gebe
  1. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Yüksek Yüksek Tepelere

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

YÜKSEK YÜKSEK TEPELERE Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
    Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
    Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuşlara malum olsun
    Ben annemi özledim
    Hem annemi hem babamı
    Ben köyümü özledim

Babamın bir atı olsa binse de gelse
    Annemin yelkeni olsa uçsada gelse
    Kardeşlerim yollarımı bilsede gelse

Çok eski bir söylentiye göre Malkara köylerinden birinde Zeynep adında çok güzel bir kız vardr. Onun güzelliği dillere destandır .

Günün birinde , Zeynep´in köyünde büyük bir düğün olur.Bu düğüne çevre köy ve kasabalardan insanlar cağrılır.oyunlar eğlenceler yapılır.Gösterilerin en önemliside at yarışlarıdır . Bu düğüne ,üc gün üc gece yol teperek gelen Ali adında bir genç iyi bir at yarışçısıdır.Bu gencin gözü bir ara Zeynep´ e ilişir ..Yüreğinde sıcak nehirler dolaşmaya başlayan Ali köyüne döndüğünde durumu babasına açar, aldığı olumlu cevap karşısında aile büyükleri ile Zeynep´i istemeye gelirler.

Kız babası-anası kızlarını uzak yere vermek istemeselerde kısa zamanda düğünleri olur..
    Zeynep gelin olduktan sonra yedi sene ailesini kardeşlerini ve köyünü göremez ...
    Tüm yalvarmaları boşa giden Zeynep´in yüreğindeki hasret günden güne büyüyerek dayanılmaz bir hal alır.
    Zeynep artık teselliyi Türkülerde bulur .Ezgiler yakmaya başlar .Kına gecelerinde ve düğünlerde söylediği türkülerle gelinleri kızları büyüler..

Zeynep´in evi köyün en yüksek tepesindedir ,türkülerini oradan söyler..
    Kocası Zeynep´in hasretine aldırış etmez sevgisi çoktan bitmiş itip kakmalar başlamıştır ..
    Zeynep kocasının bu tutumundan yataklara düıer ...Sonunda köy halkı Zynep´in anne ve babasının gelmesine karar verir, kocasının da baska çaresi kalmamıştır ..
    Uzun yolculuktan sonra Zeynep´in anne ve babası gelirler ..Zeynep son nefesinde yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsünü anasına babasına mırıldanır .Çevresindeki tüm insanlar duygulanıp göz yaşı dökerler .
    Hasretini biraz olsun gideren Zeynep için çok geç kalınmıştır .O bir daha yataktan kalkamaz.Türküsü de o günden bu güne söylenip durur.

Yüksek Yüksek Tepelere konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yük

Yük

İnsanın kendi sırtında gördüğü ağır yük günaya yahut kötü komşuya, Ağır yük kadın için gebeliğe yahut kötü kocaya, Boyun ve omuzda görülen yük kişinin işlediği günahlara, Odun yüklenmek gıybet ve dedikoduya; Hayvan ve diğer araçlara yüklenen yük, kendi eevine geliyor yada kendine ait ise mal ve dünyalığa, kendinden gidiyorsa gidiyorsa üzüntü ve kedere yahut dünya yükünün hafiflemesine; Her...
  2. Yük hayvanı

Yük hayvanı

Rüyada yük hayvani görmek, hastaliklardan sifa bulmaya,günah kazanmaya ve agir seyleri uhdesine almaya isarettir. Bazen bu rüya eza ve cefaya tahammül etmeye ve rahatlik meydana getirmeye isarettir. Yük hayvani, idareciye, askerin önünde bulunan kumandana, polis ve tahsildar gibi bütün halkin islerini üzerine alan kimseye isarettir.
  3. Candan Erçetin - Yüksek Yüksek Tepelere

Candan Erçetin - Yüksek Yüksek Tepelere

yuksek yuksek tepelere ev kurmasinlar asri asri memlekete kiz vermesinler annesinin bir tanesini hor gormesinler ucan da kuslara malum olsun ben annemi ozledim hem annemi hem babami ben koyumu ozledim babamin bir ati olsa binse de gelse annemin yelkeni olsa acsa da gelse kardeslerim yollarimi bilse de gelse ucan da kuslara malum olsun ben annemi ozledim hem annemi hem babami...
  4. Beyaz yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Beyaz yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Beyaz yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar asrı asrı memlekete kız vermesinler asrı asrı memlekete kız vermesinler annesinin bir tanesini hor görmesinler annesinin bir tanesini hor görmesinler uçanda kuşlara malum olsun ben annemi özledim hem annemi hem babamı ben köyümü özledim babamım bir atı olsa binse de gelse...
  5. yüksek topuklular..

yüksek topuklular..

çocuk topukluları yüksek topuklular yaz bitti ama ben genede bu ayakkabıları görmenizi istedim Çoğu zaman ünlülerin ayaklarını süsleyen,içimizin gittiği birbirinden şık yüksek! topuklu ayakkabılar , kimi zaman spor kimi zaman olabildiğine dişi,, değişen renk ve stillere sahip yüksek topuklu ayakkabılar...

Sayfayı Paylaş