Ahşap mobilyalarınız kışa hazır mı?

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
#1
Ahşap mobilyalarınız kışa hazır mı?
Soğuk ve yağmurlu havalar yaklaşırken evinizi özel bir bakımdan geçirmek gerekli. Özellikle ahşap mobilyaların ve doğramaların ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenleri dikkate alın. < Konu Resmi..>
Soğuk ve yağışlı günler yaklaşıyor ama siz daha evinizdeki ahşap yapı malzemelerinin kontrolünü yapmadınız mı? Aman dikkat! Özellikle pencereler, doğramalar, rabıtalar, dolaplar, masif ahşap veya bambudan yapılan mobilyalar kurtçukların saldırısına maruz kalabilir. Tik ağacından yapılan mobilyalarınızın da bakımını ihmal etmemelisiniz. Artık tik mobilyaların kaldırılma zamanı geldi. Fakat tik mobilyaların kışı sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için kaldırılmadan önce bakımlarının en doğru şekilde yapılması gerekiyor.

Piyasadaki bazı ürünler, bu bakımları pratik bir şekilde yapabilmenize imkân sağlıyor. Bauhaus, Praktiker, Koçtaş gibi yapı marketlerde bu konuyla ilgili çok çeşitli ürünler satılıyor. Atölye Praktiker'de bahçe mobilyalarının bakımıyla ilgili eğitimler de veriliyor.

Minimar firması tarafından üretilen "Ticol tik bakım seti", yaz süresince mobilyaların yüzeylerinde biriken yiyecek ve insan temasından kaynaklanan yağları temizliyor. Mobilyaları küf, mantar ve bakteri oluşumuna karşı kış boyunca koruyan bu ürünler, ahşabın baharı parlak ve temiz bir şekilde karşılamasını sağlıyor.

Geç kalmayın
Ev ya da işyerlerimizdeki masif parke, rabıta, doğrama ve yapı elemanlarının verniğinde zaman zaman renk açılması da olabilir. Renk açılması, verniğin altında oluşan boşluklar ya da yüzeyde oluşan delikçikler oldukça sıkıntılı bir mücadele sürecinin başlangıcı anlamına gelir. Kurtçukların meydana getirdiği bu sorun, kimi zaman da yerlerde bulacağınız kaynağı belirsiz talaşla kendisini belli eder. Belinka ahşap bakım ürünleri, ahşap zararlılarına karşı etkili çözümler sunuyor.

Belinka'nın Fentin ürünüyle ahşap donanım üzerindeki koruyucu vernik filmini açmadan kurtçukların bulunduğu deliklerden müdahale edebilirsiniz. Tüm ahşap donanım kullanılmaz hale gelmeden kurtçuklara müdahale edilmesi çok önemli.

Özellikle evinizden ya da yazlığınızdan bir süreliğine uzaklaşacaksınız, gitmeden önce gerekli kontrolleri yapmayı unutmayın. Ahşap doğramalar konusunda yağmura karşı da önlem almak gerekiyor.

Doğramalarınız, alışılageldik sentetik ürünler yerine su bazlı akrilik ürünlerle boyanmış veya verniklenmiş olsa bile, bakımları yapılmadığı takdirde sudan kolaylıkla etkilenebiliyor. Belinka Aquavita bakım sütü, doğramalarda hava koşullarından dolayı oluşan mikro çatlakları ve gözenekleri kapatarak suyun işlemesini engelliyor ve doğramalarınızın ömrünü uzatıyor.

Bahçe mobilyalarını kaldırırken dikkat etmeniz gereken noktalar
Taksit taksit dekorasyon kış öncesinde mobilyalarınızı kaldırmadan önce mutlaka bakımlarını yapın.
Özellikle, yaz sezonu boyunca yüzeylerde oluşan yiyecek ve insan cildi kaynaklı yağları temizlemeyi unutmayın. Bu tip yağlar, küf, mantar ve bakteriyel oluşumu tetikleyerek mobilyaların göze hoş gelmeyen bir görünüme bürünmesine neden olur.
Mobilyalarınızı kuru ve havadar bir ortamda saklayın. Ahşabın sürekli nemli ortamda ya da ıslak kalması da küf ve mantar oluşumunu tetikler. Bu nedenle mobilyalarınızı iyi havalandırılan bir ortamda saklayın.
Çok tozlu ortamlarda kullanılan, kirliliğe maruz kalan veya yoğun olarak kullanılan mobilyaları öncelikle tik mobilyalar için üretilen özel temizleyicilerle temizleyin ve sonrasında özel olarak üretilen tik yağı ile yağlayın. 
  Ahşap mobilya bakımı hakkında... hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Ev dekorunda neden ahşap seçeriz? Ev dekorunda neden ahşap seçeriz?
Ahşap ev ortamına sıcaklık katan unsurlardandır. Ahşaba sık yer veriyor oluşumuz da bundan kaynaklanır. Bu nedenle ev dekorunda ahşap ile yapılan ev dekorasyonlarına daha çok özen gösteririz. Dekorasyonda çeşitlilik sağlayabilmek için öncelikli...
Tatlı Evim 0
En moda ahşap ev dekorasyonları En moda ahşap ev dekorasyonları
Ahşap ürünler ev dekorasyonunu hareketlendirici görünüm zenginlikleri ile odalarda sıcak havalar estirebilmektedir. En yeni ahşap mobilya tasarımları, ahşap masalar, ahşap kitaplıklar ya da duvar rafları, ahşap sandalyeler, mutfak masaları gibi...
Tatlı Evim 0
Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri
Ahşap ürün kullanımı ev dekorasyonlarında sadelik ve doğallık sevenlerin tercihleri olabilmektedir. Siz de sade oda dekore edenlerdenseniz ev dekorasyonlarınızda ahşap mobilya kullanım tercihini gerçekleştirmekten kaçınmak...
Tatlı Evim 0
Ahşap mobilyadaki bardak izlerini nasıl temizleriz? Ahşap mobilyadaki bardak izlerini nasıl temizleriz?
[FONT=Times New...
Faydalı Bilgiler 9
Ahşap mobilya bakımı hakkında... Ahşap mobilya bakımı hakkında...
ahşap mobilya temizliği ahşap mobilya ahsap mobilyalar ağaç İçinizde ahşap mobilya seven ve kullanan melekler illaki vardır. Yalnız kullanıyorsunuz...
Ev Dekorasyon Önerileri 2

Benzer Konular