Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü hakkında.

Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  muhabbet kuşu tüy dökümü muhabbet kuşu tüy dökme kuşlarının dökmesi kuşlarında dökümü dökmesi
  Muhabbet kuşlarının tüy dökme olayı hakkında geniş ve açıklamalı bilgiyi sunuyorum arkadaşlarım.

  Kolaylıklar dilerim..


  Düzenli tüy dökümü

  Düzenli tüy dökümü, büyük ve küçük tüylerin(kanat, kuyruk, gövde) doğal olarak dökülmesi şeklinde karakteristik şekil gösterir. Tüy döken kuşlar , bu sırada uçma yeteneklerini kaybetmezler. Düzenli tüy dökümünde hiçbir çıplak deri ortaya çıkmaz, kuşun vücudu her zaman, birkaç tüy ile de olsa kaplanmış biçimdedir. Eski ve aşınmış tüylerin yerine yenileri çıkar. Bu yeni tüyler; ince, minik, yarı saydamca beyaz renkli çubuklar şeklindedir. Birkaç gün içinde bu oluşum açılır, yeni tüylere dönüşür. Sağdaki resimler , kuşun baş bölgesinde oluşan bu oluşumlarda örnekler göstermektedir.

  Tüy dökme sırasında kuşlar, genelde yaptıklarını yapmazlar ve daha az aktif olurlar. Özellikle daha büyük kuşlar daha çok uyur , hatta ara sıra yüksek sesli ötme ve çok öfkeli ısırmalarla birlikte kendini gösteren, aşırı alınganlıktan rahatsızlık verici duruma kadar giden davranışlar sergilerler. Bu tüy dökümünde, ek yiyecek ve vitaminlerle desteklenir ve içinde bulunduğu sürece saygı duyulup zaman tanınırsa, kısa zamanda toparlayacak ve kendini yeniden daha iyi hissedecektir.
  Nadiren de olsa düzenli tüy dökümünde endişelendirecek bir durumla , kuşun, aynı zamanda çok fazla tüyünü dökmesi ile karşılaşılabilir. Geçici olarak, kuşun uçma yeteneği azalır. Daha büyük kuşlar uçuşlarını becerili şekilde ayarlayabilir. Bu durumdaki genç kuşlar ise, büyüklere göre daha az uçma yeteneğine sahip olduklarından kazalar oluşabilir.

  Lütfen unutmayınız

  Büyük, birkaç yaşındaki kuş, aynı zamanda çok fazla birincil önem arzeden (kanat , kuyruk) tüylerini dökerse uçması zorlaşır, herhangi bir kazayı önlemek tehlikeye atmamak için birkaç gün boyunca kuşu kafesinden çıkarmamak gerekir. Yeni tüylerin, kuşun güvenli biçimde uçmasını, yönlenmesini sağlayacak kadar büyümesi sağlandığında , yeniden kafesten dışarı çıkmasına izin verilmelidir. Genelde yeni tüylerin büyümesi iki haftadan daha uzun sürmeyecektir.

  Bu döneminde, kuşa destek olmak için, istediği kadar uyumasına izin verilmelidir. Daha büyük kuşlar, daha kaprisli ve daha dengesiz olurlar.Bedenleri, yeni tüylerin büyümesi için daha çok enerjiye gereksinim duyar. Bu yüzden, sağlıklı taze meyve veya sebze gibi besinlerle desteklenmesi çok önemlidir. Örneğin salatalık (hıyar), tüy dökümü esnasında ihtiyaç duydukları birçok minerali içerir, filizlendirilmiş buğday da önerilmektedir.

  TÜY DÖKME OLAYININ RESİMLİ GÖSTERİMİ ŞU ŞEKİLDEDİR
  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Tüy Dökümü
   
 2. tavuk_kavurma

  tavuk_kavurma New Member

  Cevap: Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü hakkında.

  kuş bakmayı özlemişim beah
  tüy dökme mevsiminde çok halsiz olurlar canlarım benim
  vitamin desteği yapmak lazım ballı yem çıbıklarına bayılıolar mesela :D

  bilgiler için teşekkürler.. hayvan sevgim kabardı :D
   
 3. hulya1642

  hulya1642 Kayıtsız Kullanıcılar

  Cevap: Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü hakkında.

  Bizim Şirin kız sık sık hastalanıyor..strese girdimi hemen tüyleri dökülmeye başlıyor...ayrıca yavru kara kaplumbağası besliyoruz...onu çok kıskanıyor...bizde o görmeden ilgileniyoruz..
  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Haziran 2009
  jakamen bunu beğendi.
 4. best_dream

  best_dream Hamiş Melek

  ya sadmincim ne olur bana yardım edin.2 muhabbet kuşum var biri erkek mavi biri sarı dişi.Dişide kafa bölgesinde birkaçgün önce tüy dökülmeye başladı.Bugün bir baktım aralardan kırmızı kırmızı kafa derisi gözüküyor.Tavsiye edeceğiniz bir tedavi veya besin desteği var mı?Yardımlarınızı bekliyorum.Acil lütfen.
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  kuşum

  kuşum tüy döküyor iğrenç bişey her yer tüğ oldu
   
Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü hakkında. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Muhabbet Kuşlarında Banyo Yapımı

  muhabbet kuşu yıkanır mı muhabbet kuşu yıkamak kuşları yıkanırmı yıkanırmı banyo yapımı [CENTER][I][B]Muhabbet Kuşlarında Banyo[/B][/I] [/CENTER] [img]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/kuslarin banyosu-280.jpg[/img] [LEFT]Bir muhabbet kuşu ne kadar sıklıkta banyo yapmalıdır. Bu soruyu mutlaka her kuş bakıcısı kendisine sormuştur. Fakat bunun için ideal bir cevap bulunabilmiş...
 2. Muhabbet Kuşlarında Kanat Kesimi

  [B]Muhabbet Kuşlarının Kanatları Nasıl Kesilir Muhabbet Kuşlarında Kanat Kesimi[/B] Bu konuyu az önce bir misafirimizin sorusu üzerine açıyoruz ve de hiç tasvip etmediğimizi belirtmek istiyoruz melekler ... [IMG]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/kanat-2b4.jpg[/IMG] Kaçmayı önlemek veya uysallaştırma eğitimi amaçlarıyla kanat kesimi düşünülebilir. Fakat bu konu hakkında...
 3. Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı nedenleri ve hakkında bilgi

  Muhabbet Kuşlarında Astım Hastalığı nedir neden olur lütfen bu konuda da bilgi verin benim kızım astım olmuş :(
 4. Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

  Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri nelerdir bu konuda bilgi sahibi oaln varsa bana bilgi yazsın
 5. Muhabbet kuşlarının tüy dökme zamanları hakkında bilgi

  Bir muhabbet kuşum var ve tüyleri çok dökülüyor.Acaba mevsimsel mi?Bu kuşların tüy dökme zamanları ne zamanlar oluyor?Geçici mi yani ? :S

Sayfayı Paylaş