Perdelerimi en iyi nasıl temizlerim ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Perdelerimi en iyi nasıl temizlerim ?
Merhaba tecrübeli melekler. Benim perdelerim genelde stor perde ama bir odada da tül var.Acaba perdelerimi pırıl pırıl olacak şekilde nasıl temizleyebilirim ? Neler önerirsiniz ?

Perde Temizliği

a- Dekor Perde:

Önce metal makaraları çıkarmak gerekir. Aksi halde pas lekesi bırakabilir. Makaralar plastik ise bu işleme gerek yoktur. Bundan sonra iyice silkelenerek tozları giderilen perdelerin soğuğa yakın ılık suda birkaç kere ıslatılarak kaba kiri akıtılır. 3-4 defa da ılık sabunlu suyla yıkanır, durulanır. Pildi yerleri elle muntazaınlaştırılır. Bu işlem ütüyü kolaylaştırır.

İpekli cinsten perdeler için kuru temizleme gerekir.

b- Tül Perde:

Çok kirli olanlar karbonatlı veya normal suda ıslatılır. Fazla yıpratmadan yıkamaya özen göterilir. Sıkma esnasında dikkat etmek gerekir. Kuvvetli sıkmamaiıdır.

Yıkma işlemi bittikten sonra tuz veya şeker karıştırılmış ılık su karışımına batmlıp sıkılmadan asılır. (1 kova su + 1,5 çorba kaşığı tuz veya şeker)

c- Jaluziler:

Günlük temizliklerinden nemli bezle tozlan alınır. Çok kirli olanlar çıkrılıp ılık sabunlu suyla yıkanır ve asılır.

Perde seçerken kullanılacak yer ve mobilya göz önünde tutulmalıdır. Oda karanlıksa açık renk kumaştan perde odayı aydınlatır. Halı ve koltuklar desenli ise III. bir desenli iyi görünmeyeceğinden perdeleri düz almak daha iyi olur.

Titan adminim gayet iyi cevap vermiş . Benimde stor perdelerim var ilk aldığımda çok zorluklar çektim sildim, halı gibi çıkarıpta yıkadım bile . Allahtan bozulmadı ama çok zahmetliydi. Tşk adminim.

Geri