gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Masal Dinleyen Çocuk Daha Güzel Konuşur

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

çocuklar ne zaman konuşur çocuklar kaç yaşında konuşur cocuklar kac yasinda konusur çocuk kaç yaşında ortalama Masal ya da öykü anlatmanın doğal yolla sözel dili öğretme tekniği olduğuna dikkati çeken uzmanlar, öykü ya da masal dinleyen çocukların iletişim becerilerinin daha hızlı gelişeceğini, soyut kavramları daha iyi öğreneceğini ifade ederler. İletişim becerileri dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı içerir "Masal ya da öykü dinleme yoluyla çocuklar dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı iyi öğrenirler. Sözcükler, söz dizimi kuralları, vurgu ve konuşma hızı, sözlü iletişimin vazgeçilmez unsurlarıdır.
    Öykü ve masal anlatımında sözcüklerin doğru telaffuzuna, söz dizimi kurallarına, vurgulara, çocuğun yaşına bağlı dil gelişimi özelliklerine, jest ve mimikleri uygun kullanmaya, uygun konuşma hızı ile anlatmaya özen gösterilmeli. Bu yapıldığında çocukların konuşma gelişiminde çocukların konuşma gelişiminde önemli ilerlemeler görülür.

4-6 yaşları kapsayan çocukluk döneminde masal ya da öykü anlatımı, sözel dilin gelişimindeki ilerlemelerin yanı sıra iyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış, suç ceza ve başarı ödül, dürüstlük hakkaniyet gibi kişilik gelişiminin parçası olan soyut kavramları öğrenmelerini de sağlar."

Masal ya da öykü anlatmakla çocukla kurulan sözel iletişimin sonucu sevgi ve güven gibi çocuğun temel gereksinimlerinin karşılanmasına olanak sağlar, gecikmiş konuşma telaffuz bozukluğu ve kekemelik gibi konuşma bozuklarının düzeltilmesi amacıyla da masal ya da öykü anlatma çalışmalarından yararlanılabileceğine dikkat çekilir.masal ya da öykünün korku ve şiddet unsurlarından mutlaka arındırılması gerekir.

alıntı

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: Masal Dinleyen Çocuk Daha Güzel Konuşur
    bilgecim çok doğru canım..oğlum 4.5 yaşında ve hergün yatagına yatırıp masal okuyoruz.çok seviyor..kaç tane masal kitabı aldık içeriklerinede dikkat ediyoruz tabiki..gerçekten okumak yaşı kaç olursa olsun her zman çok faydalıdır.okuyupta faydasını görmeyen olmadığına göre..ellerine sağlık canım :D

Masal Dinleyen Çocuk Daha Güzel Konuşur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Davranışlar Sözlerden Daha Yüksek Sesle Konuşur.

Davranışlar Sözlerden Daha Yüksek Sesle Konuşur.

“Çocuğuma binlerce kere ‘yapma’ diyorum, diyorum, diyorum... Yine yapıyor, yine yapıyor, daha çok yapıyor.” Sigara paketlerinin üzerinde de ‘İçme, öldürür’ yazıyor, ama yaşamayı çok sevenler bile içmeye devam ediyor. Hayvan belgesellerini, rahat kolutuğumuza kurulur izleriz, tek bir görüntü için kameramanın sırtından kaç yağmur, kaç kar geçtiğini düşünmeden! Kameraman; kendi anadilini...
  2. Konuşursam çocuk olur ağlarım

Konuşursam çocuk olur ağlarım

konusursam cocuk olur aglarim . Konuşursam Çocuk Olur Ağlarım Zordur Beni Sevmek... Öyle kolay değildir hayatıma girmek.. Ve rüyalarıma girmek çok zorlar insanı.. Sevilmesi zor bir insanımdır.. Öyle kolay kolay da alamazsın beni hayatına.. Soğuğumdur, cehennem sıcaklığında da olsan senide buz keser sözlerim.. Ben öyle kolay kolay sevemem,...
  3. çocuklar için masallar

çocuklar için masallar

orman balta yuva yaşamak hayvanlar ile ilgili hikaye Sihirli Fasülye Bir zamanlar yoksul ve dul bir kadın varmış. Oğlu çok tembel bir delikanlı olduğu için paraları yok denecek kadar azmış. Bir gün o kadar zor bir duruma düşmüşler ki, kadıncağız ellerinde kalan tek mal varlığını, Süt Beyazı isimli ineklerini satmaya karar vermiş. Oğluna ineği pazara götürüp satabileceği en iyi fiyata...
  4. Çocuklarınıza Masal Anlatın

Çocuklarınıza Masal Anlatın

masal anlatmak masalın önemi Bazı ebeveynler çocuklarına daha küçük anlamaz diye masal anlatmak istemez melekler :) Oysa küçük yaşta da olsa çocuklarınıza masal anlatmak , ileri ki yaşlar için şimdiden sohbet ortamı yaratmanıza, bunu çocuğunuza benimsetmenize ve de aranızdaki iletişimi güçlendirmenize fayda sağlayacaktır. Bu yüzden melekler, çocuğunuza masal anlatmayı ihmal etmeyin :tik:...

Sayfayı Paylaş