gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Öğretmem Değil Öğretmen Olmak

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Eğitimimizde problem var! Öğrenciler okumuyorlar! Okula gitmiyor, sağda solda geziyorlar!
    Okumuyor ve okumak istemiyorlar!
    Uyuşturucu kullanım yaşı ortaokula kadar indi!
    Ebeveynler çocuklarının okuyup adam olması için binlerce lira (YTL) harcıyorlar!
    Ama çocuk okula, okul çocuğa soğuk bakıyor!
    Öğretmenle konuşmak için okula gitmeye çekinen veliler var.
    “Sizin çocuğunuz okumak istemiyor, anlatıyorum ama anlamıyor, dersle ilgisi yok!” cümleleri veliyi üzüyor.

Şu cümleyi söyleyince pek çok öğretmenin bana kızacağına eminim; ama yine de söyleyeceğim!
    “Eğitim sisteminde esas problem, bazı öğrencilerin ‘öğrenme özürlü’ olması değil, birçok öğretmenin ‘öğretme özürlü’ olmasıdır.
    Yani;
    Öğrenmeyi farklı yollardan gerçekleştiren öğrencilere öğretmek için isteksiz olmalarıdır.
    Yani;
    Eğitimdeki öğretim metot ve tekniklerini öğrenciye göre değil, kendi isteklerine göre kullanmalarıdır.
    Yani; çocukları tanımak yerine onların kendisini (öğretmeni) tanımasını istemeleridir.
    Yani;
    Bir takım öğrenme sitillerinden ve çoklu zeka kavramından habersiz olmalarıdır.
    Ya da:
    Biliyor ama bunu uygulamak için ciddi bir emek gerektiğinden zaman ayırmaya üşeniyor ( yerel tabirle eriniyor) olmalarıdır.
    Yani;
    Yani’ler saymakla bitmez…

“Öğrenci öğrenemiyor, ben gerektiği kadar ve gerektiği şekilde anlatıyorum!” cümleleri, öğretim sürecinde öğretmenin karşılaştığı bir takım problemleri öğrencinin üzerine yıkmaktır.
    Bu ise; bir çok öğretmenin kendi formasyon yetersizliğini maskelemek için başvurduğu etkili bir savunma mekanizmasıdır.

Sevgili öğretmenler!
    Eğitimde ‘öğrenme güçlüğü’ kavramının varlığı ve yokluğu sizin gayretinize bağlıdır.
    Çocuklar farklı farklı yollardan öğrenebilirler.
    Kimileri görerek, kimileri işiterek, kimileri de uygulayarak öğrenirler.
    Sizin anlattığınız tarzda öğrenemeyen bir çocuğu ‘öğrenme özürlü’ olarak isimlendirmek insafsızlıktır.

Öğretmenlikte asıl başarı, çocukların bireysel ilgilerini, yeteneklerini ve potansiyellerini ortaya çıkarabilmektir.
    Ve bu yetenekleri mümkün olan en üst düzeyde geliştirebilmektir.

Çocuklara bakarken, kafanızdaki yetenekler yelpazenizi biraz genişletin.
    Çocuğa bir noktadan bakmayın.
    Sadece bir tarafıyla değerlendirmeyin...
    Bir de sevin onları…
    Ve sevdiğinizi hissettirin.
    Hasım değil hısım olun çocuklarla,
    Bakın ne cevherler çıkacaktır madeninizden…:)

2. Vijdan

Vijdan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Eğitim sisteminde esas problem, bazı öğrencilerin ‘öğrenme özürlü’ olması değil, birçok öğretmenin ‘öğretme özürlü’ olmasıdır.

Teşekkürler canım benim..

3. Marin

Marin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ögretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktir! demis Mustafa Kemal Atatürk

yeni nesile bakarak egitim sisteminin nasil bozuk isledigini, ögretmenlerin nasil ögretme özürlü oldugunu görüyüroz.

cok güzel bir yaziydi paylasimin icin tskler :)

4. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Beğenmenize sevindim.

Öğretmem Değil Öğretmen Olmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğretmenim

Öğretmenim

Öğretmenim Melek yarı ağlamaklı bir halde ingilizce öğretmenini dinlemeye çalışıyordu.Aklı başka yerdeydi.Tek amacı okuyup hemşire yada öğretmen olmaktı.İdealist bir kişiliği vardı.Okul bittiğinde zor şartlarda olsa bile doğuda görev yapmak istiyordu.Orada olanlara yardım edebilme fikri bile onu mutlu ediyordu. Babası öleli 2 ay olmuştu.Ailesi ekonomik zorluk içerisindeydi.Bir erkek...
  2. Öğretmenim!!!

Öğretmenim!!!

Ah biz var ya biz topluma kızarız etiket yapıştırmayın diye. oysa ilk etiketlerini biz yapıştırırız yaramaz öğrenci tembel öğrenci vs vs ... BENİ KABA DAVRANIŞLARIMDAN DOLAYI SEVMİYORSANIZ, GÖRGÜ KURALLARINI ÖĞRENEBİLİRİM. PİS OLDUĞUM İÇİN BENİMLE İLGİLENMİYORSANIZ, TEMİZLENEBİLİRİM. BİLGİSİZLİĞİMDEN DOLAYI BENİ SUÇLUYORSANIZ, BUNUDA GİDEREBİLİRİM. AMA, BENİ MEVCUT YETENEKLERİMDEN...
  3. Yeniden ve yepyeni bir öğretmen olmak

Yeniden ve yepyeni bir öğretmen olmak

Hayatta birçokşey için gec kalmıs sayılmayız.yeterki hedefimizi belirleyip, inanarak ,yürekten isteyelim başaramayacağımız hiçbir şey kalmayacaktır. İnsan bu. Su misali, kıvrım kıvrım akar ya….. diye başlayan o muhteşem şiir, hayatın kıvrımlarla dolu olduğunu hatırlatır bana hep. Özel hayatımızda da, iş hayatımızda da inişler çıkışlar yaşarız. Arkadaş sandığımız, dost bildiğimiz...
  4. Öğretmen Olmak İçin Yapılması Gerekenler...

Öğretmen Olmak İçin Yapılması Gerekenler...

öğretmen olmak için yapılması gerekenler nasıl öğretmen olunur şartlar hangi okulu bitirmek gerekir prosedür nedir 2011 ile ilgili bilgiler burada melekler Öğretmenlik küçüklüğümüzden beri en kutsal meslek olarak öğretilmiştir bizlere melekler,bilirsiniz.Zaten küçük çocuklara ''Büyüyünce Ne Olacaksın?'' denildiğinde alınan cevapların büyük bir kısmı ''Öğretmen''dir.Bu kutsal meslek her ne...
  5. Ben öğretmen olmak istiyorum ne yapmalıyım ?

Ben öğretmen olmak istiyorum ne yapmalıyım ?

Merhaba melek ablalar :) Ben 14 yaşındayım ve öğretmen olmak istşiyorum. Hangi okullara gitmem lazım?

Sayfayı Paylaş