gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

OKS Neden Kaldırıldı?

Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

oks ne zaman kaldırıldı OKS; esas itibariyle iyi bir ölçme aracı olmasına rağmen, öğretim programlarında ve eğitim sisteminde yapılan düzenlemeler ve değişimlere daha uygun ölçme araçlarının geliştirilmesini ve yeniden düzenlenmesini zorunlu kılmıştır.
    Yenilenen öğretim programları, gelinen eğitsel şartlar ve yeni eğitim anlayışı OKS’nin kaldırılmasının temelini oluşturmaktadır.
    OKS; bugünkü şekliyle kazanmak ya da kaybetmek ikileminde eğitimin amacı hâline gelmiştir. Ancak, çocuğu hayata ve bir üst öğretim kurumuna hazırlamak ilköğretimin temel görevidir.

Özellikle ilköğretim düzeyindeki çocukların hayata hazırlanması vazgeçilmez ve öncelikli öneme sahiptir. OKS; 2004 yılından beri kademeli olarak yenilenen öğretim programlarının öngördüğü ölçme - değerlendirme vizyonuna uyum sağlayamamaktadır. Çünkü OKS 8 yıllık temel eğitimin sonunda süreci değil sonucu ölçmektedir.

Yeni öğretim programlarının amacı ise öğrenciyi sürece dayalı değerlendirmektir. OKS Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerini kapsamaktadır, oysa yıl boyunca öğrencinin öğretim gördüğü diğer dersler sınavda kapsam dışı tutulmaktadır. Bu durumda öğrenciler belirli derslere yönelmiş diğer derslerden ve sosyal aktivitelerden uzak kalmıştır.

Ayrıca; OKS kendi mantığı içinde iyi bir ölçme aracı olsa bile gerçek anlamda tüm yönleriyle öğrenci başarısını değerlendirememektedir. OKS öğrenci başarısını 120 dakikalık, tek oturumlu ve telafisi olmayan bir sınavla ölçerek
    öğrencide ve velilerde kaygı, stres, gerilim, tek hedefe kilitlenme gibi psiko-sosyal açıdan olumsuz tutumları geliştirmiştir.

Oysaki hiçbir ölçme aracı öğrencide ve velide böyle bir olumsuz tutum
    tetiklememelidir. OKS odaklı süreç, okul içi performansı azaltmış, disiplini olumsuz etkilemiş, öğrenciyi okul dışı kaynaklara yöneltmiştir. Aileye bir yandan ekonomik yük getirirken diğer yandan da öğrenci ve ailede stres kaynağı olmuştur.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Paylaşım için sağol

OKS Neden Kaldırıldı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Akasya Durağı neden yayından kaldırıldı

Akasya Durağı neden yayından kaldırıldı

Arkadaşlar acaba Akasya Durağı neden yayından kaldırıldı bilen varmı
  2. Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı

Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı

Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı sabah haberlerde duydum Milli Güvenlik dersi kaldırılmış ama neden kaldırıldı acaba açıklama yaptılar mı
  3. Koyu Kırmızı neden kaldırıldı

Koyu Kırmızı neden kaldırıldı

Koyu Kırmızı neden kaldırıldı bu konuda haberi ya da bilgisi olan var mı merak ettim.
  4. Arkadaşlar Mehmet Ali Erbil Neden Hastaneye Kaldırıldı

Arkadaşlar Mehmet Ali Erbil Neden Hastaneye Kaldırıldı

Mehmet Ali Erbil Neden Hastaneye Kaldırıldı merak ettim, az önce bizim sekreter söyledi Mehmet Ali Erbil Hastaneye Kaldırılmış diye de neden kaldırıldığını oda bilmiyormuş, acaba Mehmet Ali Erbil Neden Hastaneye Kaldırıldı ?
  5. Dila Hanım yayından neden kaldırıldı?

Dila Hanım yayından neden kaldırıldı?

Dila Hanım yayından mı kaldırıldı?Ben çok severek izliyordum :/ Neden kaldırıldı yayından bilginiz var mı ya off..

Sayfayı Paylaş