimal olmakla beraber şişman, kısa ve uzun boylu yolcularla irsi kan ve dolaşım rahatsızlıkları olanlar ve doğum kontrol hapı içen kadınlar daha fazla tehlike altında bulunuyor. Dünyada yılda 2 milyara yakın insanın uçak yolculuğu yaptığını hatırlatan DSÖ uzmanları, "bunun, halk sağlığı sorunu olduğunu" vurguladı.

kıpırdamadan 4 saatten fazla yolculuk tehlikeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yolculuk

Yolculuk

Yol hazırlığı yapmak hayırlı bir işe, Yola çıkmak zenginliğe yahut insanların ahlak ve tıynetlerini ortaya çıkarmaya, arza ölçmeye, Uzak yola çıkmak bir halden başka bir hale geçmeye, Yolculuktan dönmek işin bitmesine, maksadın hasıl olmasına, Hastanın uuzak yola çıkması yahut tanımadığı bir eve gitmesi ölmesine delalet eder.Yolculuğa çıktığını görmek ve ya da arsa alacağınıza işarettir. Deniz...
  2. Evliliğin 4 Tehlikeli Virajı

Evliliğin 4 Tehlikeli Virajı

Evlendiniz, cicim ayları bitti, yıllar yılları kovaladı. Hayalleriniz vardı. Onlara ne oldu? Kavuştunuz mu, yoksa evliliğin virajlarına mı çarptınız. İşte evliliğin tehlikeli dönemleri. Evlilik terapistlerine göre eşleri mutluluğa götüren yolun üzerinde dört tehlikeli viraj var. Birinci ve keskin viraj balayının sonunda, ikincisi, üçüncü yılın sonunda. Tekdüze geçen yedi yılın...
  3. bebeğimin suyu fazla tehlikelimidir

bebeğimin suyu fazla tehlikelimidir

Amniyon sıvısı miktarının 2000 ml.'nin üzerinde olmasına polihidramniyos veya hidramnios adı verilmektedir. Gebeliklerin binde 2,6-7'sinde görülür. Fetüse ait polihidramniyos nedenleri ise şunlardır: Fetüsün yutmasını engelleyen anomaliler (sindirim sistemi veya merkezi sinir...
  4. Bursa'da 12 saatte 4 bebek öldü

Bursa'da 12 saatte 4 bebek öldü

Bursa'daki Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yaşanan ölümler üzerine araştırma başlatıldı. Güvenlik amacıyla yapılan araştırmada salgın hastalık bulunmadığı bildirildi.. Bursa'da, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 12 saatte art arda 4 bebeğin öldüğü bildirildi. İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şevket Yılmaz...
  5. 4 haftalık hamileyim ama 2 gün sonra yolculuk yapmak istiyorum

4 haftalık hamileyim ama 2 gün sonra yolculuk yapmak istiyorum

mrb arkadaslar burayı yakından takip ediyorum ve hrkesin yorum yapıp yardımlasmasını cok begeniyorum.o yüzden cevremden cok buran daha bilgili ve daha yardımcı olacak insanları bulacagımı düşündüm umarım yardımcı olursunuz.sorum su 4 haftalık hamileyim ama 2 gün sonra yolculuk yapmak istiyorum yaklasık 4 saat sürecek sizler yapmısmıydınız nelerte dikkat etmeliyim yapmamalı mıyım ?tesekkür edrim

Sayfayı Paylaş