gebe
  1. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Sürekli PC basinda olanlar okusun!

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

Sürekli bilgisayar kullananlar dikkatSüreklive ara vermeden bilgisayar kullananlar ve eliyle sürekli aynı hareketiyapan kişilerde bilek sinirlerinin sıkışması sonucu ameliyata varanciddi sağlık sorunları yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Amerika'nın Sesi Radyosu, “Carpal Tunnel Syndrome” olarak bilinen“Karpal Tuneli Belirtisi”nin gerçekte bilgisayar kullanıcısı hastalığıolmadığı, eliyle sürekli aynı hareketi yapan herkeste görülebileceğibelirtildi. Kişinin eliyle sürekli aynı hareketi yapması ve bu hareketsırasında bileğin aşağı veya yukarı kıvrık durması halinde baş, işaretve orta parmakları denetleyen sinirin içinden geçtiği bilek kemikleritünelindeki enfeksiyon sonucu sıkışmaya başladığı bildirildi.
    Sıkışan sinirin belli zamanda dinlendirilmemesi ve sıkışıklığıngiderilmemesi halinde elin uyuşup, kullanılamaz hale geldiğikaydedildi. Geçmişte daktilo kullananların yeni kağıt takmak içinverdikleri kısa arada bileklerinin dinlendiği, bilgisayarda yazarkenmouse işaret cihazı ile bilgisayar ekranında çalışılırken daha az araverildiği ifade edildi. Bilgisayar kullananların bileklerinde süreklihareket nedeniyle bilek kaslarının bağlandığı noktada enfeksiyonunbaşlaması ve bunun siniri sıkıştırması durumunda ekran başındaçalışmaya başladıktan 1- 1.5 saat sonra ellerde ilk üç parmağın ucundaniçine doğru uyuşmanın yayılabileceğine dikkat çekildi. Bu durumdabilgisayar kullanıcısında 'Karpal Turne Sendromu'nin başladığıhatırlatıldı.
    Uzmanlar bütün bilgisayar kullanıcılarında bu rahatsızlığıngörülmeyebileceğini. kişinin ellerini klavye üzerinde bilekleribükmeden tutması halinde sinirlerin sıkışmayacağını vurguladı.Enfeksiyonun bünyeye bağlı olduğu bildirilirken, rahatsızlıkyaşayanların buna aldırmaması durumunda uyuşma hissinin giderek ağrıyadönüşebileceği, omuza kadar sancının uzanabileceği, bu durumdabilekteki tendonların kesildiği ameliyatın gerekebildiği uyarısıyapıldı.
    NE YAPMALI ?
    Bilgisayar kullanıcılarının bu rahatsızlığa yakalanmaması için her 25dakikada bir 5 dakika dinlenmesi, cihaz başında oturunca futbolcularınısınma hareketleri gibi bileklere idman yapması önerildi. Klavyejimnastiğinin elleri yumruk halinde bilekler düz olacak şekilde ileriuzatılması, kol ve el kaslarının sonuna kadar sıkılarak ellerin aşağıkıvrılarak 5'e kadar sayılması ile yapılabileceği vurgulandı. Dahasonra aynı işlemin bu kez yumruğu yukarı kaldırarak tekrarlanmasıgerektiği ifade edildi.

yazarkafe.com

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sürekli PC basinda olanlar okusun!
    bilgi için saol canım bize gerekli bir bilgiydi emeğine sağlık

3. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Sürekli PC basinda olanlar okusun!

emeğine sağlık canım çok teşekkürler

Sürekli PC basinda olanlar okusun! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. akvaryumu olanlar okusun lütfen

akvaryumu olanlar okusun lütfen

akvaryumda yosun önlemek akvaryum yosun önleme NITROJEN DONGUSU : Ilk haftalar eger yeni bir akvaryum kurduysaniz , ve hemen icine balik koyarsaniz burada basarili olma sansiniz cok azdir . Baliklari almadan once onlara evlerini hazirlamamiz lazimdir. Akvaryum bir kucuk dunyadir , hazirlik yapilmasindan da kastim gerekli biyolojik durumu saglayarak baliklarin saglikli yasamasini temin...
  2. Çocuğu olanlar okusun !!!!

Çocuğu olanlar okusun !!!!

Yorum yok!!! Bir gün susmayı öğrendim. Öyle bir sustum ki belki sonsuza kadar susacaktım. Çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı. Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır onungelişini iple çekerdim. Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim. Babamsarılır, öper sonra da, hadi odana git, derdi. Yemek...
  3. yağlı cildi olanlar okusun

yağlı cildi olanlar okusun

cildi yağlı olan hanımlar! Cildinizin temizliğine normal bir bayanın verdiği dikkat, özen ve zamanın iki katını vermeniz gerekli. Dikkat etmeniz gerekenler: - Fast Food yiyeceklerden uzak durmalısınız. - Yağlı gıdalar tüketmemelisiniz. - Kola, fanta gibi asitli içecekler tüketmemelisiniz. - Çikolatayı yeteri kadar az tüketmelisiniz. - Baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. - Kuruyemiş...
  4. Gaz Problemi Olanlar Okusun

Gaz Problemi Olanlar Okusun

Tarçın ve Nane ile gaz sorununa son Tarçın ve Nanenin gaz sancılarına yararı Tarçın ve Nane ile hazımsızlık son Hazımsızlık ve gaz problemi olan meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için uzmanlarca önerilen bitkisel reçeteyi açıklıyoruz melekler :) Yemek sonrası hazımsızlık çekenlerin ve gaz probleminden yakınanların sayısı bir hayli fazla. Yemek pişirirken yiyeceklerinize katacağınız...
  5. Mavi Gözlü Olanlar Dikkatle Okusun!

Mavi Gözlü Olanlar Dikkatle Okusun!

mavi göz, mavi gözlüler, mavi gözlüler için Sevgili melekler, pek çoğumuzun imrendiği mavi gözlerin pek çok hastalık riski taşıdığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar mavi gözlerin çok sık göz enfeksiyonlarına yakalanabileceğini, bunun da göz kapağında iltihaba ya da arpacığa yol açabileceğini belirtiler. Gözkapaklarındaki yağ bezelerinin tıkanmasıyla gözyaşı ihtiyacı olandan...

Sayfayı Paylaş