Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA New Member

sigaranın etkileri nasıl azaltılır
    Son sigaranızı içtikten sonraki 20 dakika içinde vücudunuz olumlu bir şekilde değişmeye başlar ve bu olumlu değişiklik yıllarca sürer. Şimdi an ve an gelişmelere bir göz atalım:

20 dakika

Kan basıncınız normale döner.
    Nabız atışı normalleşir.
    Ellerin ve ayakların vücut ısısı olağan ısıya yükselir.

8 saat

Kandaki karbon monoksit seviyesi düzelir.
    Kandaki oksijen seviyesi normal düzeye yükselir.

24 saat

Kalp krizi riski azalır.

48 saat

Sinir uçları gelişmeye başlar.
    Tat alma ve koklama duyarlılığı artar.

2 haftadan 3 aya kadar

Kan dolaşımı düzelir.
    Yürümek kolaylaşır.
    Akciğer işlevi %30’a kadar artar.

1 aydan 9 aya kadar

Öksürük, sinüs tıkanıklığı, yorgunluk ve nefes alma güçlüğü azalır.
    Akciğerlerdeki kısa tüyler ve tüy gibi yapılar gelişir, akciğerlerin mukusu daha fazla tutabilmesini ve kendilerini temizleyebilmesini sağlar.
    Akciğer enfeksiyonu riski azalır.
    Vücudun tüm enerjisi artar.

1 yıl

Koroner kalp hastalığına riskine aşırı derecede yakın olunmasına rağmen 1 yıl içinde bu risk sigara içen birininkine göre yarı yarıya düşer.

5 yıl ve sonrası

Akciğer kanserinden ölüm oranı günde bir paket sigara içen birine göre neredeyse yarı yarıya azalır.
    5 ile 15 yıl içinde inme riski sigara içmeyen birinin inme riskine kadar düşer.
    Ağız, boğaz, yemek borusu, mesane, böbrek ve pankreas kanserleri riski azalır.

15 yıl

Koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen bir insanın bu hastalığa yakalanma riskiyle eşitlenir.

Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sigarayı bırakmak ve Kilo

zyban kilo aldırırmı [B]Kognitif Davranış Terapisi en etkili müdahale Sigara bırakma kararı verirken özellikle kadınların önüne çıkan en büyük engel kilo alma korkusudur. Yapılan bir araştırma, bu engeli aşmada davranış değişikliği tedavisinin rejim yapmaktan daha etkili olduğunu gösteriyor. Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra rejim yapan ve yapmayanlar arasında anlamlı bir fark...
  2. Sigarayı bırakmak

[SIZE=2][B]BİRİNCİ DAKİKA Sevgili günlük, Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu başucuma astım. İçimin zehirden temizlenmesini...
  3. sigarayı bırakmak şart

Akciğer kanseri günümüzde bir salgın hastalıktır ve erkeklerde, tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Kalp-Damar hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD'de 1987'den beri kadınlarda da birinci öldürücü kanserdir. Kadınlarda akciğer kanseri olgularındaki 1990'lardaki artış, kadınlarda 1960'lardan sonra ortaya çıkan sigara içme alışkanlığındaki hızlı artışa...
  4. Sigarayı bırakmak için karabaş otu!!!!

karabaş otu nasıl içilir karabas otu karabaş sigara otunun kullanım şekli Sigarayı bırakmak isteyen meleklerimiz için bilgi olması açısından karabaş otunu ve faydalarını sunmak istiyorum. Tellendirmesi güzel ama zararları da bir okadar çok. Neden mi bahsediyoruz ? Tabiki sigaradan. İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmek. çoğu zaman sigara içenlerin...
  5. Sigarayı azaltarak bırakmak

sigarayı azaltmak azaltmanın yolları az içmek azaltmanın faydaları bırakmak bırakmanın yolları bıraktıktan sonra bıraktım bırakma yöntemleri bırakmanın kolay yolu bırakma yolları neler ve dahası burada arkadaşlar Ne yazık ki bilinçli tiryakiler arasında yer alan biriyim. Yani [URL="http://www.meleklermekani.com/tag/sigara-icenler"]Sigara içenlerdenim[/URL]. Son dönemlerde sigara...

Sayfayı Paylaş