1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Bu yaz bahçeler ahşapla kavrulacak

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Mobilya sektöründeki payını hızla artıran bahçe mobilyaları, konforu, kullanışlılığı ve tasarımı bir araya getirince, bahçelerde de şıklık yarışını başlattı.
  Masadan kameriyeye, koltuk takımından salıncak ve pergoleye kadar bir çok ürünü kapsayan bahçe mobilyalarında plastiğin yerini ahşap aldı. Böylece, salon takımlarının rahatlığı, bahçe ve balkon mobilyalarına da kazandırılarak, keyifli ortamlar oluşturulması sağlandı.

  Marmara Depremi’nin ardından konut tercihlerinin bahçeli evlere kayması, mobilya sektörüne de yaradı. Depremden korkup, az katlı ve bahçeli evleri tercih eden tüketicilerin, bahçe mobilyalarına yönelmeleri, mobilyacıları da harekete geçirince, bu ürünlerin mobilya sektöründen aldığı pay yüzde 25’lere ulaştı.

  Bunda da üreticilerin, konfor ve kullanışlılığın yanında, tasarımı ön plana çıkaran ürünleri piyasaya sunması etkili oldu. Masadan koltuk takımına, kameriyeden havuz şezloglarına, şemsiyeden hamağa bir çok ürünü bünyesinde bulunduran bahçe mobilyaları sektöründe gözler şimdi de yeni konut projelerine kaydı.

  Masa alan şemsiye istiyor

  Yılda 5 binin üzerinde satış gerçekleştiren bahçe mobilyaları sektöründe en çok tercih edilen ürünler, toplamdan aldığı yüzde 75 payla masa ve sandalyeler oluyor.
  Masa ve sandalyeyi aldıktan sonra gölgesinden faydalanmak isteyenler şemsiye ya da çardak sınıfında yer alan kameriye ve pergolalara yöneliyor. Yüzde 20’lik payı oluşturan bu tür mobilyaları satın alan tüketiciler, daha sonra çocukları için oyun parkları, banklar, çöp kutuları gibi toplam satışlardan yüzde 5 pay alan ürünlere ilgi gösteriyor.

  Marmara Depremi’nin yarattığı huzursuzluk ve gayrimenkul sektöründeki projelerin bahçeli evlere yönelik olması, mobilya sektöründe bahçe mobilyaları adı altında yeni bir ürün grubu oluşturdu.

  Kısa zamanda ilgi görmeye başlayan bahçe mobilyalarında, ilk zamanlarda tercihler sadece ihtiyacı karşılayan bank ve şemsiye gibi ürünlere yönelikken, artık konforu, şıklığı ve kullanışlılığı bir araya getiren ürünlere kaydı. Bahçelerin genişliği de ürünlerdeki tercihleri etkileyen önemli bir faktör oluyor.

  Dayanıklılar tercih ediliyor
  Şıklığın ve konforun öne çıktığı bahçe mobilyalarında trend, maliyeti düşük ve dış hava şartlarına dayanıklı ürünlere kaymasını sağladı. Kare, altıgen ve sekizgen olarak talep edilen kameriyelerde fiyatlar büyüklüğüne göre 4 bin 500 YTL ile 15 bin YTL arasında değişebiliyor.

  Çocuk parklarında 1000 YTL’den başlayan fiyatlar, 7 bin 500 YTL’ye ulaşırken, tahtıravalli fiyatları 450 YTL’de kalıyor. Bankların fiyatları ise 180 YTL ile 350 YTL arasında değişirken, bahçelerde renkliliği sağlayan minder fiyatları 50 YTL ile 100 YTL arasında kalıyor.

  Masa takımlarının fiyatları ise 1000 YTL ile 2 bin 500 YTL arasında farklılık gösteriyor. Plastik malzemelerden üretilen salıncakların fiyatları 200 YTL’den başlarken, bambu, örgülü, ahşap gibi ürünlerde fiyat 3 bin 500 YTL’ye kadar çıkıyor.

  Bahçelerde şıklık öne çıkıyor
  Müstakil konutların bahçelerinde, tasarım ve konfor ön plana çıkarken site içi ortak kullanım alanlarında yer alan bahçe mobilyalarında dayanıklı ahşap ürünler tercih ediliyor. Bunda da ürünlerin maliyetinin tasarımla orantılı artması etkili oluyor.

  Bahçe mobilya sözlüğü
  Teak:
  Isı ve nem farklılıklarına uyumlu olan teak ağacı yoğun dokulu olması sebebiyle eğilme, çekme ve şişmeye karşı dayanıklıdır. Teak mobilyalar zamanla güneş altında kalırsa yağ kaybederek gri bir renk alabiliyor.

  Doğal ve Polyrat:
  Koyu renkli polyrat bahçe mobilyalarında kaliteyi karkas yapının cinsi ve polyester rattan malzeme belirliyor. İskeletleri alüminyum olması gereken bu mobilyalar, UV ışınlarına dayanıklı malzemeden üretilmemişse güneş altında kalması sonucu rengi açılabiliyor.

  Sert ağaç:
  Ekonomik olan bu ürünler özellikle cafe, otel ve apartman dairelerinde daha çok tercih ediliyor. Yılda en az bir defa yağlanmaları gereken bu ürünlerin FSC sertifikası bulunması gerekiyor.

  Metal ve mozaik:
  Metalin her türlü dış etken ve koşula dayanıklı olması ve bakım kolaylığı ürünlere ilgiyi artırıyor. Bu tarz mobilyalarda kaliteyi metalin cinsi ve boyası belirliyor.

  Alüminyum:
  Hafif ve dış etkenlere dayanıklı olması nedeniyle tercih edilen bu mobilyalarda trend textil arkalıklı ürünlere kayıyor.

  Alümünyum-ahşap:
  Alüminyumun sağlamlığını ve ahşabın estetiğini barındıran alüminyum ahşap kombinasyonlu bahçe mobilyalarında FCS sertifikası bulunması gerekiyor.

  Plastik:
  Plastik bahçe mobilyaları uzun süre dayanmaları ve bakım kolaylığı nedeniyle tercih ediliyor.

  Çam ve sedir:
  Estetik ve boyanabilir olması nedeniyle tercih edilen bu ürünlerde boyanın su bazlı ya da sentetik olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Döküm:
  Park ve bahçe alanlarında yoğun olarak kullanılan bu ürünlerin her yıl metal ve ahşap kısımlarının bakımının yapılması ve metal kısımlarının yılda en az bir defa boyanması gerekiyor.

  Bistro:
  Zaman içinde bozulmaması için özel olarak punto, vida ve kaynak işleminden geçirilmesi gereken bu ürünlerin 1 milimetrenin altında kalınlığa sahip olanları tavsiye ediliyor.

  Bahçe mobilyaları görücüye çıktı
  Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından saksılı süs bitkileri Üreticileri Derneği’nin (SASBÜD) katkılarıyla hazırlanan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Bahçe Dünyası 2007 Istanbul Bahçe Mobilyaları, Peyzaj Tasarımı, Bahçe Mimarisi, Bahçe Ekipman, Havuz ve Bitkiler Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

  Aralarında Acart Havuz, Erdem Bambu, Marina Verde Consept, Millennium Garden, Garden Joy, Üşenmez Tekstil’in de bulunduğu 100’den fazla firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara ilgi oldukça fazlaydı. Fuara, ürün satın almaya gelenlerin yanı sıra, peyzaj mühendisleri, proje yönetmenleri gibi sektörden de ziyaretçiler katıldı.

  Havuzlara talep artıyor
  Gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik havuz tasarımı ve üretimi yapan firmalara da yarıyor. Neredeyse havuzsuz projenin gerçekleştirilmediği sektörde, projeleri takip eden havuz firmaları kendilerine de pay çıkarıyor. Büyüklüğün ve filtrelerin fiyatı etkilediği havuzlarda, suyu taşıyacak olan monoblok sistemi ve suyun kalitesini sağlayacak filtreleme sistemine dikkat edilmesi gerekiyor. Bahçe gibi kısıtlı alanlara havuz yaptırmak için de kalıcı kalıp sistemine dikkat edilmesi gerekiyor.

  Çocuklar unutulmuyor
  Bahçe mobilyaları sektöründen, çocuklu aileler de önemli pay alıyor. Çocuklar için geliştirilen oyun ve bahçe mobilyaları da ön plana çıkıyor. Çocuk mobilyalarında, salıncak, tahtıravalli, tırmanma setleri, merdivenler, kaydıraklar gibi bir çok ürün yer alıyor. Çocuklu aileler, bahçelerinde kendi parklarını kurup, çocukları için oyun alanları oluşturuyor.

  Kaynak: Hürriyet / Meltem Kara   
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bu yaz bahçeler ahşapla kavrulacak
  paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık canım.
   
Bu yaz bahçeler ahşapla kavrulacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bu Dekoratif ahşap tablolar çok güzeller

  Bu Dekoratif ahşap tablolar çok güzeller

  Dekoratif tablolar Şık tablo modelleri Duvarlarımda tablo saatler olduğu için tablo almayı hiç düşünmemiştim. Ama evim.net te bu dekoratif ahşap tabloları görünce içim gitti. Oturma odama alsam mı diye düşünüyorum. Mor- gri kombinasyonu olan oturma odam için bir model de beğendim.
 2. Bu Bahçe Saksıları Güzel

  Bu Bahçe Saksıları Güzel

  Saksı modelelri Çeşmeli saksılar Bahçeli bir ev çoğumuzun hayalidir öyle değil mi meleklerim? Şöyle yemyeşil bir bahçem olsa, kuşlar cıvıldasa, kendi yetiştirdiğim meyveyi dalından koparsam yesem. Bahçe mobilyalarıma otursam, doğayı izlesem. Bu dekoratif bahçe saksılarını görünce bahçeli ev özlemim kabardı yeniden. Gerçi illa ki bahçede kullanacağız diye brşey yok, balkonda da şık durular....
 3. Bu bahçelerde insanın ömrü uzar

  Bu bahçelerde insanın ömrü uzar

  Bahçe dekorasyonu Çiçekli bahçeler Bahçeli bir evimolsun isterdim. Tazecik otlarımı yetiştireyim salata, yemek yaparken taze taze koparıp kulanmak güzel olurdu. Ağaçların gölgesinde çiçeklerin mis kokusu eşliğinde sohbetler etmek uykulara dalmak harika duygular olsa gerek. çiçek kokusu insana cenent kokusu gibi gelir. Bu dekoratif bahçelere bayıldım çok güzeller. Belki bir gün benimde böyle...
 4. Bu bahçe mobilyaları ile bahçede keyfli zamanlar geçirin

  Bu bahçe mobilyaları ile bahçede keyfli zamanlar geçirin

  Bahçe mobilyaları Bahçe salıncakları Bahçe mobilyaları arıyorsanız bu dekoratif bahçe mobilyalarına göz atın meleklerim. Bir birindengüzel oturma grupları ve bahçe salıncakları ile bahçede yapılan sohbetler geçirilen zamanlar çok daha keyifli.
 5. Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri

  Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri

  Ahşap ürün kullanımı ev dekorasyonlarında sadelik ve doğallık sevenlerin tercihleri olabilmektedir. Siz de sade oda dekore edenlerdenseniz ev dekorasyonlarınızda ahşap mobilya kullanım tercihini gerçekleştirmekten kaçınmak istemeyeceksiniz. Ahşap mobilyalar görünümlerindeki doğallığın yanı sıra renklendirilmiş biçimleri ile de sizlerin gönlünüzü fethedecek oda görünümlerini sizlere...

Sayfayı Paylaş