1-12 aylık bebek kilo boy grafiği...

*GüMüŞ*

Yeni Üye
Üye
1-12 aylık bebek kilo boy grafiği...
yeni doğan bebekler için öneriler...

3 aylık bebek kilosu 2 aylık bebek kilosu ideal 1 bebeklerin
Anne Sütünün Önemi


Çocuğunuza ilk 4-6 ayda sadece anne sütü veriniz!!!
Sütünüz yeterli ve herhangi bir tıbbi engel yok ise bebeğinize başka hiçbir besin vermeyiniz(su dahil)
Anne sütü çocuğunuzu hem emzirildiği dönemde hem de erişkin yaşta karşılaşabileceği pek çok hastalıktan(ishal,bulaşıcı hastalıklar,astım, alerji, şeker hastalığı gibi) korur.
İnek sütü bir yaşına kadar bebeklere hiçbir nedenle verilmemelidir.
Emzirilen çocuğun emzirilmeyen çocuklardan daha zeki olduğunu unutmayınız.
Bebeğinizi emzirmeden önce başka hiçbir şey (şekerli su veya süt) vermeyiniz.Bebeğin emmeye en istekli olduğu bu dönem geçirilirse bebek uzunca bir süre emmeye isteksizlik gösterecek ve ilk emzirme çok gecikecektir.
Bebeğinizi ilk emzirdiğinizde gelen az miktarda, koyu kıvamlı,sarı renkli süt (kolostrum) bebeğinizi enfeksiyonlardan koruduğu için çok önemlidir.
Sütünüzün bol olmasını sağlayan en önemli faktör bebeğinizin emmesidir. Bebeğiniz anne memesini aradığında gece ve gündüz sık sık emziriniz.
Bebeğinize biberon vermeyiniz, biberon verilen bebekler daha sık hastalanırlar. Biberona alışan bebekler daha sonra anne memesini kavrayamazlar ve meme başını tahriş ederek acıtırlar.Böyle bebekler kısa süre içinde emmeyi bırakırlar.
Bebeğiniz ilk aylarda çok sık emmek isteyebilir ( özellikle büyümenin hızlandığı 3.hafta 6.hafta ve 3. aylarlarda bu istek daha belirgindir, sütünüzün yetmediğini zannedip ek gıdalara erken başlamayın ). Bebeğinizin midesi çok küçük olduğundan ve anne sütü de kolay sindirildiğinden bebeğin midesi yaklaşık 1-2 saate boşalır. Bu yüzden bebeğinizi her isteğinde emzirmelisiniz. Bu, sütünüzün kesilmemesi ve bebeğinizin kilo alması için gereklidir.(Günde en az 8 kez emzirmelisiniz).Sütünüzün miktarının artması için geceleri 2-3 kez emzirmeye devam edin.
Normal emzirme süresi 10-20 dakikadır.( ilk günlerde 1 saate kadar uzayabilir)
Her emzirmede tek memenizi verin.Bebek emmeye başladığında gelen ilk süt sulu,son süt ise yağlıdır.Bebek yağlı son sütü emmeden doymaz.Bu nedenle tek göğsünüzdeki süt bitmeden öbür memenizi vermeyin.Aksi halde bebek her iki memeden de sadece sulu ilk sütü alacak,karnı şişecek fakat doymayacaktır.
Bebeğinizi meme başına iyice yerleştirin.Böylece meme başınız acımaz ve bebeğiniz hava yutmayacağı için gazı daha az olacaktır.
Memenizi , emzirdiğiniz sürece temizlik ve bakım amacı ile hiçbir kimyasal madde sürmeyiniz. Memenizi koruyacak maddeler meme başı etrafındaki bezlerden salgılanır. Emzirme sonrası bir damla sütü meme başınıza sürerek kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır
Emzirme, göğsünüzün fiziksel yapısını bozmaz (Sarkma vs.). Memede gelişen fiziksel değişikler başka faktörlere bağlıdır (Kalıtım gibi).

İçerik olarak süt çocuğunun yaşına ve fizyolojik özelliklerine uygun büyüme faktörlerini içerir.
Enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
Allerjen değildir.
Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
Sterildir, her koşulda verilebilir.
Bakteri ve mikroorganizmalarla bulaşma sorunu yoktur.
Ucuzdur, hazırlama gerektirmez.
Kontraseptif etkisi vardır.
Meme, yumurtalık v.b. kanser riskini azaltarak anne sağlığını korur.
Anne sütü ile beslenen çocuklarda ileri yaşlarda şişmanlık, kalp hastalığı, çene ve ağız gelişimine bağlı bozukluklar ve diş çürükleri daha seyrek görülür.
Anne sütüyle beslenen çocuğun zeka yaşı diğer beslenme türlerine göre daha yüksektir.

Anne sütü yeterli miktarda salgılandığında 4-6 ay süreyle tek başına, daha sonra ek gıdalarla birlikte olmak koşuluyla 1-2 yıl süreyle verilmelidir.

Anne sütü alan, gülen ve büyüyen çocuk mutlu ve sağlıklıdır.
Bebeğinizin Sütünün Yettiğini Nasıl Anlarsınız!


Memede,beslenme öncesindeki doluluk hissini;beslenme sonrasında boşalma hissi alıyorsa,
Bebeğiniz güçlü emiyorsa,
Bebekte beslenme sonrası doygunluk hissi oluyorsa,
Günde en az 6 kez altını ıslatıyorsa,
Günde en az 4 kez kaka yapıyorsa, sütünüz YETERLİ demektir.


Çalışan Anne Bebeğini Nasıl Emzirebilir!


Çalışan Annelerde; Sütlerini daha önceden sağıp bebekle beraber olmadıkları zamanlarda bebeğin beslenmesini kaşık kullanarak sağlayabilirler (Anne sütü oda ısısında 8 saat , buzdolabında 48 saat saklanabilir)


Emziren Anneye öneriler!


Doğumdan sonra bebeğinizi emzirirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı tüketin
Kalsiyum yönünden zengin süt-yoğurt-peynir-kaşar peynir-gravyer peyniri belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketin.
Her gün 1 adet yumurta ve porsiyon etli sebze yemeği veya kurubaklagil tüketin.
Her gün diyetinizde vitaminlerden zengin sebze-meyve-salata tüketmeye çalışın.
Güneşlenmeye özen gösterin.
Yemeklerinizde iyotlu tuz kullanın.
Yemeklerle birlikte mümkün olduğunca çay tüketmeyin. Yemek yendikten 1-2 saat sonra mümkünse limonla birlikte çay için. İçeceklerden ıhlamur, nane, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edin.
Sigara ve alkol kullanmayın.
Hazır meyve suları- kolalı içecekler yerine taze meyve suları, ayran kullanmaya özen gösterin ve C vitamininden zengin biçimleri öğünlerde kullanın.
Emzirme süresince ilk 6-7 ay zayıflama diyeti uygulamayın. Gebelikte fazla kilo alındı ise fazla kalorili besinleri tüketmemeye çalışın (Aşırı şeker, yağ, unlu besinler v.b.).
 
Son düzenleme:
Geri
Üst