gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

sahura kalkmadan oruç tutulurmu Her ramazan ayında gündeme gelen soru sahura kalkmadan oruç tutmak günahmıdır? İşte bu sorunun cevabı...

Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

CEVAP
    Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir!

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]

(Sahurda yemek yiyerek, oruc tutmaniza yardimci olun!) [Beyheki]

(Sahur yemegine kalkmak, Allahin size bagisladigi berekettir, bunu kacirmayin!) [Nesai]

(Yedikleri helal olmak sarti ile hesaba cekilmeyecek uc kisi; oruclu, sahur yemegi yiyen ve Allah yolunda nobet tutandir.) [Nesai]

(Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkin!) [Ibni Hibban]

(Elbette sahur yemegi mubarektir.) [I.Hibban ]

(Bir lokma olsa da sahur yemegi yiyin! Cunku onda bereket vardir.) [Deylemi]

(Muminin sahurunun hurma ile olmasi ne guzeldir.) [Ebu Davud]

(Sahurda hurma yemek ne guzeldir. Allahu teala, sahura kalkanlara rahmet eder.) [Taberani]

(Sahurun tamami berekettir. Bir yudum su icin de olsa sahura kalkin! Allahu teala ve melekleri, sahura kalkanlara salat ve selam ederler.) [I.Ahmed]

[Yani Allahu teala, sahura kalkanlari magfiret eder, melekler de onlar icin dua eder.]

2. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    Allah razi olsun cnm paylasim icin :)

3. Hayalet

Hayalet Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    verdiğin bilgiler süperdi saol canım:)

Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmamak günah değildir. Ancak sahura kalkmak çok sevabdır. Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.) [Buharî] (Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!) [Beyhekî] (Sahur yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!) [Nesâî] (Yedikleri helal olmak şartı ile...
  2. Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

sahura kalkmadan oruç tutulurmu sahura kalkmadan oruç tutulur mu nafile tutulur mu niyetlenmeden tutulurmu kalkamadım Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]...
  3. Sadece Cuma Günü Oruç Tutmak Caiz midir?

Sadece Cuma Günü Oruç Tutmak Caiz midir?

cuma günü oruç, sadece cuma günü oruç tutmak, nafile oruç Sual: Sadece Cuma günü oruç tutmakta mahzur var mıdır? CEVAP İmam-ı Ebu Yusuf’a göre mekruhtur. İmam-ı a'zama göre mekruh değildir. Bir ibadet için mekruh ve sünnet diyen olunca, bütün müctehid âlimlere uyabilmek için, o işi yapmamak gerekir. Yani Cuma günü bir ihtiyaç olmadan oruç tutmamalı. Perşembe-Cuma veya Cuma-Cumartesi...
  4. Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Seher vakti şer’i gecenin yani güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Yaz ve kış bu vakit azalıp çoğalır. Teheccüd namazının vakti ise, şer’i gecenin son üçte biridir. Gece yarısından sonra kılınan teheccüd namazı, gündüz kılınan bin rekâttan daha faziletlidir. Müzzemmil suresinin ikinci âyetinde mealen, (Gecenin yarısında gece namaz kıl!) buyuruldu. (İslam...
  5. Oruç tutmak vücuda zarar verir mi?

Oruç tutmak vücuda zarar verir mi?

Hayır, çünkü Allahü teâlâ zararlı olan bir şeyi emretmez. Tıp uzmanları diyor ki: Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma...

Sayfayı Paylaş