gebe
  1. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113

Kırmızı Eriğin faydaları

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

kırmızı eriğin faydaları kırmızı erik faydaları ilkbahar meyveleri can eriğinin meyvelerin faydaları,yararlı meyvler,sağlıklı yaşam,erik,kırmızı erik,kırmızı erik nelere iyi gelir,eriğin faydaları,vitamin deposu erik.

en sevdiğim meyveler arasındadır erik. kırmızı eriğide olgunlaşmadan yemeyi çok severim. bu konuyu açarkende ağzımın sularını damlata damlata açtım :D:D ımmmm canım nasıl erik istedi anlatamam. peki bu güzel meyvenin yararları nelermiş bakalım :D:D

KIRMIZI ERİĞİN FAYDALARI

Türkiye'nin hemen her yöresinde yetiştirilen erik, daha çok taze meyve olarak tüketildiği gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat veya kurutularak saklanıyor. Satın alırken, canlı yeşil, sert, sulu ve lekesiz olan eriklerin seçilmesi tavsiye edilirken erik, bol miktarda B vitaminleri içeriyor.

İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesi sonbahara kadar, kurutulmuşu da yıl boyunca tüketilebiliyor. Latince adı 'Prunus domestica' olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor. Kafkasya ve Hazar Deniz'i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılan eriğin, erkenci döneminde çıkanına 'can eriği', yaz ortalarında olgunlaşanına 'Japon ya da İtalyan eriği' deniyor. Ağustos'ta olgunlaşmaya başlayan 'Avrupa eriği' ise ekim ayına kadar yenebiliyor. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renkler alıyor. Türkiye'deki en tanınmış erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriği olarak biliniyor.

Regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terleticidir. Tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtildi.

tavuk_kavurma ve PaSikA bunu beğendi.
  2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Benim favorim yeşil erik ve mürdüm eriğidir...Kırmızı eriği pek sevmem...Ama baya faydası varmış artık kırmızı erikte yiycem :D:D Teşekkürler Asim

ASİMELEK bunu beğendi.
  3. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    valla yemek lazım pasim ama ben eriğin her türlüsünü severim :D:D olsada yisek olsada yisek :A:A:A

4. tavuk_kavurma

tavuk_kavurma Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    her türlü eriği yerim hiç affetmem :D:D:D:D

Kırmızı Eriğin faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Eriğin faydaları

Eriğin faydaları

eriğin faydaları, nelerdir, ve zararları, saymakla bitmiyor, buyrun gelin öğrenin bol bol erik yiyin arkadaşlar. Benim en sevdiğim meyvelerin başında gelir erik. Faydasını bilmem ama, ishal ve karın ağrısı gibi zararlarını çok iyi bilirim Melek'lerim:D:D:D:D O zaman gelin, faydalarınıda birlikte öğrenelim:A Of off şu güzelliğe bakın, lezzetini tahmin edebiliyorum yahuu :D:D Hadi gelin...
  2. kurutulmuş erik faydaları

kurutulmuş erik faydaları

Arkadaşlarım kabızlık çekiyorum bana kuru erik iyi gelir mi ? kurutulmuş erik faydası nedir kuru eriğin yararlarını bana lütfen yazar mısınız birde faydalı olacak ise kabıza nasıl kullanılacağınıda yazarsanız iyi olur.
  3. Kurutulmuş Erik Vücuda Faydaları

Kurutulmuş Erik Vücuda Faydaları

Kurutulmuş Erik Faydaları Nelerdir Kurutulmuş Erik Faydası Nedir Kuru Eriğin Yararları Birçoğumuzun evlerimizde tüketmeye çalıştığı kuru tulmuş eriğin özellikleri ve vücuda faydaları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler ; Kuru eriğin faydaları yararları Kuru Erik su, seker, karbon hidratlar, asidler, albuminler yelozdur. bunlardan başka a, C ve b vitaminler, minerallerden demir,...
  4. Mürdüm Eriği ve Faydaları

Mürdüm Eriği ve Faydaları

Mürdüm Eriği hakkında bilgi Mürdüm Eriği faydaları, yararları Severek tükettiğimiz, reçelini marmelatını yaptığımız mürdüm eriğinin faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirelim melekler :) Erik türlerinin iklim istekleri birbirinden farklıdır Mevcut türler içerisinde değişik iklim koşullarına en iyi uyabilen P cerasifera'dır Avrupa erikleri (P domestica) kışı nisbeten soğuk geçen...
  5. Can eriğin faydaları

Can eriğin faydaları

papaz eriğinin faydaları eriğin faydaları nelerdir yeşil eriğin faydaları Merhaba Sevgili Melek'ler, mevisim olan ve benimde çok sevdiğim eriğin faydaları hakkında ki merak edilen bilgileri bu yazımızda konu alıyor ve erik yerken bunları bilmeniz< gerekir diyoruz :) - Erik vücuda güç ve enerji verir. - Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. - Sinirleri sakinleştirir. - Kansızlığa...

Sayfayı Paylaş