Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

Konu, 'İç Anadolu' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

 1. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye  nevşehir tanıtım nevşehir ili tanıtımı nevşehirin tanıtımı ilinin özellikleri Genel Bilgiler

  Yüzölçümü: 5.467 km²
  Nüfus: 309.914 (2000)
  İl Trafik No: 50

  [​IMG]

  Nevşehir, tarih ve doğanın iç içe geçerek, bütünsel bir güzellik sergilediği beldeleri ve bölgede yaşamış uygarlıkların zenginleştirdiği kültürel birikimi ile Türkiye’nin eşsiz turizm cennetlerinden biridir.
  Nevşehir, ilk dönemlerde “Nyssa”, daha sonraki dönemlerde “Soandos Nisa” ve “Muşkera” adları ile anılmıştır. Osmanlı döneminde, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sadrazam olduğunda “Muşkera” adını değiştirerek kente “Yenişehir” anlamına gelen Nevşehir adını vermiştir. Bölgede yapılan az sayıdaki prehistorik araştırmalardan Neolitik (M.Ö. 7 bin) dönemine ait yerleşmeler saptanmıştır. M.Ö.1600’lerde Hitit Krallığı’nın egemenliği altında olan kente, M.Ö. 12 yüzyılda göç kavimlerinin, M.Ö. 7. yüzyılda Kimmer ve İskitlerin saldırıları yaşanmıştır. Nevşehir, M.Ö. 680 - 610 yıllarında Asur ve M.Ö. 610 - 550 yıllarında Med egemenliğinin ardından Perslerin yönetimine girerek Kappadokia Satraplığı içinde yer almıştır. M.Ö. 332 yılında Pers soylularından I. Ariarathes bağımsız Kappadokia Krallığı’nı kurmuştur. M.S.17 yılında Roma İmparatorluğu’na katılan Nevşehir sonra, Persler, Sasaniler daha sonra da Anadolu Selçuklu Devleti yönetimine girmiştir. Bölge 1097 yılında Haçlıların eline geçmiştir. Daha sonra İlhanlı ve 1398’de Karamanoğulları yöreye egemen olmuşsa da aynı yıl Sultan I. Bayezit Nevşehir’i Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402 yılında Bayezit’in Timur’a yenilmesiyle bölge Karamanoğulları yönetimine geçmiş 1466’da da kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1954 yılında da il olmuştur.

  [​IMG]

  Günümüzde bölge, birbirinden güzel kaya kiliseleri, doğal güzellikleri, vadileri ve yeraltı şehirleriyle bir açık hava müzesi durumundadır.
  Dünyaca ünlü Türk düşünürü Hacı Bektaş-ı Veli ile Osmanlı döneminin ünlü sadrazamlarından Damat İbrahim Paşa’nın bu bölgede yaşamış olmaları da kültür ve turizm hareketlerinin olumlu yönde gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.
  Coğrafi Konumu
  Nevşehir ilinin doğusunda Kayseri, kuzeyinde Yozgat ve Kırşehir, batısında Aksaray, güneyinde Niğde bulunmaktadır.
  İklimi
  Nevşehir, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen tipik karasal iklim özelliğine sahiptir.
  Ulaşım: Kara ve havayolu ile ulaşım mümkündür.


  [​IMG]

   
 2. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye  Nevşehir İli İlçeleri
  İlçeleri


  [​IMG]
  Gülşehir:
  Nevşehir'e 20 km. uzaklıktadır. Osmanlı Sadrazamı Karavezir Mehmet Seyyid Paşa'nın yaptırdığı külliye; cami, medrese ve çeşmeden oluşmaktadır. İlçedeki Aziz Jean Kilisesi ve Sivasa Gökçetoprak yeraltı şehri görülmeye değer yerlerdendir.
  Kozaklı: Nevşehir' in yaklaşık 100 km kuzeyinde yer alan Kozaklı sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Kozaklı kaplıcaları, Batı Alman kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu, klorlu olup A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir. Kozaklı kaplıcalarından iltihabı olmayan romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar hastalıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı gözlenmiştir.

  [​IMG]
  Acıgöl:
  Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde yer alan ve Nevşehir'e uzaklığı yaklaşık 20 km. olan Acıgöl'de tespit edilebilen en eski yerleşim M.Ö. VIII. yüzyıla aittir. Ağıllı köyü yakınlarındaki Topada Geç Hitit Dönemi'ne ait Hitit hiyeroglifi ile yazılmış kaya anıtında bölgenin siyasi durumu ve liderinin icraatları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
  Derinkuyu: Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde eski adı Melegobia olan Derinkuyu Nevşehir'e 29 km. uzaklıktadır. Akarsuyu ve gölü bulunmayan bu ilçenin içme suyu 60-70 m derinlikteki kuyulardan temin etmesinden dolayı "Derinkuyu" olarak adlandırılmıştır.İlçede 85 m derinliğinde bir yeraltı şehri bulunmaktadır. Bu yeraltı şehri, bir yeraltı şehrinde bulunan tüm özelliklere sahiptir.


  [​IMG]

  Hacıbektaş:
  Nevşehir-Kırşehir yolu üzerinde Nevşehir’ e 45 km uzaklıkta Hacı Bektaş İlçe merkezinde yapılan kazılar sonucunda Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Helenistik ve Roma Dönemi’ ne ait ele geçen eserler, Hacıbektaş Arkeoloji Müzesi’ nde sergilenmektedir. Hacı Bektaş yakınlarındaki Karaburna köyü yakınlarında Topada ve Sivasa’ da olduğu gibi Geç Hitit Dönemi’ ne ait Hitit hiyeoflifi ile yazılmış Karaburna kaya anıtı bulunmaktadır. Bu yazıtta Kral Sapas’ ın NIAS SAPAS ile yaptığı anlaşma ve bu anlaşmaya uymadıkları takdirde Haran tanrısı Armas, tanrıçası Kumiapi ve Datti Kubaba’ nın aşağılayacağından bahsetmektedirler.
  [​IMG]

  Avanos:
  Nevşehir’ in 18 km kuzeyinde olan Avanos’ un antik dönemindeki adı “ Venessa” dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım gelneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak’ ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elden edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.
  Ürgüp: Nevşehir’ in 18 km kuzeyinde olan Avanos’ un antik dönemindeki adı “ Venessa” dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım gelneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak’ ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elden edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.
   
 3. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı
  Masalsı görüntüsü ve eşsiz doğasıyla Dünya'nın en büyüleyici atmosferlerinden birine sahip Nevşehir, insanlık tarihi boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

  Peribacaları gibi ilginç jeolojik yapısının yanı sıra, kayalara oyulan yerleşim yerleri ender doğal ve kültürel merkezlerdendir.

  Kapadokya'yı kaplayan yumuşak tüfün kolayca oyulabilmesinden dolayı kayada yaşam biçimi nesiller boyunca devam etmiş, daha sonraki yüzyıllarda inzivaya çekilen keşişler için uygun bir ibadet yeri olmuştur.

  Farklı büyüklükteki yer altı yerleşimleri daha çok yumuşak tüfün aşağıya doğru derinlemesine oyulmasıyla inşa edilmiştir. Kapadokya Bölgesi, geçmişte sık sık çeşitli saldırılara maruz kaldığından, bu şehirlerin yapılış amacı, daha çok tehlike anında halkın geçici olarak sığınmasını sağlamaktı.

  Pers Dönemi'ndeki kral yolu'nun, Selçuklu Dönemi'ndeki tarihi ipek yolunun yine yöremizden geçmesi, Nevşehir'in ne kadar önemli bir coğrafyada olduğunun en güzel örneğidir.

  Çeşitli dinlere sahip insanların hoşgörüsü içerisinde bir arada yaşadığı Nevşehir'de, Osmanlı döneminde bölgedeki Hıristiyanlar da kiliseler inşa ettiler. Bugün bu kiliseler barışın en güzel simgelerindendir.

  Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli aşka dair söylediklerini, insan sevgisini, sıcaklığını, ışığını bu topraklar üzerinde yaymıştır. Osmanlı Dönemi'nin ünlü sadrazamı İbrahim Paşa da bu topraklarda doğmuş, yaptığı imar hareketleriyle bugünkü Nevşehir'in temelini atmış, şehir dokusunun en elverişli yerine Damat İbrahim Paşa Külliyesi'ni inşa ettirmiştir.

  Bir zamanlar güzel atların yetiştirildiği bu yöre, bugün geleneksel el sanatlarını da içinde barındırmıştır. Yöre sanatçısının Kızılırmak kenarından getirdiği toprakla, hassas parmakları Sayesinde çamurun içinde saklanan güzelliği bulup çıkartmış, dedesinden aldığı geleneği geleceği taşımıştır.

  Dört mevsimi de birbirinden güzel olan Kapadokya'da kış mevsiminde çok yağan kar, peribacalarını tıpkı bir dantel gibi örter. Baharda ise açan gelincikler ve yabani bademler insanın içini adeta yaşama sevinciyle doldurur.

  Yöremizi ziyaret eden Dünya'nın her tarafından gelen yerli yabancı çok sayıda ziyaretçinin tarihe, kültüre ve doğa harikalarına doğru yaptığı geziyle, sadece Nevşehir'i tanımakla kalmayıp, aynı zamanda yöre halkının engin konuk severliğini de tanımaktadır.

  UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Miras listesinde 1985 yılında 357. sırada 'Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı' olarak kayıtlı bulunan Kapadokya, doğal yapısı ve kültürel çeşitliliği ile haklı olarak Dünya'daki özgün yerini almıştır.

  Bu gün itibariyle İlimizde mevcut yatak kapasitesi 20,000, gelen yerli ve yabancı turist sayısı 1,800,000 civarındadır. İlimizde 5 adet müze, 13 ören yeri, 350 kilise ve 8'i açılmış 200 civarında yer altı şehri ve 1 antik şehir (sobesos) bulunmaktadır.

  Kültür turizmine, inanç turizmine, spor, kongre, eğlence, atlı ve yaya doğa turizm türleri ile termal turizme uygun kültür ve tarih eserlerine, doğal güzelliklere ve modern altyapıya sahip Nevşehir, kısa süre içinde daha büyük gelişme ve atılımlar gerçekleştirecektir.  [​IMG]  [​IMG]


  Ihlara Vadi'sinden..

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 913x683.[​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. cappadocia

  cappadocia Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı
  cok tesekkurler meginize saglik ,bende kapadokyaliyim ,memleketimle gurur duyuyorum
   
 5. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  memleketim benimmm,harikaa...:)
  emeğine sağlık asqımsın.
   
 6. ay-yüzlü

  ay-yüzlü Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  bizim kapadokyamızı çok güzel tanıtmışsın teşekürler canım bende nevşehirliyim:raila:
   
 7. polyana

  polyana Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  nevşehirli olarak tanıttıgın için tşkler :)
   
 8. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  bitanecik memleketimm ne güzel yaaaaa bu kadar güzellik bir arada bulunamaz ama bizler kıymetini bilmiyoruzzzz güzellllll memletim
   
 9. su.ay

  su.ay Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  aslen Nevşehirliyim ama Kayseride ikamet ediyoruz.özelikle avanos görülmeye değerdir.herkes sevgiler..
   
 10. su.ay

  su.ay Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  kar tanesi nevşehirin neresindensin acaba.
   
 11. su.ay

  su.ay Yeni Üye  Cevap: Nevşehir İli Şehir Tanıtımı

  Polyana sizdemi nevşehirlisiniz. mahzuru yoksa neresindensiniz acaba sorabilirmiyim.
   
 12. cılgın_melek

  cılgın_melek Yeni Üye  çok güzel olmuş memleketimi tanıttığın için saol bizim kar tanesi merkezden kendisi kuzen oluyo da
  :)
   
 13. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye  Aslında merkez olarak geciyor ama Kaymaklı kasabası aslen.
  Kuzicim söylemiş ama bizim orayı demeyi unutmuş:D:D
   
 14. sweet grl

  sweet grl Yeni Üye  slm bende nevşehirden
   
 15. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye  Benimde eşim nevşehirli
  Dolayısıyla Nevşehir geliniyim :D
   
Nevşehir İli Şehir Tanıtımı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kırklareli Şehir Tanıtımı

  kastro kaç km istanbul kastro kaç km kırklareli tanıtım kırklarelinin tanıtımı kırklareli tanıtımı KIRKLARELİ'NİN SÜRPRİZLERİ Kıyıköy, İğneada, Dupnisa Mağarası, Yıldız Dağları, sayısız göl ve dereleri, saklı koyları ile Kırklareli, doğal ve tarihi güzelliklerini paylaşmaya hazır. Kendinden pek söz ettirmez Kırklareli. Trakya'nın bir ucunda, Türkiye'nin Bulgaristan sınırında kendi...
 2. Edirne Şehir Tanıtımı

  edirne tanıtımı keşanda gezilecek yerler edirnenin tanıtımı edirne nin edirneyi tanıt EDİRNE GENEL BİLGİLER Yüzölçümü : 6.276 km² Nüfus : 40.599 (1990) İl Trafik No : 22 Türkiye ile Yunanistan arasındaki Tekirdağ'ın kuzeyinde yer alan Edirne yıllar boyu Osmanlı başkenti, 18 inci yüzyılda ise Avrupa'nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur.100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğunun...
 3. Amasya Şehir Tanıtımı

  amasya tanıtımı amasya şehri şehir tanıtımı amasyanın askeriyesi Amasya (il) Amasya (il) Amasya ili konumu Yüzölçümü: 5.520 Km² Nüfus: 357.191 (1990) İl Trafik No: 05 Orta Karadeniz'de, Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya, 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş,...
 4. Ağrı Şehir Tanıtımı

  ağrı hangi bölgededir ağrının tanıtımı ağrı şehir merkezi şehri dağı hangi şehirdedir TARİHÇESİ Orta Asya'dan gelen kavimlerin Anadolu'ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla bir çok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı'yı bir giriş kapısı olarak gördüklerinden burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamışlardır.Bölgede egemenlik kurdukları sanılan...
 5. Giresun Şehir Tanıtımı

  giresun şehir merkezi 0454 alan kodu giresun sehri şehri giresunun tanıtımı Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde yer alan Giresun İli’nin, doğusunda Trabzon ve Gümüşhane, batısında Ordu, güneyinde Sivas ve Erzincan, güneybatısında yine Sivas, kuzeyinde de Karadeniz bulunmaktadır. İl toprakları kıyıda yer alan dar ova şeridi, bunun arkasında yükselen ve kıyıya paralel uzanan...
 6. Rize Şehir Tanıtımı

  rizeyi tanıt rize şehri hakkında bilgi rize tanıtımı şehri tanıtım Rize Genel Bilgi ve resimler Rize (il) Rize (il) Rize ili konumu Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümünde yer alan Rize; batısında Trabzon’un Of ilçesi; güneyinde Erzurum’un İspir ilçesi, doğusunda Artvin’in Yusufeli ve Arhavi ilçeleri; kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir. Karadeniz’e...
 7. İzmir Şehir Tanıtımı

  izmir tanıtımı izmir i tanıt izmirin tanıtımı şehri in İZMİR Genel Bilgiler Türkiye'nin üçüncü büyük metropolü olan fuarlar ve kongreler merkezi İzmir, ticaret ve sanayi ile bütünleşmiş çağdaş bir liman kentidir. İzmir'in batısında renkli denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma İmparatorluk devrinde...
 8. Ardahan Şehir Tanıtımı

  ardahan şehri ardahan sehri ardahanın tanıtımı Ardahan’da Atatürk Silüeti Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları‘nda beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15′ine kadar saat 18′den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika güneş batımından önce...
 9. Çankırı Şehir Tanıtımı

  çankırı nerde çankırı nerede neresi nereye bağlı cankırı GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 8.454 km² Nüfus: 279.129 (1990) İl Trafik No: 18 Yılın yarısında karlarla kaplı yüce dağları, topraklarının üçte birini kaplayan ormanları, kamp, karavan, yaya ve atlı yürüyüş, bisiklet, fotoğrafçılık ve avcılık gibi pek çok turizm çeşidine elverişli yaylaları, zengin termal kaynakları ve içmeleri,...
 10. Konya Şehir Tanıtımı

  konya tanıtımı konyayı tanıt konya şehrinin tanıtımı konyanın şehri KONYA TARİHİ Konya'da ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (Tarih Öncesi) çağdan başlar Bu çağ içinde Neolitik - Kalkolitik - Erken Bronz Çağ kültürlerini görürüz Bu çağın iskan yeri olan Höyükler, Konya il sınırları içindedir Neolitik Devreye (MÖ 7000-5500) ait buluntular, Çatalhöyük'teki arkeolojik kazılarda meydana...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. nevşehirin tanıtımı

  ,
 2. nevşehir şehri tanıtımı

  ,
 3. nevşehir şehrinin tanıtımı

  ,
 4. nevşehir tanıtan şiirler çok çok kısa