şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?
Ben biraz kiloluyum.Daha doğrusunu söylemek gerekirse fazlam çok.Ne yapsam veremedim.Evlenirken de topluydum.Şimdi bebek sahibi olmaya klarar verdik ama şişman olmam gebe kalmamı engeller mi diye düşünmüyorum da değil.Acaba engeller mi ?

Gebelik öncesi ve sonrası aşırı kilolu olmak doğurğanlığa ve hamilelik dönemine olumsuz etkilerde bulunabiliyor. İdeal kiloda olmak, doğurganlığı ve normal bir hamileliğe ulaşma şansını artırıyor....

Şişmanlık veya obezite, sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal ya da aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanıyor.

Akupunktur Uzmanı Dr. Hasan Ali Nogay, aşırı şişmanlığın çok önemli risk yarattığı kesin olarak gösterilen başlıca hastalıkları, "Kardiyovasküler hastalıklar, varisler, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, Osteoartrit, tip 2 diyabet, rahim, meme, kalın bağırsak kanserleri, uyku-apne sendromu, polikistik over sendromu, sindirim sistemi bozuklukları, doğum zorlukları ve depresyon" şeklinde özetliyor.

Şişmanlığın doğurganlığı negatif etkilediğini belirten Dr. Nogay, o etkileri ise şöyle sıralıyor:

• Adet düzensizliği.
• İnfertilite (kısırlık) ihtimalinin artışı.
• İnfertilite ile ilgili cerrahi girişimlerin artışı.
• Düşük riskinin artışı.
• Yüksek tansiyon riskinin artışı.
• Gebelik sırasında şeker hastalığı riskinin artışı.
• Gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu riskinin artışı.
• Sezaryenle doğum riskinin artışı.
• Prematür bebek doğurma riskinin ve bebek ölüm riskinin artışı.
• Bebeklerde omurilik ile ilgili gelişim bozuklukları (sıklıkla nöral tüp defektleri örnek; spina bifida) riskinde artış.
• Fazla kilolu bebek doğurma riskinin artışı ki düşük kan şekeri görülebilir. Bu da beyin hasarı ve epilepsi nöbetleriyle ilişkili olabilir.
• Doğum süresinin artışı, doğum sonrası kanama miktarının artışı.
• Doğum sonrasında ciltte dikiş yerlerinde rahim ağzında yara enfeksiyonu, rahim zarında iltihap riski.

Geri