1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bahçeniz mevsime hazır mı?

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bahçeniz mevsime hazır mı? Dış mekanlara çıkmanın zamanı geldi. Aklınız yapmanız gerekenlere takıldıysa, harekete geçmeden önce ''yemyeşil'' rehberimizden ilham alın. Baharın habercisi güneşli ve güzel havalar kendini göstermeye başladı bile. Artık evde geçirilen zamanın büyük bir bölümü bahçe, balkon ve teraslara kayacak.

  Sabah kalktığınızda açık havada bir kahvaltı, iş dönüşünde gün batımıyla yorgunluk atmak ya da hafta sonu arkadaşlarınızla bir barbekü partisi yapmak istiyorsanız balkon, bahçe ya da terasınızı şimdiden hazırlamaya başlamanız gerekiyor. Bu tür mekanlarda kullandığınız mobilyalar, geçirdiğiniz zamanın daha rahat ve keyifli olmasını sağlayacaktır.

  Ayrıca rengarenk saksılardaki çiçekler, aydınlatma elemanları, şezlong ve hamaklar da mekanınıza farklı bir hava katacaktır. Tüm bu düzenlemeleri yaparken bahçe araç ve gereçlerine de ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  Seçerken nelere dikkat etmeli?
  Dikkat etmeniz gereken en önemli özellik, eşyaların dayanıklılığı olmalıdır. Seçeceğiniz eşyaların suya dayanıklı, kolay temizlenir olmasına özen gösterirseniz tozdan ve kirden uzak kullanım sağlamış olursunuz. Masalarınızda, minderlerde, şemsiye ve tentelerde kullanılacak kumaşların güneşte solmayan, leke tutmayan ve buruşmayan özellikte ürünler olmasına da dikkat etmelisiniz.

  Demirbaş mobilyalar
  Masa ve sandalyeler açık alanların başlıca ihtiyaçlarındandır. Alanın boyutuna ve şekline göre seçmeniz gereken masa yeriniz dar ise katlanabilir, gerektiğinde büyüyebilen, sandalyeler ise portatif açılıp kapanabilen ve küçük boyutlarda olmalıdır.

  Yeriniz geniş ve rahat ise hiç çekinmeden dilediğiniz boyut ve şekilde seçim yapabilirsiniz. Masa ve sandalyeler malzeme ve şekilleri ile takım olabilecekleri gibi farklı malzeme, renk ve biçimde de olabilir. Uyumlu ve ortak nokta bularak istediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz. şemsiye veya tente güneşten korunmak için önemli gereklilik.

  Seçeceğiniz dayanıklı ve fonksiyonel mekanizmalı, renkli kumaşlardan tasarlanmış tente ve şemsiyeler ortamınızın rahat ve şık olmasını sağlayacaktır. şezlongların kolay taşınabilir ve suya dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Oturma grubu olarak adlandırabileceğimiz ikili, üçlü koltuklar ve sehpalarda da rahatlık başlıca amaç olmalı. Çeşitli yastıklarla takviye edilmiş koltuklar ve mekanı hoş kılacak aksesuarlar, dinlenirken size mutluluk da verecektir.

  Dış mekanlar için en uygun malzemeler
  Ahşap dış mekanlarda da dayanıklı ağaç cinsleri ile çeşitlilik gösteriyor. Tercihiniz ahşaptan yana ise dış etkenlere dayanıklı cila kullanılmış olmasına dikkat ediniz. Ahşap ağırlıklı eşyalar doğa ile bütünleşmeyi sağlar.

  Tik ağacından yapılan mobilyalar son derece dayanıklı, esnek ve estetiktir. Aynı zamanda hafiftir. Bu eşyaları korumak için tik yağı ile birkaç senede bir yağlamanız gerekecektir. Bulundukları ortama sıcaklık ve rahatlık veren bir diğer dış mekan mobilya malzemesi ise rattandır. Çeşitli enlerdeki liflerin kullanımı ile üretilen hasır örgü biçimindedir. Bu mobilyalar titiz kullanım gerektirir. Bambu mobilyalar şık görünümlü olmalarının yanında kolayca temizlenebilirler. Dış mekanda ferforjeden yapılmış mobilyaları da kullanabilirsiniz.

  Bahçenizi aydınlatırken
  Bahçenizde gece aydınlatmasını çok güçlü yapmayın. Bırakın gecenin sakin karanlığı ruhunuzu dinlendirsin. Kağıt japon fenerleri veya nokta ışıkları ağaçlarınızdan sallandırabilir, masa üstüne, t-light'lar ve fenerler yerleştirebilirsiniz.

  Bahçe bakımını planlarken
  Bitkiler yaz aylarında yapılarını güçlendirerek tomurcuklanırlar. Daha sağlıklı bir tomurcuklanma ve gövde yapısının oluşturulabilmesi başarılı budama işlemine bağlıdır. Gelişme dönemi başlamadan, çiçekli bitkileri kuru ve kırık dallardan kurtarmalısınız.
  Çok sıcak ve güneşli günlerde, öğle saatlerinde sulama yapmak bitkilere zarar verebilir. Sulama sabah erken ve akşam geç saatlerde yapılmalı.
  Bahçenizin herhangi bir cephesinde görmek istemediğiniz bir yapı varsa oraya duvar örmenin yerine daha dekoratif ve doğal bir görünüm için sarmaşık kullanabilirsiniz.
  Bahçe sınırında büyük ve uzun boylu bitkiler, evin yakınında ise daha kısa bitkiler kullanabilirsiniz.
  Bahçenin kışın da güzel görünmesi için mutfak veya salondan görünen kısmına çam gibi bitkiler dikebilirsiniz.
  Bahçeler, yaz ve bahar aylarında, kışın geride bıraktığı izleri taşıdıkları için bakıma ihtiyaç duyar. Toprak kış aylarında kar, yağış ve soğuklar nedeniyle hava alma özelliğini kaybeder. Bu nedenle öncelikle toprağı çapa ile havalandırmakla işe başlayabilirsiniz.

  Gerekli birkaç ölçü
  Kollu bahçe sandalyesi: Yükseklik 75-80 cm, genişlik 60-80 cm, derinlik 60 cm.
  Katlanabilir ufak sandalye: Yükseklik 80-90 cm, genişlik 40 cm, derinlik 48-50 cm.
  Açılır durumdaki şezlong: Boy 200 cm, genişlik 60-70 cm.
  Şemsiye: Minimum yükseklik 150 cm, maksimum yükseklik 300 cm, alt tabanın minimum genişliği (çap) 55 cm.
  Hamak: Kurulacak mesafe 300 cm.


   
Bahçeniz mevsime hazır mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sevginin Mevsimi Var mI?

  Sevginin Mevsimi Var mI?

  Sevginin Mevsimi Var mI? Çiçekler, meyveler gibi... Yaz, sonbahar ya da kış. Nedense duygu rüzgârları hep ilkbahara yakıştırılır. Coşkular, tutkular hep baharı simgeler. Gürül gürül akan sel sularına pek yaraşsa da bir mevsimle sınırlandırılamaz duygular. Ne zamanı ne de yeri vardır sevginin. Ne de kuralı... Ilık bir rüzgârda olabilir, savurup götüren bir fırtına da. Buz gibi...
 2. Sevginin mevsimi var mı?...

  Sevginin mevsimi var mı?...

  Bana sor, en cevapsız sorularını bana sor. Yılların kararttığı aynalardaki izbe kırıkları bana sor. Acıyan yanlarını avuçlamadan tut ellerimi, sızlayan yerlerimi kanayan yanlarımı kandırdığın, ama genede acısını durduramadığın yanlarını bana sor. Bir kaçış fırsatı daha veriyorum sana ellerinden ve gözlerinden uzağa, aynalardan adımlardan, adlardan kaçabildiğin kadar uzağa...
 3. Saçlarınız mevsim değişikliğine hazır mı?

  Saçlarınız mevsim değişikliğine hazır mı?

  mevsimsel saç bakım öneriler mavsimsel saç dökülmeleri Merhaba Sevgili Melek'ler, nihayet bahar geldi fakat cildimizde ve saçlarımızda mevsimsel değişimlerden oluşan bir takım sorunlarda meydana geldi. Örneğin en sıkça rastladığımız mevsimsel saç dökülmeleri ve saçlarda ki değişimler. Biz de bu yazımızda mevsime uygun saç bakım önerileri hazırladık sizler için arkadaşlarım....
 4. Çocuğunuz Kardeşe Hazır mı?

  Çocuğunuz Kardeşe Hazır mı?

  Çocuğunuza Kardeş Çocuğunuz Kardeşe Hazır mı Her çocuk biraz olsun yeni doğacak olan kardeşini kıskanır...Bunun dengesini sağlamak da sizin elinizde nasıl mı? Bakalım çocuğunuz yeni kardeş istiyor mu? Bakalım hazır mı bu sürece?? Çocuğunuzu kardeşe alıştırma süreci biraz zaman alabilir ama buna katlanmanız gerek ve çocuğunuzun da isteklerini göz önünde bulundurmanız gerekir... Aileye yeni...
 5. 4 Mevsim Baharı Yaşamak İsteyenlere Kış Bahçeleri

  4 Mevsim Baharı Yaşamak İsteyenlere Kış Bahçeleri

  kış bahçesi modelleri, kış bahçesi örnekleri, kış bahçesi dekorasyon örnekleri Havaların serinlediği ve Sonbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde çok yakın bir zamanda artık kış mevsimini yaşamaya başlıcaz. Bahar ve yaz aylarını 4 mevsim size sunan kış bahçeleri ile konforun tadını yaşayabilirsiniz. Özellikle villa tipi evlerde oturanlar yada geniş bir balkona sahip olanlar için çok yaratıcı...

Sayfayı Paylaş