gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

sefalet çadırları

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Sefalet nefes alıp veriyordu, uzun bir kuyrukta. Çadırın içine doluşmuş kalabalığın içine karışmakla, bir tas çorba almak arasında uzun bir yol vardı aslında. Yaşlı kadınlara baktım en çok.
    İki gözleri iki kırık misket.
    Bir sürgünden dönmüş gibiydiler ya da yağmalanmış bir savaştan arta kalmış gibi.
    Çadırın içindeki kamera, belediye başkanlarının gururuydu da bu sefalet aslında kimlerin eseriydi!

***​

Biri "Allah razı olsun" dedi yemeğini alırken, herkes duydu.
    Bir diğeri, "Bizden çaldıklarının zırnıklarıyla bizleri doyuruyorlar" diye kendi kendisine söylendi.
    Benden başkası duymadı.
    Onun kullandığı cümlenin öznesi isyandı, ana fikri hırsızlık.
    Yoksulluk altın çağını yaşıyordu da zenginlik el değiştirmişti, dil değiştirmişti.
    Dini bütün söylemlere yelken açılmasından sonra, bu tür görüntülerin artması, nasıl da yaman bir çelişkiydi aslında.

***​

İftar çadırının içinde kısa bir tur attım.
    Konuşmadan birbirini seyrediyordu insanlar.
    Yüzlerinin rengi kaybolmuştu çoğunun.
    Kiminin gözü açtı, elleri arsız.
    Bir yanım, "Ne olacak bu insanların hali?" diye iç çekti.
    Öte yandan, "Hepiniz desteklediniz bu düzeni" diye haykırmak geçti içimden. İsyanımı kendime sakladım.

***​

Birden, gazetelerin eski nüshaları geçti gözümün önünden.
    Namuslu insanların saflarında yürüyen gazeteciliği hatırladım.
    Sürünerek değil, dimdik ayakta yaşayan insanlığa uzandı hafızam.
    Geçmişe öykünmek, hiçbir şeyi geri getiremezdi biliyordum.
    Bu yaratılan düzen, daha uzun bir süre bizimle birlikte kalacaktı.
    Onu da biliyordum.
    Çıkıp gittim, sefaletin çadırından.

***​

Yıllardır gelişmekte olan ülke diye bahsediliyor bizden.
    Gelişeceğimiz falan yok.
    Aslında çürümekte olan ülkeyiz biz.
    Bu konuda yeterince güçlü kanıtlarım var.
    Allah da şahit...
    Kullar da...

(H.Y.)

2. necla

necla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: sefalet çadırları
    ellerine saglik canim cok dogru paylasim icin tesekkurler

3. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38

ellerine sağlık....

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

paylaşım için tşk

sefalet çadırları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sirk Çadırları Niçin Yuvarlak

Sirk Çadırları Niçin Yuvarlak

Sirk Çadırları Niçin Yuvarlak 18. yüzyıla gelinceye kadar, cambazlık, ateş yutma vb. gösteriler sokaklarda halka, saraylarda ise asillere yapıyordu. Philip Astley, bugünkü modern sirklerin kurucusu kabul edilir. 1763 yılında kurduğu sirkinde, ana gösteri ata binilerek yapılanlardı. Astley atlar bir daire etrafında döndüklerinde, binicilerin at üzerinde daha rahat ayakta durduklarını...
  2. Padişah çadırı

Padişah çadırı

Bakınız; Otağ.Rüyada padisah çadiri görmek, sultandir. Padisah çadirini gören kimse, sultanin düsmanina galip gelir. Bir kimse rüyada padisah çadirinin kuruldugunu görmek, sultanin askerlerini ve ordusunu çeken bir meliki görmeye delalet eder. Çünkü çadirlar, meliklerdir Fuatat ismi verilen kildan çadirlari görmek de, böyledir. Ancak o çadirin tabiri padisah çadirinin tabirinden asagidir....
  3. MC Sefalet - Kalbimdeki Boşluk

MC Sefalet - Kalbimdeki Boşluk

Sana gönlümü kaptırdım cok sevdim Sen herşeyimdin canımdan cok sevdiğim Herşeyimi sana verdim senle yolumu seçtim Sana olan sevgimi kimselere vermedim Hiç kimseyi seni sevdiğim kadar sevmedim Senden sevgi görmesemde senden vazgeçemedim Birgün beni seversin diye bekleyeceğim Başka birşey istemem budur bir tek dileğim Aramızda uçurumlar olmasına rağmen Engeller koparamaz alamaz seni benden...
  4. MC Sefalet - Dön Geri

MC Sefalet - Dön Geri

Yıllar Geçsede seni Unutamam Geri Donmesende Silip Atamam Umudum Hala SeniNle birlikte, Unutamıyorm Kalbim hala seninle Hergece Seni Düşünür yanarım, Her Gece Kaderime Oturur Ağlarım yokluğundan Beri GeceLer Haram, Yokluğundan Beri Başkasına Bakamam Sensizlik Bana Çok Zor bile, seni Sevmek benim için tek Yokluğun bana Mezar oLdu Sanki Veremem Senden BAşkasına Kalbimi Bu Kalbim Senden...
  5. Melekler iftar çadırımıza Hoşgeldiniz

Melekler iftar çadırımıza Hoşgeldiniz

miyföy sahurluklar sahurluk yapımı kolay lezzetli menü ve yapımı kaşarlı mantar iftariyelik aahh bu Ramazan Ayının tadını başka ayda alamıyoruz.. en huzurlu en rahat olduğumuz ay. eee bizim forumumuz da bir iftar çadırı açmazsa ayıp olur.. ramazanın ilk gününden itibaren burada iftar vermeye ne dersiniz.. her gün isteyen üye.. veya şöyle diyelim hızlı olan üye iftarı verir.. ehh...

Sayfayı Paylaş