gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Kötü beslenme delirtiyor

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

LONDRA - Guardian gazetesinin birinci sayfasında yer alan bir haberde, sağlıksız beslenme ile akıl hastalıklarındaki artış arasında bağlantı kurulduğu vurgulanıyor. Guardian�ın haberine göre, bilimsel çalışmalara gönderme yapan Akıl Sağlığı Vakfı, abur cubur gıdalarla; gerekli vitamin, yağ ve minerallerden yoksun olarak üretime hazır besinlerin dikkat eksikliği, Alzheimer, depresyon, şizofreni gibi hastalıklara yol açtığını söylüyor. Mesela, �balık tüketimi az olan ülkelerde depresyon vakalarının oranı diğer ülkelerden daha yüksek olduğu� saptamasını aktaran bilim adamlarının önerdiği diyet ise şöyle: �Abur cuburun yerine yağlı balıklar, lifli sebzeler, narenciye ürünleri ve protein içeren besinler.�
    İngiltere�de beslenme üzerine araştırmalar yürüten Sustain ve Ruh Sağlığı Vakfı�na göre, gıda üretiminde son 50 yılda meydana gelen değişiklikler nedeniyle, artık insanlar besin değeri daha az olan yiyeceklerle besleniyor. Araştırma sonuçlarına göre, bu dönemde İngiliz halkı ayrıca, sağlıklı ve taze yiyeceklerden uzaklaşarak, daha yağlı ve şekerli besinlere yöneldi. Araştırmayı yürüten bilimadamları bu durumun depresyon ve hafıza sorunlarına neden olabileceğini söylerken, gıda uzmanları bunun kanıtlanmış bir bilgi olmadığını savunuyor.
    Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Andrew McCulloch, �beslenmenin ruh sağlığı üzerinde bazı etkileri olduğu çok açık� diye konuştu. McCulloch, bazı ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde, ilaç ya da danışmanlığa başvurmak yerine, hastanın beslenme tarzına eğilmenin daha iyi sonuçlar verdiğinin görüldüğünü vurguladı.
    Araştırmacıların gıdalarda son yıllarda yaşandığını ortaya koydukları değişimin kökeninde, hayvansal yağlar bulunuyor. Buna göre, tarımın sanayileşmesi sonucu giderek daha fazla katkı maddesi ile beslenen hayvanların etlerindeki yağ dengesi değişiyor. Örneğin tavuklar, kesilme aşamasına 30 yıl önce olduğundan iki kat daha hızlı ulaşıyor. Bu da yağ oranlarının yüzde 2�den yüzde 22�ye çıkması sonucunu doğuruyor. Sonuçta, doymuş yağ oranı yüksek olan besinler, insan beyninin çalışma hızını düşürüyor.

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Kötü beslenme delirtiyor
    hadi ya yeriz abur cuburuda valla zararlı olduğunu biliyordum ama akıl sağlığını bozduğunu bilmiyordum çocuklarada az vermek lazım
    emeğine sağlık canım

Kötü beslenme delirtiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KÖtÜ SÜprİz

KÖtÜ SÜprİz

Adam oğlunun odasından geçerken hayretlerle baktı.Yatağı güzelve toplanmış ve odası hiç olmadığı kadar düzenliymiş.Yatağın üzerinde mektup zarfı gördü.Binbir düşünce ve endişeyle mektubu açmaya başladı. Sevgili baba Sana bu satırları üzüntü ve pişmanlık içinde yazıyorum.Kız arkadaşımla kaçmak zorundaydım çünkü sizi rezil etmek istemedim.Gerçek tutkuyu ve aşkı ben Emmada buldum... Onun...
  2. Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun

Çocuğunuzun kötü beslenmesine engel olun

Yeme düzeninin oturtulması sürecinde hem çocuk hem de anne yıpranır. Ayrıca yeme alışkanlığını yeni yeni oturtmaya çalışan çocuk, yeme konusunda geri dönülemez yanlış düşüncelere kapılabilir. Yemek yeme alışkanlığında sorunlar farklı yaşanır. Bazı çocuklar yemek yeme vakti geldiği zaman krizlere girerken, bazıları her bulduğunu, her zaman yer. Bazı anneler çocuklarını beslemekte güçlük...
  3. kötü söz

kötü söz

Kötü söz Rüyada kötü bir söz söyleyerek birinin kalbini kirdigini görmek, o kisiden hayir ve menfaat görecegine delalet ede. Rüyasinda kendisine edep disinda söz söylendigini duyan kimse, dininde dogru yolda demektir. Bir baska rivayete görede: Rüyada yaramaz bir söz isitmek, günah islerneye ve nasihat kabul etrnerneye isarettir. Rüyada, kötü ve edebe aykiri söz söylemek, tedaviye muhtaç...
  4. gebelikteki kötü beslenme bebeği obez yapabiliyor

gebelikteki kötü beslenme bebeği obez yapabiliyor

İngiliz ve Yeni Zelandalı bilim adamlarının birlikte yaptıkları araştırma, hamile kadınların beslenme düzenlerinin, çocuklarının ileride obeziteye eğilimli olup olmayacağını belirlediğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, hamileliği süresince yetersiz ya da kötü beslenen anne adayı, yaşamının ileriki yıllarında kilo almaya meyilli bünyelere sahip bebekler dünyaya getiriyor. İngiltere’deki...
  5. çok kötüyüm :(

çok kötüyüm :(

meleklerim yaa bir haftadır çok kötüyüm. geçen hafta regl oldum perşembe bitti. cumartesi karın ağrısı başladı üşüttüm herhalde dedim ve sıcak su torbası koydum o an geçti sonra kahverengiye dönük akıntı gelmeye başladı iki gün sonra oda geçti. şuan karın ağrım sol yumurtalığım şeklinde değişti. akıntının rengi normale döndü. araştırdığıma göre kokulu olanlar felan daha kötüymüş bende o tür...

Sayfayı Paylaş