gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

Şeker neden zararlı,şekerin kansere etkisi,şeker kullanımı kanser yapar mı,şeker kanseri tetikliyor mu,şekerin kanserle bağlantısı,şeker kanseri tetikliyor,şekerli ürünler kanser yapar mı, indir (3).jpg
    Glisemik endeksi yüksek gıdalar, sağlığımız için risk oluşturuyor
    Vücudumuzda sindirilmiş şekerin aldığı biçim olan glikozun fazlası, sağlığımız açısından risk oluşturur. Şeker, beyaz un içeren glisemik endeksi yüksek gıdalar, kandaki glikoz düzeyinin hızla artış göstermesine neden olur.

Glikozun hücrelere girmesine izin vermek amacıyla vücudumuz insülin salgılamaya başlar. İnsülin salgılanmasının yanı sıra, IGFR adı verilen başka bir molekül de vücutta salgılanır. Bu molekül, hücre büyümesini desteklemesiyle dikkat çeker. Özetle şeker; kanserli dokuları besleyerek, daha hızlı büyümeleri riskini oluşturur.

Tüketilirken dikkatli olunması gereken gıdalar
    √ Şeker
    √ Bal ve reçel
    √ Frukoz ve dekstroz gibi şuruplar
    √ Beyaz ekmek, beyaz pirinç, çok pişirilmiş beyaz makarna
    √ Sandviç ekmekleri ve simit
    √ Patates
    √ Şekerde pişirilmiş ve şurup içindeki meyveler
    √ Endüstriyel meyve suları ve asitli içecekler

Diyabet hastalarının kansere yakalanma oranları daha fazladır. O nedenle, diyabete neden olan yukarıdaki besin ve içecek grupları tüketilirken çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca yüksek glisemik endeksinin; pankreas, kolon ve yumurtalık kanserlerini tetiklediği de unutulmamalıdır.

Şeker, faydalı hiçbir vitamin ve mineral içermiyor
    şekerin zararlarıAldığımız kalorilerin büyük bir kısmı; rafine şeker, ağartılmış un ve bitkisel yağlar gibi kaynaklardan vücudumuza girer. Bu besinler; bedenimizin işlevlerini yerine getirmesini sağlamak için gereken proteinler, vitaminler, mineraller veya Omega 3 yağ asitlerinin hiçbirini içermez.

Kullanılan rafine şeker ve beyaz un miktarını azaltmak; kandaki insülin ve IGFR düzeylerini hızla düşürüp, kanser riskinin de azalmasını sağlar. Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak da şekerden uzak bir beslenme tarzıyla mümkün olur.

Şeker yerine alternatif olarak bitter çikolata, kiraz ve ahududu gibi doğal tatlandırıcılar tüketilebilir. Kiraz, yaban mersini ve ahududu gibi meyveler ayrıca kan şekerini düzenlemeye yardımcı olacağından, tüketilmesi tavsiye edilir.

Şeker Kullanımı Kanser Riskini Arttırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

güneş doğarken uyumak hamilelikte çok uyumak zararlımıdır yemekten sonra uyumanın zararları Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi. Prof.Dr. Süleyman Türk,...
  2. Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

Sevgili melekler, Yaz tatiliniz,havuz keyfiniz kabusa dönmesin istiyorsanız önerilerimize kulak verin.... Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda, özellikle mantarın çok kolay bulaşabildiği belirtildi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava...
  3. Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

Bazı meleklerimiz ikiz olsa yada üçüz olsa ne iyi olur derler bende öyle düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar.Bir tane olsun sağlıklı olsun diyorum artık:)Çoğul gebelik felç ve ölüm riskini arttırıyormuş meleklerim..Şimdi neymiş nasılmış diye merak ediyorsanız gelin okuyalım.. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay,üçüzlerde 17...
  4. Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

astımın nedenleri, çocuklarda astıma neden olan etkenler, calpol astım yapıyormu Bende bir anne olarak bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. Yıllardır çocuklarım için kullandığım calpol ile ilgili haber açıkcası beni epey bir tedirgin etti... Çocuklarımızn hastalıklara karşı iyi olması adına kullandığımız ve doktorlarında en çok reçeteye yazdığı ilaçların başında gelen calpol meğer astıma neden...
  5. Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

gebelik ve otizm,gebelikte yüksek tansiyon otizm riski,gebelik tansiyonunda otizm riski,gebelik tansiyonu ve otizm riski hakkında bilgiler California Üniversitesi'nden bilim adamlarının yüksek tansiyonun hamileler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı araştırma sonuçlandı. Araştırmaya göre hamilelikte yaşanılan fiziksel ve ruhsal sorunlar bebeği de etkiliyor. ABD'li bilim adamları...

Sayfayı Paylaş