gebe
  1. renesme

renesme Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    77
    Ödül Puanları:
    28

Yavuz sultan selim neden küpe takarmış

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

[FONT=&quot][​IMG]
    Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri ziyaret etmiş. Çiftliklerde çalışan erkek kölelerin kulaklarında küpeleri görünce, neden taktıklarını sormuş.
    “Sultanım.” demişler. “Bunlar köle sınıfı olduğundan hür erkeklerden ayırt edilmeleri için bu küpeleri takarlar. Bu küpeler onların kölelik nişanıdır.”
    “Yaa öyle mi?” demiş Yavuz Sultan Selim, “Demek öyle ha.. Getirin öyleyse ben de kulaklarıma küpe takacağım.” Kendisini Alemlerin Sultanı karşısında köle olarak gören Yavuz:
    “Getirin, benden daha hakir bir köle mi olur?Bende Allah'ın kölesiyim” demiş ve küpeleri kulaklarına takarak, bir müddet köleler arasında dolaşmış.
    [/FONT]

Young bride bunu beğendi.
  2. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0
    Daha öncede duymuştuum böyle bişey bilgi için tşk canımmm

3. Cennet-ul Meva

Cennet-ul Meva Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    159
    Ödül Puanları:
    63
    vaay cok güzel söylemis. ;)
    Paylasim icin tesekkürler.

4. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    adam king ya :D

5. tunahan

tunahan Forum Okuru

süper
    çok teşekkür ederim sağolun

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yavuz sultan selimin küpe taktığına inanmıyorum

Yavuz sultan selim neden küpe takarmış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yavuz Selim küpe takar mıydı?

Yavuz Selim küpe takar mıydı?

Yavuz Sultan Selim'i tarih kitaplarında hep kulağında küpesiyle gördük. Peki o resimdeki gerçekten Yavuz mu? Tarihçi Erhan Afyoncu, Şah İsmail'in tarih vesikalarında Yavuz Sultan Selim olarak gösterilmek istendiğini söyledi. Bugün Gazetesi'nin haberine göre; önceki akşam düzenlenen bir sergide tarihi bir yanlışlık tekrarlandı. Takı sergisindeki Yavuz Sultan Selim, küpeli ve boynundaki...
  2. Yavuz Sultan Selim neden küpe takardı?

Yavuz Sultan Selim neden küpe takardı?

yavuz sultan selim neden küpe takardı yavuz sultan selim niye küpe takmış neden takmıştır Yavuz Sultan Selim'in küpe taktığını bilmeyen yoktur arkadaşlar tarihi tablolara şöyle bir baktığımızda zaten Selim'in portrelerde küpesini görürüz peki Sultan Selim neden küpe takıyordu bunu hiç düşündünüz mü? Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri...
  3. Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır..

Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır..

yavuz sultan selim neden küpe takmıştır hangi padişah küpe takmıştır kanuni sultan süleyman neden taktı kanuni taktı süleyman ın resmini kim çizdi Daha şehzadeliğinde halkın "Yavuz" dediği ve tam adı "Selim Şah" olan Sultan Selim, zevk ve sefadan uzak bir hükümdardı. Her zaman devlet işleriyle meşguldü. Yavuz'un bütün gösterişi, devlet işlerindeydi. Hususi hayatında mahcup,...
  4. Yavuz sultan selimin rüyası

Yavuz sultan selimin rüyası

YAVUZ SULTAN SELİM Bir gece yatağımda uyuyakalmışım. Sabah namazını kıldıktan sonra hizmetlerine koştum. -Bu gece görünmedin, ne işteydin? diye sordular. Birkaç gecedir uykusuz kaldığım için, bu gece gaflete geldiğimi ve hizmetlerinden mahrum olduğumu özürle beyan ettim. -İmdi, ne düş gördünse beyan eyle, buyurdular. -Arza kabil bir düş görmedim, diye cevap verdim. Tekrar buyurdular ki:...
  5. Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleri Ne Kadar Olacak?

yavuz sultan selim köprüsü yavuz sultan selim köprüsü geçiş ücretleri Sevgili melekler, bildiğiniz üzere geçtiğimiz gün Cumhurbaşkarı ve Başbakanın da katılımıyla Boğaz'ın 3. köprüsü Yavuz Sultan Selim köprüsünün temelleri atıldı. Yapılan törenle atılan temelin ardından Bakan Yıldırım, geçiş ücretleri belli olmamasına rağmen, tavan ücretlerini açıkladı. Yani olursa en fazla bu olur dediği...

Sayfayı Paylaş