gebe
  1. ışılsu

ışılsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    26
    Ödül Puanları:
    0

saksı bitkilerinde sararma sebebleri

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında ışılsu tarafından paylaşıldı.

SAKSI BİTKİLERİNDE SARARMA SEBEPLERİ Alt yapraklarda sararma: Yapraklar genelde sağlıklı görünüyorsa 1-2 alt yaprağın sararması yaşlanmaya bağlı biyolojik bir olay olabilir.
    -Saksının küçük gelmesi (Baharda taze toprak ilavesiyle saksı değişimi yapılır)
    -Demir veya nitrojen eksikliği de bir sebeptir. (Bu durumda uygun bir besin kullanılır)
    Bütün yapraklarda ani sararma:
    -Ani mekan veya ısı değişikliği
    -Soğuk hava akımı
    -Soğuk mekan
    -Aşırı sulama (Özellikle tabağında su beklemesi kökleri boğarak bitkiyi öldürür)
    -Az veya hiç sulamamak
    -Kireçli musluk suyu (Özellikle üstten başlayan sararmalar kireçli suya bağlı olarak toprakta biriken kalsiyumdan olur)
    -Ev bitkilerini soğuk suyla sulamak. (Oda ısısında yetişen bitkilere soğuk su şok tesiri yapar. Daima ılık su kullanılmalıdır)
    -Yetersiz ışık
    Hassas bitkilerde aşırı gün ışığı da yapraklarda sararma ve kahverengileşmeye sebep olur.

2. elisev

elisev Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    sağol işilsu benimde çiçekler sararmaktan yaprakları kalmadı.. iyi oldu biligiler teşekkürler

3. berennaz

berennaz Forum Okuru

aynen katılıyorum yetersiz ışıkta kahverengileşme oluyor

saksı bitkilerinde sararma sebebleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sebep

sebep

En çok ben mi dinledim öğretmenin “kendi kelimelerinizle yazın” öğüdünü?Birçok ihtimali var bu yazışın.kendi kelimem çoktu içimde kırılan,kağıda cam kesiği gibi batan,kağıdı acıtan “kendi kelimelerim” vardı.hiç bir kelime asıl benim olamazken sahiplenmekti,kelimelerin asıl ben olmasıydı.içimden gelen kelimelerimin bir ter gibi tenime sızışı. yaşarken öylece kolay kolay konuşuluyordu...
  2. Porselen dişler sararma yapar mı?

Porselen dişler sararma yapar mı?

porselen diş, nasıl olur, bakımı, bakımı naıl olur, nasıl bakım yapılır, sararırmı, sararır mı, çürürmü, rengi kararmı, ömrü kaç yıl, garantisi varmı ve daha merak ettiğiniz herşey burada arkadaşlar. Soru 1: Porselen dişlerin belirli bir ömrü var mı? Benim dişlerim sanırsam 5 yıllık ve dişlerimi yapan dokdorum bana ömürlük olduğunu söyledi. Soru 2: Porselen dişler, sigara ve kahve gibi...
  3. Saksıya bitki dışında ne ekilir?

Saksıya bitki dışında ne ekilir?

Saksı modelleri El saksı modeli bu saksıya her zamankinden farklı bir şey ekilmiş. Bir el. Saksı değiştirme derdide olmaz bunun hem:) El ekilmiş saksı modeli bence çok ütkütücü. Ben evime koyamam bunu. Ama mutlaka espiri olsun diye alanlarda vardır. ben biraz korkağım galiba:)
  4. Ceplerinde Bitki Yetişen Saksı Olur Mu?

Ceplerinde Bitki Yetişen Saksı Olur Mu?

Farklı saksı modeli Tasarım saksılar Eğer farklı bir saksı modeli arıyorsanız bu cepli saksı modelini siz de yapabilirsiniz. Bir kumaşa cep dikerek saksıyı bu kumaşla kaplamanız yeterli olacaktır. Balkon dekorasyonunuza hoş bir hava katacağı kesin.
  5. Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

Balkon ve bahçelerde çiçek yetiştirmeyi sevmiyen yoktur.Çiçek ve bitki yetiştiriken kullanılan saksıların seçimi de önemlidir.Saksı çiçekleri için uygun toprağın, bitkinin yaşadığı ortamlar düşünülerek seçilmesi lazımdır.Eğer çiçeğinizin saksısını düzenli olarak değiştiriyorsanız, önceki saksının bir boy büyüğü işinizi görecektir.Çiçek ve bitiler için ne tür saksılar kullanılmalı detayları...

Sayfayı Paylaş