Tethys ve duygular dünyası..

Tethys

Yeni Üye
Üye
Tethys ve duygular dünyası..
Arkadaşlar ben duygusal biriyim makale , şiir yazmak ve kitap okumak hayatta beni rahatlatan tek şey.. bu yüzden köşeme kendi yazdığınız veya şairlerimizin yazdığı şiir makale ya da bulduğunuz güzel ve özlü sözleri paylaşırsanız çok mutlu olurum şimdiden kolay gelsin teşekkürler..

Ce: Tethys ve duygular dünyası..

Ben başlayayım...

Kadınım ben..

Hiçbir yaratığa benzemem
Tanrının doğaya verdiği en güzel en değerli armağanım
Ne huyum benzer başka bir varlığa ne görüntüm
Bazen çağlayanım zorlu tepelerden aşan
Bazen durgun bir deniz
Sakin limanlarda öylece pırıl pırıl duran
İster kısa ister uzun olsun saçlarım
Her zaman ipeksidir tutabildiğin
Sevgi saçar gözlerim,görebilene
Bazen de çakmak çakmak öfkedir beni üzene
Ağlamam yıkamaktır ruhumu yenilememdir kendimi
Bazen de elimdeki en etkili silahtır
Dudaklarım sevgidir tutkudur sevdiğime
Ama zehir de kusabilir istediğine..
Tarlada da çalışır ellerim büroda da,
Bazen nasırdır tamamı ile,bazen de bakımlı ve ojeli
Çirkinim de yoktur bakmasını bilene
Çiçeğim ben rengarenk çeşit çeşit
Koparmadan koklayabilene
Şarkıyım..
Her çeşit dilde,farklı nağmelerle söylenebilen
Yolum..
Bazen çıkmaz olurum,bazen patika
Yürümesini bilene
Dağım ben..
Zirvelerimde kar eteklerimde sevdiklerimi barındıran
İklimim ben..
Bazen yakıp kavuran,bazen ise soğuktan iliklerine kadar donduran
Güneşim sıcacık aydınlığım bazen,
Ayım,zifiri karanlığı mehtabıyla aydınlatabilen
Kadınım ben..
İhtirasları,kıskançlıkları,arzuları,tutkuları,aşkı sevgiyi
Derinden hissedip yaşayabilen..
Kadınım ben..
Rezil de edebilirim erkeğimi vezir de…
Bazen sultan gibi saraylarda yaşarım,bazen en ıssız adada,
Ya da yıkık bir gecekonduda
Dilim ben..
Suskunluğu da bilirim,bağırıp çağırmayı da hatta en etkili sözler de bendedir,
Bazen en güzel yalanlar da..
Bazen baş tacımdır erkeğim bazen nefretim,özlemim,zor ya da kolayulaşabildiğim
Veya kalbime gömdüğüm.
İdareyim ben..
Hem kendimi yönetirim ama doğru ama yanlış,bazen de geleceğimi
Doğayım ben doğurgan,üretken verimli
Kadınım ben,sevmeyi,sevilmeyi herkesten iyi bilen,şükretmesini bilen
Anayım ben yavrusuna ölene dek sahip çıkabilen koruyup kollayan
Onu tek karşılıksız sevebilen
İnsanım en başta ama yine de,
Kadınım ben...

TÜLAY

Beraber bir şiir yazalım

İçinde sen ve ben olan

Ayrılıklara, sevgisizlere inat

Beraber yazalım bu hayatı

Ayrılık olmasın mısralarında

İlk kez umudu yazacağım sana

Ne yıpranmış bir hayat olsun içinde

Ne ağlamaklı dudak bükmeler

Ne kötü kurulmuş cümleler

Ne ardından bakıp iç geçirmeler

Ne de ayrılık dolu uzun seneler

Sadece aşk olsun ve sadece seven gözler

Elimi uzattığımda tutabilsin ellerini

Özlemsiz bakayım gözlerine

Ne sen acıt yüreğimi ne ben seninkini

Sen anlat bana heyecanla

Beni ne kadar çok sevdiğini

Ben bekleyeyim senin geleceğin geceleri

Sabah olmasın isteyeyim senin yanında

Gitmek isteme sen de gün doğduğunda

Beraber bir şiir yazalım

Gel mutluluğumuza

En uzun şiirim ol benim

Kafiyesiz ama bitmeyen

Paragraflar ol, hep yeniden başla

Nokta olmasın kısacık virgüller ol

Sevincim umudum geleceğim ol

Gecesinde hüzün

Gündüzünde telaş olmayan

Günüm ol

Başımı güvenle yaslayacağım omuz

Sırtımı döndüğümde güvenle durabileceğim

Duvar ol

Gel ben seninim sende hep benim ol

Gecem ol günüm ol ekmeğim aşım

Suyum tuzum neşem sevincim

Hepsini bir çırpıda yaşayabildiğim

Anlatabildiğim

En güzel en uzun …

Gel beraber yazalım

Şiirim ol

TÜLAY

schwarze-rose1.jpg

bn ilk önce sana gül verim daha sonra siir yazarim canim,sevgiler

Kendisi Ol(may)an Kadın...

Bilgisayarının başına çöktü kadın. Aklına doluşan uğultuların arasında birşey giderek berraklaşıyordu. Artık zamanı gelmişti çoktan...

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına babasıSen benimsin, bana benzemelisin, bana benzemediğin veya tasvip etmediğim değişik her yönünü testereyle keseceğim Benim istediğim kadar zeki, iffetli, sınırlandırılmış ve kendi isteklerini hiçe sayarak benim belirlediğim kuralları uygulayan bir insan olacaksın ; benim katı kurallarıma ve mükemmeliyetime cevap vereceksin Bu kuralları benim uygulamama veya benim senden acımasızca talep ettiğim bu mükemmeliyette olmama gerek yok! Çünkü mazeretim var, ben babayım! Sen ise işte öyle olacaksın! Hata yapamazsın Yoksa. Yıllar geçer ve sen 40 ına merdiven dayadığın bir gün arkandan boşuna yetiştirdik biz bu kızı deyiveriririm O kadar!

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına annesi Sana her zaman örnek olmaya çalıştım. Babanın teröründen kaçmanın tek yolu susmaktı, ama ben sana susmayı hiç öğretemedim ki! Vazife ve yükümlülükler her zaman kişiden ve isteklerinden önce gelir, ben yıllarca kendimi silerek yaşadım. Şimdi sen bana gelmiş ben de varım demeye kalkıyorsun Ben yok muydum kızım? Ben yoktum hiç, yokedildim Şu halde sen de olmayacaksın! Olmaman gerek yoksa bu nasıl adalet olur?? Ben nasıl çektiysem sen de çekeceksin Boşandın rahibe hayatı yaşayacaksın, gece geç saatte eve gelmeyeceksin, oğlunu düşünüp kendini bir kez bile ön plana almayacaksın Senin olman gibi varolunmaz kızım, benim varolmam gibi varolunur; budur kadınlık, annelik, başka yolu yok.. Hem ben ne derim millete sonra ?! O kadar!

Bana kendinden değil, bana benden bahset! demişti kadına eski kocası&Bana benzemezsen seni nasıl sevebilirim? Sigara içiyorsun ama bu bir hastalık, bırakırsın elbet.. Bırakacaksın! Bırakmalısın yoksa seni nasıl sevebilirim? Ben hayatının her alanına yayılıp sana hesap sorabilirim, ama sen bırak hesap sormayı, ben istemedikçe benden bilgi bile alamazsın. Biraz sesin yükselirse seni boşarım! Sen yıllarca bununla yaşamalısın. Elbette ikimiz de eşit çalışıp eve eşit para sokacağız, ama ben içerde ayağımı uzatıp TV seyrederken sen evin ırgatlığını yapacaksın, çünkü ben erkeğim kızım! Buna hakkım var Evin masrafları senin maaşından karşılanacak, birikimler benimkinden Demek ki neymiş, biriken "benim" parammışHem çekemem de o despot ukala babanı ben senin, haftasonları annemdeyiz ona göre O kadar..

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına oğlu.. Ne kadar yoruluyorsan yorul işinde anne Günde tam beş saatin yolda geçiyor olsun, patron canını çıkarsın, insani ve kadınsı ihtiyaçlarını karşılayamıyor ol, bana ne bunlardan? Ben çocuğum daha. Ben seni günde sadece iki saat görebiliyorum. Üstelik bu anneanne her şeyimi engelliyor, elbette senin üzerine yayılacağım. Elbette her kaprisi sana yapacağım. Yazık değil mi bana anne, sadece küçük bir çocuğum ben. Anlamak zorundasın beni sen, beni kendi egon için yapmadın mı? Ben mi dedim sana beni yap diye? Sekizimdeyim daha ben, bazan büyüdüm sanıyorum ama kaldıramıyorum ben bu yükü, biraz şımarsam sen kaldırırsın beni; hep taşır, hep korur, hep kollarsın Sen yıkılmazsın! Değil mi anne? Anne..

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına sevgilisi Sen eleştiremezsin bebeğim, ben gelemem öyle şeylere. Ama ben eleştiririm Ben çok modern görünürüm ama gelenekselim, kıskanırım yavrum, işteki erkek arkadaşlarınla bira falan içemezsin Ama sen bu sorgulamayı sakın yapma tatlım, ben sadece dostça sohbetler ederim internette.. Ben bu yeni hatun dostlarla dostane muhabbetlere dalmışken senin smslerini saatlerce görmezden gelebilirim, ne var bunda ya? Beni eleştiriyorsan demek ki saf sevgiyi, gerçek, karşılıksız sevgiyi yakalayamamışsın sen aşkım Benim seni eleştirmem, hatta bu konuda kaba saba ve kırıcı olmam ise sadece erkek doğamdır ve sen eleştirilmeyi hakettiğin içindir Yoksa ben durduk yerde neden eleştireyim ki seni?

Hem ne var bunda, benim her yaptığımı sen de yapacaksın diye bir kural mı var? Hatta hiç olur mu yahu, sen kadınsın bir kere Bende böyle, uyarsan ne ala, uymazsan sadece arkadaşız.Ya da çeker giderim.. O kadar..

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına patronu Benimle tartışma, ben senin okuduğundan daha iyisini bilirim, mesleklerimiz aynı olmasa bile farketmez Sen benim kadar feriştah olaydın patron sen olurdun değil mi? Sadece iş konusunda da değil, kişisel fikirlerde de muhalefetsen açma ağzını Ben sana bana muhalefet ol diye mi para ödüyorum be kadın! Aldığın maaş meğer yaptığın işin dörtte biriymiş, bana ne; sen git onu memleketin içler acısı halinde ara; başbakana anlat derdini! Çocuğun, anan baban, (hatta sen de) ancak cumartesi günü hastalansın, sen de âdet falan görme kardeşim!! Valla kapıda yığınla işsiz ordusu var, hatırlatayım sana O kadar!

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına kadın arkadaşı Ay ben seni mi dinleyeceğim, dostum dediğim beni dinler ayol! Hem benim hikayem seninkinden daha ilgi çekici, daha çok varyasyona sahip, daha trajik, etkisi daha derin, daha çarpıçı, daha öyle, daha şöyle, daha, daha, daha Hem aramadın da kaç zamandır En son sen aramış olsan da ne farkeder ki, ben senden daha yoğun çalışıyorum Benim kocam var senin yok Bende çocuk iki, sende bir . Eline mi yapışır telefon iki, üç, dört, beş . kez üstüste arasan yani? Derdin mi vardı dedin? Ooo sen dert neymiş beni bir dinlesen haline şükredersin ya, seninki de dert mi ayol üzülme! Derdin en büyüğü ve önemlisi hep bendedir O kadar!

Bana kendinden değil, bana benden bahset! dedi kadına erkek arkadaşı. Ne kadar fazla mesai yapıyor senin bu düşüncelerin yahu Böyle olursan seni kimseler beğenmez ki gülüm. Ananı babanı geç bir kalem, ne işyerinde yaranabilirsin kimselere, ne özel hayatında. Fazla mesaide senin aklın. Oysa ki kadınsın, bak sür sürüştür güzelim biraz sen, aslında hiç de fena hatun değilsin hani Vallahi yaşını söylesen şaşırtırsın herkesleri Bu akşam boş musun canım, hani benim hatun hazır yazlığa gitmişken, atsaydık iki kadeh bir yemekte Hani hazır ev de boşken Dedim ya, hoş hatunsun vesselam O kadar!

Bana kendinden değil, bana o yaratıktan bahset! dedi kadın kendi kendine. Bana kendin olmayan ve kendin sandığın o yaratıktan bahset Acı çeken, kendi şekline girmesine izin verilmeyen, kendi olmaya çalıştıkça suçlu hisettirecek baskılarla karşılaşan, bunu görüp istemedikçe sadece yalnızlığa mahkum bırakılan gerçek kendinden bahset.. Varlığı ve ihtiyaçları önemsenmeyen, arka plana atılan, hep üzerinde beklenti kurulan ama asla beklentileri olmaması şart koşulan O her ne şekil birşeyse, işte bana ondan bahset
Kadın bir sigara yaktı, kendisine bir kadeh içki koydu Uyuşması gerekiyordu. Bu yazıyı yazdı Ertesi gün hiç tanımadığı insanların yer aldığı bir internet sitesinde yayınlanmasını isteyerek yazısını yollayacaktı.. Onu hiç görmemiş, adını - sanını, kolunu - bacağını, bakışını, gülüşünü bilmeyen kişilerin bilgisine açacaktı bu mahremiyeti Bir tek nedeni vardı bunun Onun varlığının fizikselliğini kimse bilmiyordu o sitede ama Onun ruhunun varlığını inkar etmeyen, hatta o ruha özen gösteren ve karşılığında onun da ruhlarına özen göstermeye çalıştığı insanlar vardı orada.
Bir insan hiç görünmeden maskesiz ve hep gözönünde sırf maskeli olabiliyor diye düşündü. Kadın dönüp kendi içine baktı uzun uzun. Günlerdir, haftalardır, aylardır bakmaya başladığı gibi baktı. Orada kimsenin görmek istemediği birşeyler vardı. Sadece ona ifadesi olan. Onun peşinden gidecekti kadın. Şimdiye dek olması diretilmiş ve olmayı bildiği, rasyonalize ettiği şekli artık istemediğine karar veriyordu giderek. Kadın kendini tanımak, kendini anlamak, kendini kabullenmek, kendinde beğenmediklerini değiştirmek Kendi olmak... Kadın kendini gerçekleştirmek istiyordu artık. Kadın şimdi artık kendinden bahsetmek istiyordu... O kadar!

Son düzenleme:

YALANCI BAHAR
Mutluluk sıkışmışken zamanın çıkmazlarında,
Saatim hep aynı kedere ayarlıyken,
Hüzün aşıkken bakışlarıma,
Yalancı baharlar, gözyaşı getiriyorlar kapıma,
Aldanıyorum umut maskesi takmış, hıçkırıklara.
Yıllar umursamaz ve hovardayken,
Yaşadığım her aşk bir savaş, her savaş bir yıkımken,
Yorgun bedenimin ayrılığa daha borcu bitmemişken,
Düşüncen tüm benliğime sinmişken,
Hayat, dikenli tellerini örüyor üzerimde,
Kurtulmaya çalıştıkça sensizlik kanıyorum,
Kanadıkça kurtulmaya çalışıyorum.
Kalbimi sökerken yerinden, ellerinle,
Nefessiz bırakırken, karanlık dar odalarda,
Savururken bedenimi acımasızca, rüzgarınla,
Bakışların sabır olup çıkıyor karşıma,
Kızamıyorum, azar azar yok olmama rağmen sana...

emeğine sağlık

rose2wb2.gif

ÖLÜ BİR YILAN GİBİ YATIYORDU ARAMIZDA
YORGUN KİRLİ VE UMUTSUZ GEÇMİŞİM
OYSA BİLMEDİĞİN BİR ŞEY VARDI SEVGİLİM
BEN SENDE BÜTÜN AŞKLARIMI TEMİZE ÇEKTİM
MURATHAN MUNGAN

Geri