gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

TİTAN'ın Fincan Keki

Konu, 'Kekler - Pastalar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

fincan keki tarifi yapılışı malzemeleri reçetesi resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler

Canınız şöyle bir kek mi çekti.Mesela muzlu kek,ya da cevizli kek.Ama aksilik işte,fırınınızmı bozuldu ya da istediğiniz gibi kabartmıyor mu? Üzülmeyin ocağınız ve tencereniz varsa siz de şipşak bir kek yapabilirsiniz melekler :)

Bu kekin özelliği adından anlaşılacağı üzere ocakta içi su dolu tencereye oturttuğumuz fincanlarda pişmesi :)

Hemen ''Fincanlar çatlamıyor mu ? '' demeyin,çatlamıyor :)

Kekle ilgili söyleyebileceğim her türlü yapabileceğiniz,ister sade, ister benim yaptığım gibi kakaolu,karışık, damla çikolatalı,cevizli,renkli,nasıl isterseniz,bu sizin hayal gücünüze kalmış.

Mesela asıl tarifte ne arasında krem şanti vardı ne de üstünde çikolata sosu,ben uydurdum,iyi ki de uydurmuşum.Enfes oldu :hıms:

Geçelim mi tarife :)

Malzemelerimiz;

1 yumurta

1.5 çay bardağı toz şeker

1 çay bardağı süt

Yarım çay bardağı sıvıyağ

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

2 çay bardağı un

2 yemek kaşığı kakao

İstenirse arasına krem şanti ve üzerine çikolata sosu

Tüm malzemeyi nasıl kek yapıyorsanız sırayla çırpın.Nescafe fincanlarının yağlayın,yarılarına kadar kek hamuruyla doldurun.İsterseniz en alta topkek kağıtlarından da koyabilirsiniz.

Tencerenize fincanları yerleştirin.Fincanların yarısına gelecek kadar tencereye su doldurup ,tencerenin ağzını bir bezle örterek ağzını kapatıyoruz.Burada örttüğümüz bez içerde ki buharlanmadan oluşacak su damlacıklarını emiyor.

Tencereyi ocağımıza koyup altını yakıyoruz.Kaynadıktan sonra 20 dk kısık ateşte bekletiyoruz.15 dk da dinlendirdikten sonra tenceremizi açıyoruz.

Mis gibi keklerimiz karşımızda.Fincana hafifçe vuduğumuzda düşerler zaten.İster o halleriyle ister benim yaptığım gibi şanti ve sos eşliğinde servis yapıyoruz.

Afiyet olsun :tik:

smiley, ßeLeN ve SadmiN bunu beğendi.
  2. sevde 7

sevde 7 Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.092
    Ödül Puanları:
    113
    bende biş tv programında izlemiş ve yapmıştım nerdeyse fırın kekinden güzel oluyo diyesim var.ellerine sağlık titişkom böylede gayet gösterişli ve tatlı yerinede geçicek şekilde olmuş.

3. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Aynen öyle sevdecik, minik pastacıklar.Hem sunum da çok şık :tik:

Teşekkür ederim :D:D

4. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Titanım hem harika bir görünüşü olmuş hemde anlatımın, uydurduğun şeyde güzel olmuş Artık yaparsın bize yeriz hep birlikte.

5. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Belencik keşke mümkün olsa da yapıp ikram edebilsem sizlere :)

ßeLeN bunu beğendi.
  6. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Yapmış kadar oldun :):) şekerim

7. ayşegüüll

ayşegüüll Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    423
    Ödül Puanları:
    83
    titişkom zııkkım yime bu ne güzel kek öle ya emeğine sağlık canım çokta güzel anlatmışsın ama yiyememmmmmmmmm ki ühüüü ben doğurana kadar sizin yüzünüzden dombili olcak yaa

8. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Ayşegül yap ye birşey olmaz ya :D:D

9. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Bi cesaret edipte fincanda kek denemedim yahu :)

10. smiley

smiley Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    925
    Ödül Puanları:
    113
    ay titosum ellerine saglik bunu yarin deneyim ben Allah kismet ederse :D

TİTAN'ın Fincan Keki konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fincan

Fincan

Fincan Kahvelerin vazgeçilmez yeri..
  2. Fincanda KEK

Fincanda KEK

fincanda kek fincanda kek tarifi yapımı fincan tarifi fincan Bu kekten ikinci yapışım çok pratik ve lezzetli kekler oluyor.Fincanda pişiyor olması çok ilgimi çekti ,önce fincanlarıma birşey olur mu acaba diye korktum ama fincanlar sağlam merak etmeyin.Ben en alta yağlı kağıt koydum tencere çizilmesin diye fincanların ortasından gözüken yağlı kağıt yani. Nemli ve çok yumuşak üstelik...
  3. TİTAN'dan Üzümlü Kek Tarifi (resimli)

TİTAN'dan Üzümlü Kek Tarifi (resimli)

üzümlü kek, tarifi, malzemeleri, üzümlerin dibe çökmemesi için, püf noktası, yapılışı, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Kek mutfaklarımızda sıklıkla yaptığımız ,misafir sofralarımızın demirbaşıdır.Hele de bu konuda pratikleşenler için can kurtarıcıdır melekler :) Ben de çok sık kek yaparım ve hiç şaşmaz :) Mesela pek denenmeyen muzlu kekim de çok güzel olur :tik:...
  4. TİTAN'dan Muzlu Kek Tarifi (resimli)

TİTAN'dan Muzlu Kek Tarifi (resimli)

muzlu kek tarifi malzemeleri yapılışı reçetesi resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Geçen akşam çocuklar tutturdu kek isteriz diye.Aslında pankek yapmaya karar vermiştim ama , baktım ki evde ki muzlar (nasıl olup ta iki canavardan kaldıysa) kararmaya başlamış,nette gördüğüm muzlu kek tarifini denemeye karar verdim melekler :) Tabi bu muzlarla muzlu rulo pasta da yapabilirdim ama...
  5. Fincan Lamba

Fincan Lamba

Arkadaşlar bu lambalar çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim. Bu lambaların altında kahve içmenin tadına sanırım doyum olmaz.

Sayfayı Paylaş