Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır..

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında pamukşekeri tarafından paylaşıldı.

1. pamukşekeri

pamukşekeri Hamiş Melek

yavuz sultan selim neden küpe takmıştır hangi padişah küpe takmıştır kanuni sultan süleyman neden taktı kanuni taktı süleyman ın resmini kim çizdi Daha şehzadeliğinde halkın "Yavuz" dediği ve tam adı "Selim Şah" olan Sultan Selim, zevk ve sefadan uzak bir hükümdardı. Her zaman devlet işleriyle meşguldü. Yavuz'un bütün gösterişi, devlet işlerindeydi. Hususi hayatında mahcup, mütevazı ve sakin bir adamdı. Çok çevik ve zeki idi. Evliyaya çok rağbet ederdi, onların sohbetlerine katılmayı bulunmaz bir ni'met sayardı. Mürşidi Sümbül Efendi Hazretleri'ydi. Yavuz Sultan Selim ve ordusu, dünya üzerinde çölü 13 gün gibi kısa bir sürede geçebilmiş tek orduydu. Yavuz Sultan Selim, bu sefer sırasında ordusuyla çölde ilerlerken, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'i gönül gözüyle görmesi ve bu şekilde Peygamber Efendimiz'in onlara çölün nasıl geçileceğinin yolunu göstermesiyle başarılmıştır. Kulağı küpeli tek padişahtır. Mısır seferi sırasında, paşaların kullarını tanıyabilmek için (her paşa farklı renkte küpe kullandırırmış) kullarına küpeler taktırdıklarını görmüş, bunun üzerine kendisinin Allah'ın kulu olduğunu manasını taşıyan küpesi, kendisinin isteğiyle Mısır seferi sırasında takılmıştır. Yavuz Sultan Selim, Mısır'ı fethettiğinde bakıyor ki insanların kulaklarında küpeler var . "Bu küpeler ne?" diyor. Renk renk küpeler; bir kısmı siyah küpe, bir kısmı beyaz küpe. Bir kulaklarına bir küpe takmışlar; siyah, demirden küpe. "Bu" diyorlar, "Siyah olanlar Süleyman Paşa'nın kulları; beyaz olanlar Hasan Paşa'nın kulları" (Bunlar hep Paşaların kullarını tanımak için kulaklarına taktığı şey.) "Getirin!" diyor "Hangi renk yok, o renkten bir tane de benim kulağıma takın" diyor. "Eeee" diyorlar, "Hangi paşanın rengini takacaksın?" "Ne paşası?" diyor "Orası var. Allah var. Onlar paşaların kulları olmaya devam etsinler. Ben Allah'ın kuluyum." diyor. Ve herkes Yavuz Sultan Selim'i küpeli olan o resmiyle görünce, "Allah Allah, ne biçim padişah bu!" diyorlar, "Gayri ciddi bir padişah, kulağı küpeli padişah." Oysa ki; orada çok derin bir mana var. O küpe onun Allah'ın kulu olduğunu ispat ediyor herkese.

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Bir söylentiye görede Yavuz Sultan Selim'in resmini çizen kişi tarafından Sultan Selim'in kulağına küpe takıldığı iddiası vardır.Hangisi doğru orasını bilemiyorum ama bu iki olayıda ben duydum:)

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben okuldaki hocalarıma sormuştum yavuz sultan selim küpe takmıyormuş bu olaylarda yalanmış uydurmaymış yani yavuz sultan selim küpe falan takmıyormuş

4. betül1999

betül1999 Forum Okuru

hyr takmıştır ama insanların onu örnek gösterip küpe takması yanlış bir davranış

Yavuz sultan selim neden küpe takmıştır.. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yavuz Selim küpe takar mıydı?

Yavuz Sultan Selim'i tarih kitaplarında hep kulağında küpesiyle gördük. Peki o resimdeki gerçekten Yavuz mu? Tarihçi Erhan Afyoncu, Şah İsmail'in tarih vesikalarında Yavuz Sultan Selim olarak gösterilmek istendiğini söyledi. Bugün Gazetesi'nin haberine göre; önceki akşam düzenlenen bir sergide tarihi bir yanlışlık tekrarlandı. Takı sergisindeki Yavuz Sultan Selim, küpeli ve boynundaki...
  2. Yavuz Sultan Selim'in İran Şahı'na Müthiş Cevabı ...

yavuz sultan selim iran yavuz sultan selim ve iran şahı şahı selimin şahına cevabı Yavuz Sultan Selim zamanında İran şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderiyor Sultan Selim'e. Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar kıymetli atlas kadife kumaşlar çıkıyor.Fakat bir de pis bir koku yayılıyor. Dehşet bir koku herkes burnunu tıkıyor. Neyse en alttaki...
  3. Özel Yavuz Sultan Selim Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

yavuz sultan selim yurdu yavuz selim talebe yurdu İlçe: Erdemli Adres:...
  4. kartal yavuz sultan selim hastanesi

kartal yavuz sultan selim hastanesi yavuz sultan selim hastanesi kartal yavuzsultan Evet arkadaşlarım kartal yavuz sultan selim hastanesinin adresi bilgileri ve telefonları hemen aşağıda bulunmaktadır. Sağlık dolu günler dilerim. internet sitesi Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Adres: İstasyon cad. Doğan sok. No:13 Kartal/İSTANBUL - Tel: 0216 586 33 33 (7 Hat) - Fax: 0216 389 31 71 -...
  5. Yavuz Sultan Selim neden küpe takardı?

yavuz sultan selim neden küpe takardı yavuz sultan selim niye küpe takmış neden takmıştır Yavuz Sultan Selim'in küpe taktığını bilmeyen yoktur arkadaşlar tarihi tablolara şöyle bir baktığımızda zaten Selim'in portrelerde küpesini görürüz peki Sultan Selim neden küpe takıyordu bunu hiç düşündünüz mü? Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri...
  6. yavuz sultan selim'in yazdığı mükemmel şiir

yavuz sultan selim şiirleri yavuz sultan selim in yazdığı şiirler yavuzun meşhur şiiri aşk şiirleri selimin eşine yazdığı şiir Bakalım beğenecek misiniz?Sanatında ve alanında tekmiş bu şiir:) Serdar Olur Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur Herkesi sen dostum sandın,belki ol ağyar olur Sadıkhane belki ol alemde,dildar olur Yar olur,ağyar olur,dildar olur,serdar olur Şair:...
  7. Yavuz sultan selim neden küpe takarmış

Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim ordusuyla Mısır’ı fethettiği zaman, orada köleleri ziyaret etmiş. Çiftliklerde çalışan erkek kölelerin kulaklarında küpeleri görünce, neden taktıklarını sormuş. “Sultanım.” demişler. “Bunlar köle sınıfı olduğundan hür erkeklerden ayırt edilmeleri için bu küpeleri takarlar. Bu küpeler onların kölelik nişanıdır.” “Yaa öyle mi?” demiş Yavuz Sultan Selim,...
  8. Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü arkadaşlar merak ediyorum Yavuz Sultan Selim acaba kaç yaşında nasıl vefat etti?
  9. Yavuz Sultan Selim Ünlü Sözleri

Yavuz Sultan Selim'in Sözleri Yavuz Sultan Selim Sözleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve Yavuz Sultan Selim sözleri arayan tüm misafirler, bu yazımızda Yavuz Sultan Selim'in ünlü sözlerini paylaşıma açıyor ve ilgili tüm arkadaşalrı bu sayfamıza davet ediyoruz. Her dertli, mihnete tahammül için biraz gönlünde kuvvet buluyorsa bu kuvvet Mustafa(s.a.v.)'dan gelir. Onun için her dertli O'na...
  10. Yavuz Sultan Selim'in Hayatı da Dizi Oluyor

tarihi diziler yeni diziler yeni sezon dizileri Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle başlayan tarihi dizi modası yeni sezonda Fatih ile devam edecekkebn, Medyapım yepyeni bir tarihi dizi için kolları sıvadı bile. Yavuz Sultan Selim'in hayatını anlatacak olan dizide yçnetmen koltuğuna Merve Girgin oturacak. Senaryosunu Funda Çetin'in yazacağı "Fatih" dizisinin ne kadar...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. fatih sultan mehmet neden kupe takmistir

,
  2. kupe takan padisah

,
  3. küpeli padişah

,
  4. hangi padisah küpe takardi,
  5. yavuz sultan selimin kulağında neden küpe var,
  6. kulağına küpe takan padişah,
  7. hangi padişah küpe takmıştır,